25 березня уряд запровадив надзвичайну ситуацію по всій території Україні та продовжив дію карантину ще на місяць – до 24 квітня. З медичної точки зору – це правильне рішенням. Усе, аби розтермінувати в часі пікове навантаження на систему охорони здоров’я, яка виявилася зовсім неготовою протистояти коронавірусу. Поки руками волонтерів забезпечуються першочергові потреби медзакладів та лікарів, економічна діяльність в Україні практично зупинилася внаслідок жорстких обмежувальних заходів.
Маємо розуміти, що зупинка економіки через карантин може призвести до наслідків значно гірших, ніж сама пандемія. Бо неможливо ефективно здійснювати лікування людей, якщо в країні немає економічного розвитку. Масові невиплати заробітних плат, зростання рівня безробіття, збитковість цілих секторів економіки, зменшення податкових надходжень до Державного та місцевих бюджетів – це лише частина проблем, які нас очікують вже в найближчі місяці. Значна кількість малих підприємців може опинитись на межі банкрутства, або ж буде змушена припинити свою діяльність.
Фахівці уже прогнозують – через пандемію економічне зростання в Україні сповільниться до 1,9%, тоді як зростання ВВП України цього року очікувалося на рівні 3,6%. А такі міста як Львів, ділова активність яких прямо пропорційно залежить від розвитку сфери послуг, відчують вплив карантину першочергово.
Якщо ми хочемо уникнути плачевних наслідків і пройти економічну кризу з найменшими втратами для суспільства, то діяти потрібно негайно.
Що зробили інші країни?
Уряди іноземних держав вже почали анонсувати запуск антикризових пакетів економічних дій. У США та Німеччини створені Фонди економічної стабільності для кредитування постраждалих підприємств, а також запроваджуються податкові канікули для малих підприємств найбільш постраждалих секторів економіки.
Польський уряд анонсував великий пакет допомоги економіці та підприємцям у зв’язку з пандемією коронавірусу. Завдяки цьому держава покриватиме 40% заробітної плати працівників компаній для уникнення звільнень. Також працівникам відтерміновують виплати по соціальному страхуванню.
Що робить Україна?
Ситуація з ускладнюється тим, що достатньої підтримки з державного бюджету підприємці, на відміну від своїх колег із країн-членів ЄС, отримати не зможуть. Адже український бюджет перебуває у критичному стані. За різними оцінками, державний бюджет України протягом 2020 року може недоотримати 150-200 млрд грн. Це близько 20% планових надходжень. Ще 30-50 млрд грн. недонадходжень можуть мати місцеві бюджети.
Водночас на державному рівні є певні позитивні спроби полегшити умови для бізнесу в період карантину. Прийнято законопроекти №№ 3219 та 3220, які містять чимало регуляторних та податкових нововедень для підприємців:
- З 1 березня по 30 квітня звільняються від сплати за себе ЄСВ ФОПи, фермерські господарства та особи, які проводять незалежну професійну діяльність (нотаріуси, адвокати, архітектори та ін.); скасовуються штрафні санкції за несвоєчасну сплату/перерахування ЄСВ та несвоєчасне подання звітності; платникам ЄСВ не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню. Крім того, з 18 березня по 18 травня встановлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ.
- З 18 березня до 31 травня буде діяти мораторій на документальні та фактичні податкові перевірки бізнесу, а вже розпочаті будуть призупинені. При цьому, підприємці, які порушать податкове законодавство, будуть звільнені від штрафних санкцій.
- З 1 березня до 30 квітня власники звільняються від плати за землю та податку на нежитлову нерухомість.
- На 3 місяці відтерміновано обов’язкове введення РРО для ФОП 2-4 групи.
- Карантин офіційно буде вважатися форс-мажорною ситуацією. Це може бути корисним для підприємців, які втратили змогу виконувати зобов’язання за договорами.
Крім того, є і позитивні кейси на місцевому рівні. Такі міста як Київ та Львів звільнили підприємців від сплати оренди приміщень комунальної власності.
Враховуючи факт продовження карантину, цього недостатньо, щоб уникнути жахливих наслідків економічної кризи, тому влада повинна розробити економічну стратегію, яка буде підходити до вирішення проблеми комплексно. Ми розуміємо, що карантин хоч і зупиняє рух багатьох процесів, але ж життя триває і підприємцям потрібно платити зарплати, оренду приміщень тощо.
Щоб врятувати економіку України і не допустити вже через кілька місяців її повного краху потрібно:
- максимально скоротити некритичні видатки з Державного та місцевих бюджетів, перенести фінансування незахищених статей на другу половину 2020 року;
- запровадити державну підтримку критично постраждалих секторів економіки;
- зменшити бюрократію для бізнесу та спростити дозвільні процедури, не стягувати штрафи за встановлені порушення у випадку, якщо вони обумовлені карантинними обмеженнями;
- запустити загальнодержавну програму кредитування бізнесу та максимально використати доступні кредитні програми міжнародних фінансових організацій.
Ці кроки суттєво необхідні, адже лише так ми зможемо зменшити наслідки кризи і сподіватись на відновлення економіки нашої країни.