З 1 серпня в Україні запрацював ринок газу для населення, тепер клієнт сам може обирати постачальника, залежно від ціни та сервісу. Також це означає, що держава більше не регулює ціни на газ для побутових споживачів.
Як поінформувала «Економічна правда», після запуску ринку набули чинності дві принципові зміни. Перша – відтепер населення може вільно змінювати постачальника. Це можна було робити ще з 2015 року, однак раніше регульована ціна майже завжди була нижчою за ринкову.
Ціни на газ формуватиме ринок, тому буде сенс у пошуку постачальника, який запропонує найкращу ціну за свій сервіс. До того ж, напередодні регулятор суттєво спростив процедуру переходу від одного постачальника до іншого, що має спростити життя споживачів.
Друга зміна стосується саме ціни на газ, яка відтепер буде ринковою. В Україні впродовж останніх років існували дві ціни на газ. Ринкова ціна діяла для промисловості, вона залежала від котирувань на європейських хабах і встановлюється щомісяця. Для населення діяв механізм ПСО (покладання спеціальних обов'язків –система, яка мала забезпечити кожного споживача газом, - ред.), який декілька разів змінювався.
Спочатку ціну фіксували на одному рівні на певний період – такий механізм був актуальним, коли ціни на світовому ринку були високими, а згодом вартість почали визначати за формулою «вартість газу на європейському хабі + доставка до України». Цим займався «Нафтогаз», що оприлюднював ціну 22 числа кожного місяця.
Відтепер ціни на газ як для промисловості, так і для населення прирівняли до європейських і, залежно від ситуації на ринку, вартість ресурсу може суттєво зростати чи знижуватися.
«Щоби краще зрозуміти, що таке ринок і які цінові ризики він несе, наведемо один показовий приклад 2018 року. Так, у березні кінцева ціна на газ для промисловості становила 8 775 грн за 1 тис. м3, а в жовтні – вже 15 465 грн за 1 тис. м3. Платіжки з такими цифрами могли б отримати споживачі, якби на той час в Україні не діяв механізм PSO», – йдеться в статті «Економічної правди».
Спрогнозувати, що буде з цінами наступного опалювального сезону важко, оскільки це залежить від багатьох факторів.
На думку президента асоціації «Газові трейдери України» Андрія Мизовця, якщо не буде різких валютних стрибків, то ціни для кінцевого споживача в зимовий період не перевищуватимуть 6-7 тис грн за 1 тис. м3. «За нормального розвитку подій ціна взагалі може бути до 5 тис. грн, але разом із ризиками може сягати 6-7 тис. грн», – зазначив він.
Водночас за словами голови енергетичного комітету парламенту Андрія Геруса, більшість споживачів навіть не знає, що скасовується якесь ПСО, їх цікавить стабільність цін. «Щодо постачальників, то тут краща ситуація у тих, в яких є свій ресурс, перш за все «Нафтогаз». Іншим потрібно буде шукати газ і домовлятися із НАКом, оскільки він вже не зобов’язаний продавати такий газ для потреб населення», – заявив Герус.
У низці європейських країн щорічно змінюють постачальника до 20% клієнтів, проте в Україні найближчим часом не очікують суттєвої зміни структури ринку в частині зміни постачальників газу.
Як повідомляв ZAXID.NET, відкриття ринку газу для населення передбачає можливість змінювати постачальника газу. Для цього потрібно буде подати новому провайдеру послуги заявку на приєднання та невеликий пакет документів, що посвідчують особу, право власності або розпорядження помешканням та останню платіжку за доставку газу. Змінити постачальника газу можуть мешканці приватних та багатоквартирних будинків. Процедура займатиме від 4 днів до 3-ох тижнів.
Постачальник «останньої надії» на ринку газу для населення – це державна компанія «Нафтогаз України». Вона постачатиме газ тим споживачам, з якими не захоче мати справу жодна інша компанія-постачальник, зокрема через велику заборгованість. Такі постачальники становлять собою гарантію того, що споживачам не відключать газ навіть у випадку, якщо попередній постачальник газу розірве з ними угоду. Угода з постачальником «останньої надії» триватиме 60 днів. За цей час споживач газу повинен буде знайти собі нового постачальника та укласти постійний договір з ним.