Верховна Рада на своєму засіданні у вівторок, 6 лютого, ухвалила заяву, якою висловила «глибоке занепокоєння» прийняттям в Польщі закону про Інститут національної пам’яті, який у ЗМІ ще називають законом «про бандеризм», і закликала президента Польщі Анджея Дуду вплинути на ситуацію.
Відповідне звернення підтримали 242 народних депутати.
У прийнятому українськими депутатами заяві наголошується, що «Верховна Рада України з розчаруванням і глибоким занепокоєнням сприйняла рішення Сейму від 26 січня і Сенату Республіки Польща від 1 лютого 2018 року про прийняття змін до закону про Інститут національної пам'яті – Комісію з розслідування злочинів проти польського народу і інших законодавчих актів, якими вводиться кримінальна відповідальність за заперечення так званих “злочинів українських націоналістів” і дається упереджене і суперечливе визначення цього поняття, що відкриває шлях до маніпуляцій і посилення антиукраїнських тенденцій в польському суспільстві».
У заяві також йдеться, що відвертий діалог, вільний обмін думками і академічна свобода виявилися під загрозою кримінального переслідування, що є несумісним з демократичними цінностями.
«Верховна Рада України категорично не сприймає і відкидає політику подвійних стандартів і нав'язування ідей колективної відповідальності українського народу, а також спроби польської сторони прирівняти дії всіх борців за незалежність України до злочинів двох тоталітарних режимів XX століття – нацистського і комуністичного», – наголошується в прийнятій українським парламентом заяві.
Українські парламентарі, зокрема, заявили, що прийняті Сеймом і Сенатом Польщі законодавчі зміни суперечать змісту і духу стратегічного партнерства між Україною і Польщею, а також принципам, які були узгоджені сторонами, в тому числі, в Декларації пам'яті і солідарності від 20 жовтня 2016 року.
Як повідомляв ZAXID.NET, 26 січня польський Сейм, а 1 лютого польський Сенат Польщі проголосували за поправки до законопроекту про Інститут Національної пам’яті. Закон прийняли з поправками, які вводять кримінальну відповідальність за пропагування «бандеризму».
Новий закон вводить можливість відкриття кримінальних проваджень проти осіб, які заперечують вчинення злочинів українських націоналістів та українських формувань, які співпрацювали з третім рейхом.
Зміни до цього законопроекту також призвели до дипломатичного скандалу між Польщею та Ізраїлем. На переконання Ізраїлю, цей законопроект є поганим, оскільки забороняє критику поляків, які могли бути причетними до вбивств євреїв під час Другої світової війни. Варшава відкидає звинувачення, наполягаючи, що йдеться лише про захист доброго імені Польщі і поляків і відкидання безпідставних звинувачень про участь поляків у Голокості.