За кілька хвилин після вильоту із аеропорту Тегерана у середу, 8 січня, розбився Boeing 737, що належить МАУ і виконував рейс PS 752 до Києва. На борту літака у момент катастрофи перебували 176 осіб. За даними іранських рятувальників, ніхто з пасажирів не вижив. За кілька годин до катастрофи іранські війська обстріляли військові бази США в Іраку, після чого США заборонили польоти цивільної авіації над Іраном та Іраком (через це з'явились конспірологічні версії про обстріл українського літака, однак цьому немає підтверджень). МАУ заявила, що літак був повністю справним – в експлуатації перебував всього три роки, а шостого січня 2020 року проходив планову перевірку. Команда також була досвідчена.
Через катастрофу літака у Львові оголосили жалобу, мерія закликає львів'ян утриматись від гучних заходів. Авіакомпанія МАУ в офіційному повідомленні про авіакатастрофу заявила, що припиняє здійнення рейсів до Тегерану. Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що до з'ясування причин авіакатастрофи Україна припиняє здійснення рейсів над повітряним простром Ірану.
***
Літак впав за кілька хвилин після вильоту. Про падіння літака повідомило офіційне іранське агентство IRNA, уточнивши, що на борту перебувало 168 пасажирів та 9 членів команди, а літак виконував рейс на Київ. Авіакатастрофа сталася близько 04:30 за київським часом. Через кілька годин після катастрофи іранські ЗМІ повідомили, що причиною падіння літака стала несправність в двигуні, через що пілот втратив контроль над судном.
Літак впав одразу після вильоту за кілька кілометрів від аеропорту
Керівник служби з надзвичайних ситуацій Тегерану Пірхоссейн Куліванд (Pirhossein Koulivand) повідомив, що попри сильний вогонь, який охопив місце катастрофи після падіння літака, є надія на порятунок когось із пасажирів: «Літак у вогні, але ми послали рятувальні команди і можливо нам вдасться врятувати когось із пасажирів...»
Після падіння літака місце аварії охопила сильна пожежа
Згодом він уточнив, що через сильну пожежу неможливо проводити рятувальну операцію. «Вогонь настільки сильний, що ми не можемо проводити порятунок... на місці працюють 22 авто швидкої допомоги, чотири автобуси з медиками та вертоліт», – наводить його слова Reuters.
На борту перебувало 11 українців. Більшість пасажирів летіли в Київ, щоб пересісти на інші рейси, тому на борту було небагато українців – дев'ятеро членів команди та два пасажири.
Голова МЗС України Вадим Пристайко опублікував офіційну інформацію про пасажирів літака Boeing 737. На борту перебували 82 громадяни Ірану, 63 громадяни Канади, 11 українців (команда та два пасажири), 10 громадян Швеції, чотири – Афганістану, по троє громадян Німеччини та Великобританії.
МЗС України підтвердило, що всі пасажири і члени команди українського літака загинули. Департамент консульської служби МЗС України створив оперативну кризову групу (телефон гарячої лінії – +38 (044) 238 16 57).
Імена загиблих українців досі офіційно не опубліковані, однак низці ЗМІ вдалося отримати списки пасажирів літака. Відомо, що в авіакатастрофі загинуло 11 українців: Володимир Гапоненко (командир, пілот), Сергій Хоменко (другий пілот), Олексій Наумкін (пілот, льотний інструктор), Катерина Статнік (бортпровідниця), Марія Микитюк (бортпровідниця), Валерія Овчарук (бортпровідниця), Юлія Сологуб (бортпровідниця), Ігор Матьков (бортпровідник), Денис Лихно (бортпровідник), Ольга Коб'юк (пасажирка), Олена Малахова (пасажирка).
Літак був справний, команда досвідчена. Boeing 737, що виконував рейс на Київ, випустили з заводу лише у 2016 році. Представники авіакомпанії МАУ заявили, що цей літак був повністю справний і шостого січня 2020 року, тобто за два дні до рейсу, пройшов планове технічне обслуговування. МАУ утримується від озвучення версій авіакатастрофи, зазнаючи, що їх мають встановити під час розслідування. Також авіакомпанія заявила, що цей аеропорт є складним, однак на літаку перебувала досвідчена команда. У МАУ додали, що літак перед падінням піднявся на висоту у 2 км.
Зеленський перервав візит до Оману. Через авіакатастрофу президент Володимир Зеленський заявив, що негайно повертається до Києва. В тегеранському аеропорті перебувають посол і консул України в Ірані, які уточнюють списки пасажирів. Зеленський також повідомив, що при РНБО створили оперативний штаб щодо цієї ситуації і МЗС та Міноборони підготували літак для вивезення тіл загиблих українців. Для відправлення літака потрібна лише згода Ірану.
Президент вимагає перевірити всі версії. Володимир Зеленський доручив генпрокурору відкрити кримінальне провадження щодо авіакатастрофи в Тегерані і створити окрему слідчу комісію. «Маємо відпрацювати всі можливі версії. Незалежно від висновків стосовно причин катастрофи в Ірані, буде проведено перевірку льотної придатності всього цивільного флоту», – заявив Володимир Зеленський. Розслідування авіакатастрофи в Офісі Генпрокурора відкрили за ч. 3 ст. 276 КК (порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту, що спричинило загибель людей).
Американським авіакомпаніям заборонили літати над Іраном, Іраком. За кілька годин до авіакатастрофи Іран обстріляв американські військові бази в Іраку. Після цього Федеральне авіаційне управління США офіційно заборонило американським компаніям здійснювати польоти над територіями Ірану та Іраку. Про припинення виконання рейсів над цими країнами заявили також компанії Air France та Lufthansa.
Україна заборонила виконання рейсів над Іраном. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що до з'ясування причин авіакатастрофи Україна припиняє здійснення рейсів над повітряним простром Ірану. «До з'ясування причин цієї трагедії ми прийняли рішення про припинення роботи українських авіакомпаній в повітряному просторі Ірану. Як тільки причини будуть з'ясовані, рішення, звичайно, буде переглянуто. Поки ми збираємо офіційну інформацію», – заявив Олексій Гончарук.
Версію про падіння літака внаслідок обстрілу не підтверджують. Українська влада, як і представники МАУ, наразі відмовляються від коментарів щодо версії падіння. Посольство України в Ірані спершу поширило заяву, в якій чітко було зазначено, що версія теракту чи ракетної атаки виключається. Однак пізніше ці слова забрали із заяви, уточнивши, що інформація про причини авіакатастрофи з'ясовується комісією.
В українських містах оголосили день жалоби. У знак жалоби за загиблими у авіакатастрофі у низці українських міст, у тому числі й у Львові приспустили національні прапори. Львівська міськрада просить львів'ян з розумінням поставитись до ситуації та утриматись від гучних заходів цього дня.