В ніч на 1 квітня близько 02:00 невідомі у Львові обклеїли червоно-чорними листівками і підпалили польський автобус. Про це близько 06:00 повідомив львівський сайт «Вголос» і співробітник поліції Ігор Зінкевич у Facebook. Поліція і ДСНС заперечили цю інформацію і назвали її фейком.
Інформацію про підпал польського автобуса практично одночасно поширили сайт «Вголос», близький до ВО «Свобода», і депутат Львівської міськради від партії УКРОП Ігор Зінкевич, який працює у львівській поліції.
На підтвердження і Зінкевич, і «Вголос» опублікували нічні фото палаючого автобуса.
«Поступила інформація, що поблизу Стрийського автовокзалу невідомі особи підпалили польський автобус та обклеїли його червоно-чорними листівками, наразі на місті події поліція і пожежники, автобус погасили, ніхто з людей не постраждав», - йдеться у повідомленні Зінкевича на його сторінці у Facebook.
Схоже повідомлення о 06:09 опублікував і сайт «Вголос», посилаючись на слова свого кореспондента як очевидця інциденту.
Обидві публікації супроводжувались зауваженнями, що цей інцидент є провокацією, спрямованою на погіршення українсько-польських стосунків.
Інформацію про підпал заперечили і пожежники, і поліція.
Начальник зміни оперативно-координаційного центру ДСНС у Львові запевнив ZAXID.NET, що жодних викликів, пов’язаних з підпалом чи пожежею в автобусі, до пожежників не надходило. За його словами, про інцидент рятувальнки дізнались уже з повідомлень на агрегаторі новин Ukr.net.
За словами речниці львівської поліції Світлани Добровольської, інформація про підпал виявилась фейком. «Виклик про пожежу до поліції не надходив. Вранці на місце події виїздили патрульні та слідчо-оперативна група, щоб перевірити цю інформацію, але вона не підтвердилась», - розповіла ZAXID.NET Світлана Добровольська.
Пізніше Головне управління Національної поліції у Львівській області опублікувало офіційне спростування у Facebook.
У коментарі ZAXID.NET Ігор Зінкевич заявив, що інформацію про пожежу йому надіслали у приватні повідомлення «перевірені джерела», однак відмовився детально прокоментувати цей інцидент. Натомість пізніше у коментарі «Громадському радіо» Ігор Зінкевич змінив думку, заявивши, що інформацію про підпал йому надіслали місцеві мешканці. «На даний момент я не спростовую і не буду спростовувати цю інформацію. Я чекаю відповіді від Служби безпеки України», — заявив він.
Головний редактор «Вголосу» Юрій Грицик також сказав ZAXID.NET, що журналісти взяли цю інформацію із власних, незалежних від Зінкевича, джерел, однак відмовився їх назвати. За його словами, згодом на сайті видання оприлюднять деталі щодо цього випадку. Додамо, що фото із сайту видання збігаються із тими, що оприлюдинв Ігор Зінкевич, однак Юрій Грицик додав, що ці фото були взяті не з його допису, а з їхніх джерел.
Додамо, що попри офіційне спростування поліції, ні Ігор Зінкевич, ні сайт «Вголос» не видалили (станом на 14:35) фейкові повідомлення.
P.S. Пізніше СБУ офіційно підтвердила, що ввела в оману журналістів