Верховна Рада ухвалила закон про імпічмент президента

Для імпічменту президента його мають підтримати три чверті народних депутатів від загального складу парламенту

11:23, 10 вересня 2019

Верховна Рада ухвалила в цілому президентський законопроект «Про особливу процедуру усунення президента України з поста (імпічмент)». За його прийняття на засіданні парламенту у вівторок, 10 вересня, проголосували 245 народних депутатів, 244 з яких є депутатами від президентської партії «Слуга народу», і один формально позафракційний голова парламенту Дмитро Разумков, який теж є представником цієї партії.

Проти законопроекту проголосували 73 депутати, утримались 55, а 31 депутат не голосував.

Зокрема, проти проголосувала фракція політичної партії «Голос» у повному складі (20 з 20), а також 24 з 27 депутатів від «Європейської солідарності». Інші троє депутатів від цієї політсили утримались.

Прийнятий закон передбачає, що Верховна Рада може усунути президента України з поста в порядку імпічменту виключно в разі вчинення ним державної зради або іншого злочину.

«Підставою для ініціювання імпічменту є письмове подання, підписане більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради, підписи яких не відкликаються. … Верховна Рада більшістю голосів народних депутатів України від її конституційного складу приймає рішення щодо ініціювання імпічменту та включення його до порядку денного сесії Верховної Ради як невідкладного », – йдеться в документі.

У разі включення до порядку денного питання про ініціювання імпічменту, Верховна Рада створює спеціальну тимчасову слідчу комісію для проведення розслідування факту та обставин вчинення президентом державної зради або іншого злочину. До комісії також входять спеціальний прокурор і спеціальні слідчі. Президент, у свою чергу, може користуватися в процедурі імпічменту послугами захисників.

Пленарне засідання парламенту, на якому розглядаються висновки і пропозиції комісії, має бути відкритим, за винятком випадків, коли озвучується інформація, яка становить державну таємницю.

Після того, як комісія оприлюднить свої висновки, у Верховній Раді мають зареєструвати проект постанови про звинувачення президента. Голосування за цей документ відбувається таємно за допомогою бюлетенів, у яких вказані усі пункти звинувачень на адресу президента.

«Таємне голосування щодо проекту постанови Верховної Ради України про звинувачення Президента України, включеного до бюлетеня для таємного голосування, проводиться окремо щодо кожного пункту звинувачення. Постанова Верховної Ради України про звинувачення Президента України вважається прийнятою в цілому з тими пунктами звинувачення, за які […] проголосувало не менш як дві третини народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради», – сказано в законопроекті.

Далі постанову скеровують до Верховного і Конституційного судів, які мають надати свої висновки. І лише після того, як ці суди встановлять, що усіх процедур було дотримано, реєструється проект постанови про усунення президента з посади. Голосування за цей проект також є таємним, а постанова вважається прийнятою, якщо за неї проголосувало мінімум три чверті депутатів від конституційного складу парламенту (за чинною Конституцією – мінімум 338 депутатів).

У разі неприйняття Верховною Радою постанови про імпічмент головуючий від імені парламенту приносить голові держави вибачення.

Відставка президента за власним бажанням є підставою для припинення процедури імпічменту на будь-якій стадії, а також для закриття відповідних проваджень у Конституційному і Верховному судах.

Між тим, як зазначив заступник голови парламентської фракції «Голосу» Ярослав Железняк, закон було ухвалено з порушенням регламенту Верховної Ради, який передбачає, що закон не можна ухвалювати в цілому, якщо до нього є зауваження. При цьому він додав, що через нечітке прописання цієї норми влада в різні роки нею маніпулювала, трактуючи її на свою користь.

«Була порушена ця норма. Що таке зауваження? Як воно відбувається? Як ти його вносиш? Це не врегульовано. І це спеціально було зроблено, кожна влада залишала цю норму собі», – пояснив Железняк, якого процитувала агенція «Інтерфакс-Україна».

Агенція зазначає, що на пленарному засіданні у вівторок після голосування за прийняття законопроекту про процедуру імпічменту за основу, голова Верховної Ради Дмитро Разумков запропонував проголосувати за документ в цілому. Однак кілька членів парламенту вигукнули з залу, що мають зауваження. Але попри те, законопроект було ухвалено в цілому, а перед цим більшість проголосувала за визнання законопроекту таким, який не потребує доопрацювання.

Зазначимо, що правові основи імпічменту президента прописані в статтях 85 і 111 Конституції України. Єдиним законодавчим актом, в якому конкретизовані зазначені положення, є регламент Верховної Ради. Але у ньому є низка «прогалин», які роблять імпічмент практично неможливим. Наприклад, не визначено правовий статус спеціального прокурора, спеціальних слідчих, не врегульовані окремі питання їх обрання, а також обрання голови, секретаря та членів спеціальної тимчасової слідчої комісії тощо. Як сказано у пояснювальній записці, ухвалення закону про імпічмент має виправити ситуацію.

Вперше законопроект про імпічмент Зеленський подав до Верховної Ради 8-го скликання, однак депутати його не розглянули. Відтак президент вніс документ вже на розгляд Верховної Ради 9-го скликання.