В Івано-Франківську експонують осикові іграшки
В Івано-Франківському краєзнавчому музеї відкрито виставку “Яворівська народна дерев’яна мальована забавка”. Майстри стараються відновити технологію виготовлення народної іграшки (якій вже більше 400 років) та ствердити, що наші вироби є якіснішими, ніж китайські. Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Івано-Франківської ОДА.
Автори виставки - члени Львівського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Р.Приставський, В.Яремин, А.Гула, С.Тлустий - прагнуть популяризувати та відроджувати яворівську забавку, традиції виготовлення якої були втрачені в часи тоталітарного режиму.
На виставці представлено близько двох сотень оригінальних експонатів, адже яворівська дитяча забавка має своєрідну історію: ще 1896 року у м. Яворові було засновано "Забавкарську школу". Яворівська забавка несе важливу пізнавальну і виховну функцію для розвитку дитини. "Іграшка з осики має силу оберегу. Бо ж кілком осиковим кого вбивають? Вампірів, упирів. І тому дітям давали такі іграшки з дитинства, щоб ніяке лихе до них не підсувалося", - зазначив майстер Семен Тлустий.
Орнамент, яким розписують іграшки, називається "вербівкою". Малюнки створюють у вигляді вербових гілочок (у Яворові з давніх-давен було дуже багато верб, які росли на піску, - тому люди робили ці забавки, продавали їх і з цього жили). У розписі використовуються чотири кольори: зелений (трава, листя), червоний (плоди і ягоди), синій (небо і вода) і жовтий (сонце).