Українська православна церква Московського патріархату (УПЦ МП) має документ, який дозволяє їй закликати вірян до «мирної громадянської непокори», заявив керуючий справами цієї церкви Антоній, коментуючи можливе створення Константинополем в Україні автокефальної православної церкви.
«Ми живемо в демократичній країні, де як мінімум декларується право на життя на основі законів. І ми будемо використовувати всі законні методи. Також у нас є документ, який називається “Основи соціальної концепції УПЦ”, за яким, у дуже складних ситуаціях – я процитую: “Церква може звернутися до своїх чад із закликом до мирної громадянської непокори”. Це крайній захід, але він зафіксований у нашій соціальній концепції, затвердженій собором архієреїв», – сказав керуючий справами УПЦ МП митрополит Антоній в інтерв’ю агенції «РБК-Україна» і додав, що УПЦ МП є найчисельнішою церквою в Україні.
Він також припустив, що нову православну церкву, у разі її створення, не визнає жодна з помісних православних церков, окрім Константинопольської і назвав дії Константинополя «незаконними і антиканонічними».
«Це незаконні та антиканонічні дії. Я знаю, що не тільки наша церква не визнає цього, а й інші помісні православні церкви. […] Я не хотів би забігати наперед, але маю підстави думати, що жодна церква, окрім Константинопольської, не визнає», – заявив Антоній і додав, що УПЦ МП має спілкування з усіма помісними церквами і отримує інформацію з першоджерел.
До слова, раніше у Вселенському патріархаті заявляли, що неканонічним є якраз приєднання Київської митрополії до Російської православної церкви.
Антоній також заявив, що через події в Україні РПЦ може розірвати молитовне спілкування з Константинополем і рішення РПЦ не поминати на богослужіннях Вселенського патріарха є до цього першим кроком.
«Але уся відповідальність [за розрив молитовного спілкування між РПЦ і Вселенським патріархатом] буде на Константинополі через його рішення», – наголосив керуючий справами УПЦ МП.
Нагадаємо, 7 вересня Вселенський патріарх Варфоломій І призначив до Києва двох екзархів в рамках підготовки до надання автокефалії Українській Церкві. Особистими представниками Патріарха призначені Архієпископ Даниїл Памфілійський зі США і Єпископ Іларіон Едмонтонський з Канади.
Єпископ Константинопольської православної церкви, митрополит Галльський Еммануїл заявив, що призначені до Києва екзархи допоможуть прокласти шлях до автокефалії. За словами Еммануїла, Константинопольський патріархат, як материнська церква, після глибокого аналізу питання вирішив надати автокефалію Українській православній церкві, і додав, що митрополит Київський канонічно підпорядковувався Вселенському Патріарху.
РПЦ висловила різкий протест в зв'язку з призначенням константинопольських екзархів, назвавши це «вторгненням на свою канонічну територію» і пригрозила розривом євхаристійного спілкування. Українська православна церква Московського патріархату також заявила, що не визнає нову українську православну церкву.