47 країн Організації об'єднаних націй включно із Україною приєдналися до спільної заяви, якою засудили дії Росії у Криму та на Донбасі. Про це повідомила прес-служба Міністерства закордонних справ України.
Так, заяву оприлюднили з нагоди сьомої річниці схвалення Генеральною Асамблеєю ООН резолюції, яка наголошувала на територіальній цілісності України.
Країни-підписанти зазначають, що після 2014 року Росія не зупинила окупацію Криму та продовжує порушувати права людини на півострові, зокрема щодо етнічних та релігійних меншин.
У заяві наголошують, що такі дії Росії «викликали занепокоєння у всьому світі», вони суперечать міжнародному праву, включно зі Статутом ООН: «Намагання Росії узаконити спробу анексії Криму не є і не будуть визнані».Крім того, у заяві привітали ініціативу України щодо створення так званої Кримської платформи.
«Ми також рішуче засуджуємо продовження Росією дестабілізації ситуації в Україні, особливо дії Росії в окремих районах Донецької та Луганської областей, що свідчать про нехтування нею її зобов'язаннями, взятими згідно з Мінськими домовленостями», – йдеться у заяві.
У ній також висловили підтримку «Нормандського формату» та мирному вирішенню конфлікту на сході України – відповідно до Мінських домовленостей та з повною повагою до суверенітету та територіальної цілісності України.«Росія є стороною конфлікту на сході України, а не посередником. Вкотре ми закликаємо Російську Федерацію негайно припинити окупацію нею Автономної Республіки Крим та міста Севастополь і повністю виконати відповідні резолюції Генеральної Асамблеї ООН щодо ситуації в Криму», – резюмували країни ООН.
Серед держав-підписантів заяви є США, Велика Британія, Австралія, Канада, Японія, більшість членів Європейського Союзу, Грузія та Молдова.
Що відбувається на Донбасі
У лютому Україна надала ОБСЄ докази того, що збройні формування РФ проводять обладнання нових і переобладнання своїх старих позицій на окупованому Донбасі.
Того ж місяця Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні зафіксувала скороченя бойовиками відстані з позиціями сил ООС.
Ще 3 березня окупаційна влада «ДНР» заявила про вихід з перемир'я на Донбасі. Командири дозволили бойовикам відкривати «попереджувальний» вогонь по позиціях Збройних сил України.
Облаштування бойовиками нових позицій супроводжувалось постійними обстрілами позицій ЗСУ і втратами серед українських військових.
Весь цей час президент Володимир Зеленський заявляв, що окупанти на Донбасі не зацікавлені у дотриманні режиму припинення вогню, але українські військові не дадуть його зірвати.