Верховна Рада в п'ятницю, 20 вересня, ухвалила в другому читанні і в цілому законопроект про стимулювання інвестиційної діяльності в Україні. Його підтримали 272 депутати.
Як повідомило видання LB.ua, одним з положень цього законопроекту пропонується скасувати обов'язкову сплату пайового внеску в розвиток інфраструктури населеного пункту в розмірі 4% від вартості житлового будівництва і 10% від вартості нежитлової забудови. Ця норма набуде чинності з 2021 року.
У 2020 році діятиме перехідний період з фіксованою ставкою 4% для нежитлових будівель та споруд, 2% для житлових будинків, 0% для промислового будівництва, об’єктів соціального значення.
Пайову участь потрібно буде платити виключно грошима до прийняття об’єкта будівництва в експлуатацію. Гроші можуть бути використані виключно для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури.
У пояснювальній записці до законопроекту сказано, що пайовий внесок є квазіподатком на будівництво, який формально сплачує забудовник, але фактично його сплату покладено на покупця нерухомості.
Авторка документа, депутатка від «Слуги народу» стверджує, що аналоги українського пайового внеску вкрай рідкісні в світовій практиці, а якщо і трапляються, то застосовуються в суттєво нижчих розмірах і не мають відношення до будівельних робіт, які виконуються на земельних ділянках приватної власності. За даними рейтингу Doing Business 2017 існування в Україні пайового внеску збільшує витрати на адміністративні процедури, пов’язані з будівництвом промислового об’єкта, в середньому до 15,2%.
Авторкою законопроекту є депутатка від «Слуги народу» Олена Шуляк, яка раніше керувала напрямком «Будівництво» в організації «Офіс ефективного регулювання» (BRDO). У 2018 році в інтерв'ю LB.ua Шуляк говорила, що пайовий внесок – джерело корупції і компенсаторів для його скасування цілком достатньо.
При цьому документ, зокрема, піддав критиці вже колишній головний архітектор Львова Юліан Чаплінський.
«Раніше на інженерну і соціальну інфраструктуру передбачали плюс 20% від вартості житлового фонду. Зараз це 4% для житлової забудови і 10% для комерційної. Комітет ВРУ з питань економічного розвитку підрахував, що втрати для місцевих бюджетів будуть приблизно 1,6 млрд грн. Цей закон нежиттєздатний, адже він не передбачає альтернативи, як поповнити ці гроші для розвитку інфраструктури», – заявляв Чаплінський.
Він також додав, що наразі Львів отримує від сплати пайових внесків 200 млн грн щороку.
Крім того, експерти з нерухомості заявляли, що скасування пайового внеску для забудовників не призведе до подешевшання житла.