У слідчій групі поліції Закарпаття, яка розслідує спробу підпалу будинку Товариства угорської культури Закарпаття (ТУКЗ), вважають, що до цього злочину можуть бути причетними двоє польських радикалів з організації «Фаланга», випливає з ухвали слідчих суддів Ужгородського міськрайонного суду.
Йдеться про Адріана Марглєвського з Кракова і Томаша Рафала Шимков’яка з Бидгоща. Видання PolUkr.net з’ясувало, що профілі обох чоловіків у соціальній мережі Facebook вказують на їхній інтерес до ЗМІ «Фаланги» – сайтів Xportal.pl та Xradio.pl. Шимков’як є редактором Xportal.pl. Натомість Марглєвський належить до стрілецької самостійної частини 2039 (SJS 2039), у якій є чимало «фалангістів». Нагадаємо, у 2014 році українські прикордонники заборонили в'їзд в Україну лідеру «Фаланги» Бартошу Бекеру, який за даними сайту «Миротворець» воював на Донбасі на боці бойовиків проти України.
З ухвал у справі відомо, що о 4:20 4 лютого цього року двоє осіб кинули у фасад будинку Товариства угорської культури Закарпаття (ТУКЗ) в Ужгороді пляшку із запалювальною речовиною. Після того, як вони впевнилися у загоранні фасаду будинку, зникли з місця події. Пожежу вдалося невдовзі загасити. Крім того, на фасаді будинку ТУКЗ слідчі знайшли малюнок у вигляді нацистської свастики.
За цим фактом відкрили кримінальне провадження за статтями про умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, або образу почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями, а також про закінчений замах на вчинення умисного знищення або пошкодження чужого майна, що заподіяло шкоду у великих розмірах, вчинений шляхом підпалу.
Зазначимо, невдовзі після спроби підпалу будівлі ТУКЗ, голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль заявив, що це зробили двоє радикалів з однієі з європейських країн, «і це – не Угорщина».
Він тоді повідомив, що члени цієї організації сповідують ідеологію панславізму під егідою Росії, підтримують політику Путіна й тісно контактують із російськими правими Лімонова. Працівники СБУ ідентифікували цих людей через камери відеоспостереження, встановили, з допомогою яких мобільних телефонів вони координували свої дії, в якому хостелі проживали, на якій автозаправочній станції купували пальне для підпалу, коли перетнули кордон з Україною.
Зазначимо, останнім часом в Україні почастішали різноманітні провокації на ґрунті міжнаціональної ворожнечі. Наприклад, в грудні біля Львова невідомі обстріляли з гранатомета польський автобус, а в березні того ж року провокатори з пропольськими гаслами перекрили дорогу в Жовківському районі Львівської області.
Крім того, в ніч на 29 березня невідомі обстріляли з гранатомета консульство Польщі в Луцьку.
До слова, національна нетерпимість, зокрема й до українців, спостерігається і у Польщі: там нищать українські місця пам’яті та нападають на українців через їхню національність.