«Укренерго» заплатить понад ₴2 млрд за 22 трансформатори

За оцінками експертів, переплата складе не менше мільярда гривень

ЕкономікаАК, 2 жовтня 201512811
«Укренерго» заплатить понад ₴2 млрд за 22 трансформатори

ДП «НЕК «Укренерго» призначило на 12 листопада розкриття пропозицій по тендеру на постачання трансформаторів на очікувану суму 2,05 млрд грн. Планується придбати 22 трансформатори та шунтуючі реактори великої потужності.

Як стверджують журналісти антикорупційного сайту «Наші гроші», «Укренерго» планує заплатити за трансформатори приблизно вдвічі дорожче за світові ціни, а прямы втрати держкомпанії в результаті лише одного тендеру складуть не менше мільярда гривень.

Ринкова вартість трансформаторів у розрахунку на 1 МВА у світі становить $10-13 тис. За даними російського порталу держзакупівель, казанська енергокомпанія цього року купила АТДЦТН-200000/220/110 У1 по 12 тис $/МВА. За даними «Наших грошей», у вересні 2014 року «Запоріжтрансформатор» поставив до Білорусі АТДТН-200000/330/110-У1 по 10,3 тис. $/МВА. Подібний трансформатор у січні цього року купувала Грузія. У тендері брали участь лише світові виробники, і найнижча ціну за трансформатор склала 11,6 тис $/МВА.

«Якби «Укренерго» планувало купити трансформатори хоча б по 13 тис $/МВА, то очікувана ціна на всю партію склала б близько 1,2 млрд грн. Це було б майже вдвічі дешевше від суми, яку «Укренерго» планує витратити», – пишуть «Наші гроші».

Очікувана вартість обладнання відповідає розміру інвестиційної програми «Укренерго» на закупівлю трансформаторів. Ці гроші с серпня збираються з учасників ринку за рахунок збільшення тарифу на утримання магістральних мереж. Інвестпрограму затверджено Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

В Україні єдиним виробником таких трансформаторів є ПАТ «Запоріжтрансформатор» Костянтина Григоришина. Весною-літом «Укренерго» вже оголошувало тендери на придбання цих трансформаторів і їх переможцем мав стати «Запоріжтрансформатор», пропозиції якого вже були акцептовані. Однак торги не було завершено через раптову дискваліфікацію заводу Григоришина. Виявилось, що АМКУ у розпал тендерів покарав ПАТ «Запоріжтрансформатор» за розіграш тендерів низки обленерго протягом ще 2011-2013 років. Відтак саме ця юридична особа вже не могла брати участь у інших тендерах.

Однак у серпні «Запоріжтрансформатор» отримав судове рішення першої інстанції про те, що його не могли визнавати порушником конкурентного законодавства з пов’язаним підприємством. І у випадку остаточного рішення на його користь завод Григоришина зможе знову брати участь у тендері «Укренерго».

Тендер має відбутись через п’ять тижнів. У цей термін закордонним виробникам майже неможливо отримати переклад всієї технічної документації на 22 трансформатори. При цьому «Укренерго» спрощує участь у торгах для російських фірм, оскільки паспорти та інструкції з експлуатації обладнання допускається подавати російською мовою. При цьому саме російська фірма «Уралэлектротяжмаш» була єдиним конкурентом «Запоріжтрансформатора» на весінніх тендерах.

«Укренерго» близько року очолював Юрій Касіч, який раніше працював у низці обленерго Григоришина. При цьому сам Григоришин у інтерв’ю УП визнав, що саме він рекомендував призначити Касіча на цю посаду. Призначення підписував міністр енергетики Володимир Демчишин, який раніше працював у інвесткомпанії ICU. Ця фірма належала Валерії Гонтаревій, яка торік очолила Нацбанк за поданням президента Петра Порошенка.

Однак 1 жовтня – напередодні оприлюднення оголошення про закупівлю трансформаторів – стало відомо про відсторонення Касіча від виконання обов’язків і призначення тимчасовим в.о. директора «Укренерго» Всеволода Ковальчука.

Інвестпрограму «Укренерго» про закупівлю трансформаторів за 2 млрд грн. за рахунок збільшення тарифів для українців затверджувала НКРЕКП під керівництвом Дмитра Вовка, якого призначив президент Петро Порошенко. Григоришин у інтерв’ю назвав Вовка «талановитою людиною». Вовк раніше працював у «Рошені» Порошенка та інвесткомпанії ICU Гонтарєвої.

Управління закупівель та конкурсних торгів «Укренерго» цього року очолив Ігор Вінніков. Раніше він був директором фірми «Енерджі Сервіс», яка раніше вигравала підряди обленерго Григоришина. Нещодавно вона взяла участь у тендері ціною 10 млн грн. в системі «Укренерго», виступивши єдиним конкурентом фірми «Проматом» з групи Григоришина.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук