Вміння сортування відходів як виклик перед сміттєпереробним заводом у Львові

Блог Богдана Михалуся, засновника компанії «ГрінЕра Україна»

12:33, 1 грудня 2020

Львів матиме сучасний сміттєпереробний завод вже за два роки, беручи відлік з цієї осені. Саме таку обіцянку ми усі почули два тижні тому під час дебатів кандидатів на посаду міського голови. Виглядає на те, що наше місто таки стане першим в Україні, де з’явиться такий бажаний та очікуваний комплекс за зразком європейських. Та чи готове місто і львів’яни до його повноцінного запуску, якщо це справді станеться в озвучені терміни?

Завод не буде ефективним та не зможе виправдати очікувань, якщо в місті не буде запроваджена система обов’язкового сортування відходів. Навчити сортувати львів’ян міська рада повинна якраз за два роки до того часу, поки зведуть завод. І це одне із стратегічних завдань мерії міста в цьому керунку.

Отже, наприкінці жовтня ЄБРР затвердив переможця міжнародного тендеру на будівництво. Генеральним підрядником став консорціум компаній з Литви та Нідерландів, В мерії анонсують, що до кінця цього року цей генпідрядник має приступити до реалізації проекту.

Завершення підготовчих робот і саме спорудження комплексу не повинне затьмарити інше питання, яке проходить червоною ниткою. З одного боку це нелегка праця. Чого тільки вартує вкорінення нових побутових звичок людей із радянським типом мислення, не кажучи про інвестування та підготовку інфраструктури. З іншого боку це те, чим займається компанія «ГрінЕра Україна» у Львові вже чотири роки: усі наші клієнти сортують відходи. Особливо успішно це роблять мешканці ОСББ.

Ми першими у Львові запровадили систему роздільного збору сміття ще чотири роки тому, з моменту початку роботи компанії. Щодня сортуємо в середньому 2-3 тонни загальної маси. І орієнтовно лише половина цього – відходи, які викидали у не призначені контейнери. Показники лише по нашим контейнерам показують позитивну динаміку: за чотири роки кількість відсортованих відходів зросла з 20% до 50%.

Практика, яку ми запровадили для наших клієнтів - це швидше виняток ентузіастів, аніж правило у масштабах всього міста. Попри те, що у ратуші є хороші напрацювання програм із навчання та популяризації сортування, дієвих кроків в масштабах всього Львова наразі немає. А відведені 24 місяці на будівництво заводу пролетять миттю. Існує ризик неготовності міста та мешканців до нових практик. Це питання, яке потрібно вирішувати негайно.

З іншого боку хотілося б, щоб новообрані депутати мерії не спекулювали на темі відходів і розглядали її виключно у господарській площині. Адже місто має зараз унікальний шанс вирішити проблему із сміттям і показати приклад всій Україні. Вже зараз усім професійно причетним до сфери у Львові потрібно мислили та діяти не короткотерміновими планами і задачами, а бути на крок попереду.

Нас чекає чимало роботи, результат якої повинна відчути вся галузь. Звісно, завод не вирішить всіх проблем із відходами, проте рух в правильному керунку перевірених базових світових практик вселяє оптимізм. Потрібно не втратити шанс і вже зараз розпочинати із масштабних просвітницьких кампаній щодо сортування відходів.