Миротворці ООН з’являться на Донбасі лише після підписання миру з РФ
Звернення України до ООН щодо запровадження миротворчої місії на Донбасі залишається чинним
Миротворці ООН на тимчасово окупованому Донбасі можуть з’явитись лише після укладення між Україною та Росією мирного договору. Про це в інтерв’ю LB.ua заявив постійний представник України при Організації Сергій Кислиця.
За словами українського постпреда, звернення України до ООН щодо запровадження миротворчої місії на Донбасі залишається чинним. Його ніхто не скасовував.
«По-перше, нині немає практичної дискусії у Нью-Йорку щодо розгортання місії. По-друге, на сьогоднішній день залишається чинним звернення України до ООН з проханням розглянути можливість розгортання місії з підтримання миру, яке направлене було в Секретаріат Радбезу», – повідомив Кислиця.
Кислиця наголосив, що введення миротворців можливе лише після укладання між Україною та Росією мирного договору.
«Послідовність така: сторони конфлікту досягають мирної угоди. Її підтримує ООН, після чого їде місія, яка у співпраці зі сторонами конфлікту, а головне, у співпраці з країною-сувереном, вивчає, який під цю мирну угоду найліпше підходить формат. Глава місії доповідає Радбезу. Далі разом з Україною розробляється мандат, і угода потрапляє до Верховної Ради за ініціативою уряду та президента», – сказав дипломат.
Миротворчі сили ООН – військові контингенти країн-членів ООН, виділені за статутом організації з метою запобігання або ліквідації загрози миру і безпеки шляхом спільних примусових дій, якщо заходи економічного і політичного характеру виявляться або виявилися недостатніми.
Рішення про створення, склад, використання та фінансування миротворчих сил ООН приймаються Радою Безпеки ООН. Стратегічне керівництво здійснюється Військово-штабним комітетом (ВШК).
Війна на Донбасі триває з квітня 2014 року, після захоплення Російською Федерацією Криму, серії проросійських виступів в Україні і проголошення «державних суверенітетів» так званих «ДНР» та «ЛНР».
Конфлікт має характер міжнародного і став продовженням російської збройної агресії проти України. За географічним масштабом є локальним і охоплює частини Донецької і Луганської областей України.
Попри численні факти участі Збройних сил РФ та докази причетності Росії до війни, офіційно Росія не визнає факту свого вторгнення в Україну, тому з українського боку війна розглядається як неоголошена.
Точну кількість загиблих на Донбасі наразі підрахувати неможливо. За різними оцінками, за 6 років війни загинуло не менше 13 тис. осіб, з них близько 4 тис. – українські військовослужбовці.