Уряд усунув місцеву владу від будь-якого регулювання карантину

Міста не можуть самостійно запроваджувати чи скасовувати карантинні обмеження

14:13, 13 листопада 2020

Кабмін своєю постановою від 11 листопада запровадив однакові карантинні обмеження на всій території України, скасувавши поділ на карантинні зони. Відтепер Державна комісія з питань ТЕБ і НС, а також комісії ТЕБ і НС на місцях не мають повноважень впливати на цей процес. Відтак запровадження карантинних обмежень, у тому числі карантину вихідного дня, регулюється лише урядом.

11 листопада уряд вніс зміни до постанови від 22 липня 2020 року № 641, якою запроваджувався поділ України на чотири карантинні зони залежно від рівня поширення Covid-19. Такі рішення приймала Державна комісія з питань ТЕБ і НС. Відповідно до нового рішення уряду, поділ на карантинні зони скасований. Також вилучений пункт, яким дозволялося місцевим органам державної влади та самоврядування впливати на цей процес, а саме – додатково застосовувати обмежувальні протиепідемічні заходи.

«У міських голів немає повноважень дозволяти або забороняти дію рішень уряду на території окремо взятої територіальної одиниці. Рішення уряду діють безумовно і підлягають виконанню всіма суб’єктами господарювання, які розташовуються на території України. Карантин вихідного дня стосується винятково визначеного переліку суб’єктів господарювання, які є на території України. Якщо це, наприклад, ТРЦ, то він має бути закритий протягом вихідних», – заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час селекторної наради з керівниками областей у п’ятницю, 13 листопада.

Заступник голови ЛОДА Тарас Грень розповів ZAXID.NET, що новою постановою уряду змінено процедуру регулювання карантину.

«Раніше карантинні обмеження запроваджувалися рішеннями Державної комісії з питань ТЕБ і НС. Зараз усі обмеження без прив’язки до зон визначені постановою уряду №641 зі змінами і доповненнями. Обласні, міські, районні комісії ТЕБ і НС не вправі приймати рішення щодо карантинних обмежень. Як і раніше, вони можуть висловлювати свою думку, писати листи до Кабміну і таким чином впливати», – розповів Тарас Грень.

Відповідно до рішення уряду 11 листопада, карантин вихідного дня запроваджується з 00:00 суботи до 00:00 понеділка на термін з 14 листопада до 30 листопада 2020 року. На цей час забороняється робота торгово-розважальних центрів, а також кафе, барів та ресторанів, окрім роботи на доставку або на винос, спортзалів, фітнес-центрів, басейнів, діяльність закладів культури та проведення масових культурних заходів.

Дозволяється робота закладів, які торгують продуктами, а також пальним, ліками, ветеринарними засобами та кормами і в яких не менше як 60% торгових площ призначені під ці потреби. Тобто, як пояснив Тарас Грень, ТЦ «Епіцентр» не підпадають під ці критерії і у вихідні мають бути зачинені. Порушників карантину штрафуватимуть.

У Львові проти запровадження карантину вихідного дня під ЛОДА протестували ресторатори, представники готельної, спортивної та розважальної галузей Львова та області. Акцію протесту підтримав мер Львова Андрій Садовий. Пізніше в ЛМР заявили, що міська комісія ТЕБ і НС не підтримуватиме запровадження карантину вихідного дня, а юристи мерії оскаржуватимуть рішення уряду в суді.