Євросоюз висловив стурбованість новим законом Ізраїлю про «національну державу», який визнає право на самовизначення народу лише за євреями. Ізраїль ухвалив цей закон після тривалих політичних суперечок вранці у четвер, 19 липня. У тексті закону йдеться, що «Ізраїль є історичною батьківщиною єврейського народу і вони мають виняткове право на національне самовизначення у ній».
«Ми дуже чітко заявляли, що коли йдеться про рішення “два народи – дві держави”, це є єдиним шляхом вперед, і варто уникати будь-яких кроків, які ускладнять чи унеможливлять втілення цього рішення в життя», – заявила верховна представниця Євросоюзу з питань зовнішньої та безпекової політики Федеріка Могеріні, пише «Німецька хвиля».
На думку ЄС, новий ізраїльський закон ускладнить втілення рішення «двох народів – двох держав» у ізраїльсько-палестинському конфлікті.
Палестинці ж назвали цей закон «расистським» і таким, що «може призвести до режиму апартеїду» .
Уряд Туреччини також розцінив новий ізраїльський закон як дискримінаційний. «Заохочення будівництва єврейських поселень, які неодноразово визнавалися незаконними відповідно до резолюцій ООН, є неприйнятним. Закон передбачає право на самовизначення лише для євреїв, що не має нічого спільного з цивілізованим підходом і є результатом дискримінаційного мислення», – йдеться у заяві МЗС Туреччини.
Напруженість між палестинцями та Ізраїлем помітно зросла останнім часом через регулярні масові протести на кордоні між Сектором Гази та Ізраїлем. Палестинці вимагають повернути їм території, втрачені внаслідок створення держави Ізраїль.
Конфлікт загострився 14 травня, у день відкриття посольства США у Єрусалимі, коли у сутичках на кордоні Сектору Ґази та Ізраїлю загинули понад 60 палестинців, по яких відкрили вогонь солдати ізраїльської армії. В останні тижні Ізраїль та екстремістські угруповання в Секторі Ґази вдавалися до взаємних ракетних та мінометних обстрілів.
15 липня стало відомо, що Ізраїль провів наймасштабнішу денну атаку проти палестинського руху ХАМАС за чотири роки. Після цього сторони домовилися про припинення вогню.