В Євросоюзі обговорюють обмеження безвізового режиму з Україною

Низка країн ЄС скаржаться на наплив мігрантів з України

14:54, 29 вересня 2021

Деякі країни Євросоюзу занепокоєні напливом мігрантів з третіх країн, зокрема, з України, Молдови, Грузії та країн Західних Балкан. Про це повідомляє «Радіо Свобода», у розпорядженні якого опинився внутрішній документ ЄС.

Свої оцінки винесли Австрія, Бельгія, Чехія, Німеччина, Італія та Словаччина.

Австрія не згадала в своїх висновках Україну, але назвала механізм зупинки візового режиму «однозначно ефективним інструментом» та закликала до подальшої оцінки Візовою робочою групою ситуацій, коли країни, які мають певні візові режими, не впроваджують рекомендації Євросоюзу.

Бельгія звертає увагу на «тривожну кількість заявок на надання притулку в 2021-му порівняно з попередніми роками» щодо Молдови. Хоча, на думку Брюсселя, кількість заявників на надання притулку з України потребують моніторингу «в меншій мірі», ніж із Грузії та Північної Македонії, він теж викликає стурбованість щодо загального безвізового режиму.

«Загалом Україна залишається приводом для занепокоєння. Кажучи конкретніше, йдеться про показники, пов’язані з правосуддям та безпекою, оскільки здається, що навіть за кілька років після скасування візового режиму проблеми в цій сфері зберігаються ... Отже, беручи до уваги постійну відсутність дотримання дорожньої карти в цьому напрямку, ми могли б замислитися над іншими варіантами, які слід розглянути, щоб не запускати механізм призупинення безвізового режиму для України», – йдеться в оцінці бельгійської сторони.

За даними Німеччини, Грузія, Молдова та Україна, а також Албанія та Сербія були в десятці країн, вихідці з яких найчастіше порушували законодавство щодо іноземців у 2020 році. Україна в цьому рейтингу на п’ятому місці. При цьому Берлін зазначає, що такі порушення не потрапляють до статистики про нелегальний в’їзд.

Чехія вказує на «високу кількість заявок на надання притулку» від громадян Грузії, Молдови та України, а також нелегальних мігрантів із Молдови та України. За статистикою цієї держави, українці – перші за кількістю заявок на надання притулку у 2020 році з числа країн, які не мають візового режиму з Чехією.

«Скасування візового між ЄС та Україною, втім, не може бути причиною цієї ситуації, адже зазвичай українці подають заявки на надання притулку, щоб подовжити перебування в Чехії після закінчення дії їхнього дозволу на проживання чи візи ... Станом на серпень 2021 року кількість прохачів притулку, подана громадянами України, зросла на 22% порівняно з таким же періодом торік», – йдеться в даних чеської сторони.

Крім того, українці, за даними Праги – найбільш чисельна група громадян країни з-поза блоку, які нелегально живуть у Чехії. У 2020 році цей показник зріс до 3 242 порівняно з 1 504 у попередньому році. У довгостроковому вимірі українські громадяни становлять близько 50% нелегальних мігрантів з-поза блоку.

МЗС Чехії додало, що «готове до обговорення можливого оновлення механізму зупинки безвізового режиму».

Водночас в МЗС України заявили, що Українська сторона не отримувала офіційних сигналів з боку Євросоюзу про скасування безвізового режиму.