Великдень в Органному залі
Культура

Великдень в Органному залі

П’ять концертів за три дні

Діана Коломоєць, 4 квітня 2018 741 0

Страсті Христові, передані музикою, Воскресіння з Бахом і орган при свічках. Такі особливі концерти пропонує львів’янам Органний зал на час Великодніх свят.

Субота

Зустріти Великдень у Львові з вічною музикою пропонує Органний зал. У Велику суботу, 7 квітня, солістка Надія Величко гратиме Передвеликодній органний концерт. Вона виконає твори композиторів, де виразно розкривається тема Страстей Христових, зокрема відомі хорали Дітріха Букстегуде «До тебе взиваю, Господи…», Йоганна Себастьяна Баха «Христос у кайданах смерті» та арію «Сльози, стогони» з кантати №21.

Надія Величко

«Ця музика традиційно виконується у передвеликодній час. У ній композитори намагалися відтворити страждання Христа», – розповідає Надія Величко.

За основу взяті мотиви з традиційних для протестантів і католиків піснеспівів і хоралів.

Окрім музики західноєвропейської традиції Надія Величко додала у програму також твори композиторів, близьких львів’янам – Ігоря Соневицького та Мєчіслава Сужиньського. «Соневицького, на жаль, не так часто виконують, а в нього є цікаві твори на релігійну тематику, такі як “Страждальна мати” та “Отче наш”, що прозвучать на концерті 7 квітня», – розповідає органістка. Соневицький навчався у Львові, а Сужиньський – відомий польський органіст, твори якого багато виконувалися у столиці Галичини. У суботу можна буде почути його імпровізацію на тему костьольної пісні «Святий Боже».

Неділя

У Великдень, 8 квітня, концертів буде два – ланч-концерт із молодою органісткою з Ужгорода Наталією Лендєл та вечірній бахівський концерт солістки Органного залу Олени Мацелюх.

В обідньому концерті Наталії Лендєл прозвучать такі органні хіти, як «Чакона» Дітріха Букстегуде, «Готична сюїта» Леона Боельмана, «Фінал» Сезара Франка та інші.

Органістка Олена Мацелюх навіть не уявляє, яка ще музика може зрівнятися з творами Баха у такий день.

«Йоганн Себастьян Бах був надзвичайно релігійною людиною, а доробок, який він залишив нам, є беззаперечним свідченням особливої прихильності Господа до цього генія людства. Сам Бах казав: "Усім, що я можу, знаю і творю, я завдячую лише Господові, тому і життя своє я присвятив возвеличенню його імені своєю музикою". Найкращим засобом для спілкування з Богом Йоганн Себастьян вважав орган, тому саме музика Баха звучатиме під час її великоднього виступу», – пояснює виконавиця.

Епіграфом для свого концерту вона обрала слова хоралу фа мінор: Ich ruf' zu Dir, Herr Jesu Christ або «Взиваю до Тебе, Господи», який також прозвучить у цей вечір.

Понеділок

У Великодній понеділок, 9 квітня, в Органному також заплановані два концерти: «Музика бароко» та «Орган при свічках».

Удень баритон Владислав Тлущ виконає відомі твори з цієї чудернацької епохи у супроводі органу Надії Величко. Звучатимуть Ave Maria Франца Шуберта, Dignare Георга Фрідріха Генделя, арії з відомих опер, а на завершення –Ich habe genug («З мене досить») Баха.

«Це одна з перлин серед кантат композитора», – каже Надія Величко про твір. Тему з кантати композитор настільки любив, що використав ще раз в арії Петра у «Страстях за Матвієм».

Владислав Тлущ

Величко також анонсувала, що разом із Тлущем, який прийшов в Органний зал трохи більше ніж місяць тому, у травні вони презентують нову програму: «У Владислава прекрасний тембр, він себе швидко знайшов в акустиці, моментально вчиться новому, хоча співати під орган зовсім нелегко».

А ввечері Органний зал наповниться світлом свічок. І знову звучатиме Бах. Надія Величко виконає сім прелюдій з «Органної книжечки», Пастораль Фа мажор, Alla breve, фугу на тему Magnificat, Ave Maria в обробці Гуно та інші перлини. Бо, як казав сам Йоганн Себастьян, «мета музики – торкатися серця».

Фото: Львівський органний зал

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук