США відкрили своє посольство в Єрусалимі
Перед відкриттям американського посольства в Єрусалимі на палестино-ізраїльському кордоні сталися сутички
До теми
Сполучені Штати Америки у понеділок, 14 травня, офіційно перенесли своє посольство в Ізраїлі з Тель-Авіва до Єрусалима, що викликало невдоволення палестинців і призвело до сутичок на палестино-ізраїльському кордоні, у яких загинули щонайменше 38 палестинців.
Перенесення посольства затверджує визнання Штатами Єрусалима столицею Ізраїлю, з чим не погоджується ані світова спільнота, ані, зокрема, Палестина, яка вважає Східний Єрусалим столицею держави, яку вона хоче проголосити на Західному березі ріки Йордан і сектора Ґази. Разом з тим Ізраїль вважає весь Єрусалим своєю неподільною столицею, повідомила агенція Reuters.
На відкритті посольства, зокрема, була донька президента США Дональда Трампа Іванка, заступник держсекретаря США Джон Салліван, американські морські піхотинці та інші представники американської влади, інформує TVN24.
За лічені години до відкриття посольства США в Єрусалимі на кордоні Ізраїлю і сектора Ґази спалахнули протести, у яких в понеділок, 14 травня, загинули щонайменше 38 палестинців, ще кілька сотень були поранені, повідомило міністерство охорони здоров'я Палестинської автономії.
Ізраїльські солдати стріляли у протестувальників. За словами очевидців, в кількох місцях палестинці намагалися перерізати прикордонні загородження і прорватися в Ізраїль. Багато протестувальників палили автомобільні шини, в результаті чого над кордоном піднялися хмари густого чорного диму, повідомила «Німецька хвиля».
Палестинці в секторі Ґази 14 травня проводять загальний страйк на знак протесту проти перенесення посольства США в Ізраїлі з Тель-Авіва до Єрусалима. У регіоні не працюють магазини, школи і університети. До генерального страйку закликали всі політичні сили в секторі Ґази, включаючи радикальний рух ХАМАС. Через рупори, встановлені на мечетях, лунають заклики до населення взяти участь в акціях протесту.
Рішення президента США Дональда Трампа про перенесення американського посольства в Єрусалим викликало критику в світовому співтоваристві і масові протести на Близькому Сході. Трамп приурочив переїзд посольства до 70-річчя держави Ізраїль, яку було проголошено 14 травня 1948 року. Цей ювілей збігається з відзначається палестинцями 15 травня днем «Накба», коли палестинські араби згадують про вигнання і втечу з рідних місць сотень тисяч палестинців в результаті першої війни на Близькому Сході.
Прем'єр-міністр Палестинської автономії Рамі Хамдаллах назвав рішення Трампа про визнання Єрусалима столицею Ізраїлю і перенесення американського посольства в Єрусалим в цей день «кричущими порушенням міжнародного права і неповагою до основ справедливості і моралі».
«Вибір трагічного дня в палестинській історії свідчить про відсутність чутливості і неповагу до основоположних цінностей мирного процесу», – заявив палестинський прем’єр.
Беньямін Нетаньягу у неділю, 14 травня, заявив, що хоче провести Євробачення в 2019 році в Єрусалимі. Таке рішення він прийняв після перемоги у конкурсі представниці Ізраїлю Нетти Барзілай.