Володимир Зеленський підписав закон про продовження особливого статусу Донбасу

Закон продовжено до 31 грудня 2020 року включно

18:00, 18 грудня 2019

Президент України Володимир Зеленський підписав закон про продовження дії закону «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей» до 31 грудня 2020 року включно. Про це свідчать дані на сайті парламенту.

Нагадаємо, що цей закон було прийнято у зв'язку із закінченням терміну дії закону «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей» 31 грудня 2019 року.

Депутати зазначають, що документ дозволяє реалізовувати умови, направлені на мирне врегулювання ситуації на Донбасі на основі принципів і норм міжнародного права та статуту Організації Об'єднаних Націй.

Сам президент Володимир Зеленський після саміту «нормандської четвірки» говорив, що закон про «особливий статус» потрібно продовжити, щоб Україні не «викручували руки» під час підготовки нового закону у Тристоронній контрактній групі.

За його словами, у разі деескалації на Донбасі пізніше у цей закон внесуть «формулу Штайнмайєра».

До слова, особливий статус Донбасу не підтримують понад 50% українців. Більшість українців виступають за повернення Донбасу у склад України, але не силовим шляхом.

Що передбачає особливий статус Донбасу

Закон про особливий статус Донбасу Верховна Рада ухвалила ще у 2014 році і продовжувала щороку, проте фактично він ніколи не діяв, оскільки для цього на окупованих територіях мали б відбутися легітимні місцеві вибори за українським законодавством. Закон визначає, що особливий порядок місцевого самоврядування у Донецькій та Луганській областях здійснюють виключно органи місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах.

У статті 10 закону прописані умови, без яких вибори на окупованих територіях неможливі:

  • виведення незаконних збройних формувань;
  • гарантії вільного волевиявлення;
  • недопущення незаконного втручання у виборчий процес, дотримання принципів політичного плюралізму і свободи агітації.

Продовження чинного закону про особливий статус було однією з домовленостей, яких досягнули лідери України, Росії, Німеччини та Франції на зустрічі «нормандської четвірки» у Парижі 9 грудня. Усе про переговори на «нормандському саміті» можна дізнатися за посиланням.