Працівники одеського Приморського районного військкомату не хотіли відпускати затриманого ними за ухиляння від служби студента денної форми навчання. Про це повідомляє «Думская».
Як зазначається, відеозапис, на якому зображено поведінку офіцерів на перехресті вулиць Канатної та Пироговської в Одесі, надав журналістам адвокат Денис Кешкентій. За його словами, працівники військкомату кидалися під колеса його автомобіля, коли він спробував вивезти свого клієнта Владислава Плаксієнка - студента четвертого курсу одного з морських вишів міста. Повідомляється, що офіцери незаконно забрали його прямо із занять і спробували доставити до військкомату.
Адвокат також заявив, що інтерес військових до його клієнта пов'язаний з тим, що юнак якийсь час навчався на заочному відділенні, а потім був знову прийнятий на стаціонар. Кешкентій стверджує, що він приїхав і забрав хлопця, посадив у свою машину, щоб провести юридичну консультацію і дочекатися документів, які підтверджують, що той має законну відстрочку як студент денної форми. При цьому співробітники військкомату кинулися під колеса та заблокували рух по цілій смузі. Вони кричали та били по машині і вимагали в адвоката не перешкаджати затриманню студента.
Дії працівників військкомату адвокат назвав злочинними. За його заявою порушено кримінальне провадження. Наразі дії військових кваліфікували за 397 статтею КК України (втручання в діяльність захисника чи представника особи).
Між тим, військовий комісар Приморського району Одеси Олег Лобан заявив, що затриманий його співробітниками студент - ухилявся від призову. «У законі, який набрав чинності 28 жовтня, сказано, що ті особи, які були відраховані, але поновилися у вузі після 28.10.2017 року, мають право на продовження відстрочки. Однак цей студент був відрахований ще у квітні за неуспішність, тому під дію закону він потрапляти не може. Тим більше, що він системно ухилявся від отримання повістки й візиту до військкомату. За цим фактом уже порушено кримінальне провадження», - пояснив інцидент військовий комісар.
У новій редакції закону «Про військовий обов'язок і військову службу», на який посилаються Лобан і адвокат Кешкентій, ніяких дат немає. Там говориться буквально таке: «Громадяни призовного віку, які перервали навчання у зв'язку з отриманням академічної відпустки, реалізують право на академічну мобільність, а також які поновлені у закладі вищої освіти, право на надану відстрочку від призову на строкову військову службу не втрачають».
До слова, закони та інші нормативно-правові акти мають зворотну силу, якщо вони пом'якшують або ліквідують відповідальність особи. Тому залучити Владислава Плаксієнка до кримінальної відповідальності за ухилення від призову неможливо.
Ані воєнком Олег Лобан, ані його заступник Андрій Кисловський не змогли пояснити, на якій підставі співробітники військкомату, які не є працівниками правоохоронного органу, затримали студента в навчальному закладі і пробували доставити його до військкомату.
Нагадаємо, раніше ZAXID.NET писав, що на сторінці Львівського військкомату опублікували списки 15 тис. чоловіків, які нібито ухиляються від призову. Як стверджують правозахисники, публікація списків підозрюваних в ухилянні від призову є порушенням прав людини і Конституції України з боку керівництва військового закладу.
22 листопада сторінка Львівського військкомату була видалена. Ймовірною причиною видалення сторінки називали критику користувачів. Як випливає із заяви Олександра Тіщенка, сторінка Львівського обласного військкомату була заблокована адміністрацією Facebook. Потім стало відомо, що Львівський військкомат має намір повторно опублікувати списки ухилянтів.