Українська православна церква Московського патріархату заявила, що ініціатива про надання автокефалії православній церкві в Україні є загрозою для безпеки держави. Про це йдеться у зверненні Синоду УПЦ (МП), опублікованому у п’ятницю, 25 травня.
«Поява іншої паралельної юрисдикції в Україні може породити нові протистояння всередині нашого народу, що не тільки загрожуватиме безпеці держави, а й поставить під питання можливість майбутньої єдності Церкви в Україні. Наш народ може бути розділений надовго, якщо не назавжди», – йдеться у зверненні.
На думку Московського патріархату, виходом із цієї ситуації є відновлення церковної єдності, але для цього необхідний «мир і стабільність у нашій державі». В УПЦ (МП) вважають, що «схизматичні церковні групи» (УПЦ (КП) і УАПЦ) повинні повернутися в «лоно канонічної церкви», перш ніж можна буде обговорювати питання статусу єдиної канонічної церкви.
У зверненні стверджують, що це позиція не тільки Московського патріархату, а й інших помісних православних церков.
«Предстоятелі та собори єпископів помісних православних церков висловлюють насторожене та негативне ставлення до надання згаданого Томосу як засобу подолання розколу в українському православ’ї», – заявила УПЦ МП.
«Ми завжди сприяли та будемо сприяти Державі у питаннях морального та патріотичного виховання, але виступаємо проти використання Церкви в геополітичній боротьбі. Засвідчуємо відкритість і готовність до будь-якої конструктивної співпраці та діалогу з метою досягнення церковної єдності», – йдеться у зверненні.
Як інформував ZAXID.NET, 17 квітня Петро Порошенко заявив, що підготував звернення до Вселенського патріарха із проханням видати томос щодо автокефалії православної церкви в Україні.
18 квітня глава держави офіційно прийняв від ієрархів УПЦ КП та УАПЦ звернення для передачі Вселенському патріарху Варфоломію про надання українській церкві томосу про автокефалію з підписами усіх архієреїв, які підтримали це рішення.
Верховна Рада 19 квітня ухвалила постанову про підтримку звернення Президента України до Вселенського патріарха Варфоломія щодо створення Єдиної помісної української православної церкви.
22 квітня стало відомо, що Вселенський патріархат розпочав процедуру, необхідну для надання автокефалії українській православній церкві.