УПЦ КП визначилася, як називати свого предстоятеля і коли поминатиме Кирила

Предстоятель УПЦ КП поминатиме главу РПЦ після визнання нею рішень Вселенського патріархату

14:32, 20 жовтня 2018

Синод Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) затвердив повну та скорочену форму титулу свого предстоятеля. Відповідне рішення було прийнято у суботу, 20 жовтня, на засіданні синоду під головуванням патріарха Філарета, повідомив сайт церкви.

«У зв’язку зі змінами, які відбуваються в Українській православній церкві, беручи до уваги історичну традицію, практику помісних православних церков та інші істотні обставини, запровадити для предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату повну і скорочені форми титулу», – йдеться в ухвалі синоду.

Повний титул звучить так: «Святійший і Блаженнійший (ім’я), Архієпископ і Митрополит Києва – Матері міст Руських, Галицький, Патріарх всієї Руси-України, Свято-Успенських Києво-Печерської та Почаївської Лавр Священноархімандрит».

Скорочений титул звучить так: «Святійший (ім’я), Патріарх Київський і всієї Руси-України».

У відносинах з іншими помісними православними церквами допустимою формою є «Блаженнійший Архієпископ (ім’я), Митрополит Київський і всієї Руси-України» та похідні від нього.

Синод також вирішив «закликати всіх вірних Київського патріархату і усіх вірян продовжити підносити молитви за Вселенського патріарха Варфоломія, за президента України Петра Порошенка і Верховну Раду України, за всіх, хто працює для досягнення єдності Українського православ’я і проголошення томосу про автокефалію УПЦ».

Також УПЦ КП висловила вдячність Вселенському патріарху за рішення від 11 жовтня, які «усувають низку канонічних аномалій та відкривають шлях до утворення в Україні єдиної помісної автокефальної Української православної церкви».

Патріарху Варфоломію та синоду Константинопольської церкви направлено подячний лист синоду УПЦ КП.

«Київський патріархат з радістю сприймає усунення наслідків, до яких привела анексія Московським патріархатом Київської митрополії, здійснена у 1686 р. всупереч канонічним правилам», - йдеться в ухвалі засідання синоду.

Київський патріархат також закликав ієрархів Української автокефальної православної церкви (УАПЦ) та залучених до процесу єднання ієрархів Московського патріархату в Україні з участю представників Вселенського патріархату та із залученням представників Української держави приступити до підготовки Надзвичайного Об’єднавчого Собору, де має бути обрано предстоятеля єдиної помісної автокефальної УПЦ.

«Київський патріархат повністю та беззаперечно поділяє звернення Вселенського патріархату до всіх залучених сторін із закликом утримуватися від захоплення церков, монастирів та іншого майна, а також від будь-яких інших насильницьких дій та помсти, щоб перемагали мир і любов Христові», – йдеться також у тексті.

Синод УПЦ КП також висловив жаль з приводу «безпідставних рішень синоду Російської православної церкви» від 15 жовтня 2018 р. щодо "припинення спілкування" з Вселенським патріархатом та закликав переглянути їх. В УПЦ КП також заявили, що не мають перешкод для євхаристійного та молитовного спілкування з єпископатом, духовенством і вірними автокефальної помісної Російської православної церкви. Разом з тим поминання предстоятелем УПЦ Київського патріархату за Божественною літургією імені Московського патріарха серед імен предстоятелів помісних православних церков буде можливим після визнання Російською православною церквою синодальних рішень Вселенського патріархату від 9-11 жовтня 2018 р.

Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Українській православній церкві. Також синод зняв анафему з глави УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української автокефальної православної церкви Макарія.

Глава УПЦ Київського патріархату Філарет заявив, що у найближчий час відбудеться об’єднавчий Архієрейський собор для створення єдиної Української помісної церкви.

У Російській православній церкві пообіцяли жорстку відповідь на дії Константинополя щодо України. 15 жовтня синод Російської православної церкви визнав неможливим її подальше перебування у євхаристійному спілкуванні з Константинопольським патріархатом.

Синод Російської православної церкви за кордоном, який базується в Нью-Йорку, також заявив про припинення євхаристійного спілкування зі Вселенським патріархатом.

Водночас архієпископія православних російських церков у Західній Європі (екзархат Вселенського патріархату) заявила, що Константинополь не припиняв спілкування з Московським патріархатом.