Впасти, щоб піднятись знову

Як «Арена Львів» прожила перші чотири роки свого життя

16:52, 29 жовтня 2015

Ще донедавна львівський стадіон міг взяти пальму першості у номінації «арена із найбільш драматичною історією в Україні». Серед усіх стадіонів, які приймали матчі Євро-2012, в «Арени Львів» виявилось найбільш нестабільне майбутнє. За цей час, львівський стадіон залишився без постійної команди, опинився під загрозою демонтажу, прийняв до себе донецький «Шахтар» і зумів знову повернутися на футбольну орбіту України.

Сьогодні, 29 жовтня, «Арена Львів» відзначає чотирирічний ювілей. ZAXID.NET згадує найбільш яскраві моменти із життя стадіону, періоди його злетів, падінь, дошкульних поразок і неймовірних перемог.

Помпезне відкриття

Перший великий захід у чаші стадіону «Арени Львів» відбувся рівно чотири роки тому. На відкритті новенького львівського стадіону влаштували казкове шоу із повітряними фігурами, феєрверками та лазерами. Розважати гостей на презентації «Арени Львів» приїхали співачки Руслана та Анестейша.

Здавалося б, чотири роки – крапля в морі у життєписі такої великої спортивної споруди. Однак за цей час відбулося стільки змін у житті країни, що привітальне слово на відкритті «Арени Львів» від тодішнього президента України Віктора Януковича здається згадкою з іншого життя. До речі, тоді привітання ще легітимного президента львів’яни гучно освистали.

Сварка із «Карпатами»

У квітні 2012 року, за кілька місяців до проведення матчів чемпіонату Європи, ФК «Карпати» вирішили покинути новеньку «Арену Львів» і переїхати на старий стадіон «Україна». Спочатку представники клуб пояснили переїзд нефартовістю нової арени – мовляв, «Карпати» з грудня 2011 року не змогли виграти жодного матчу на новому стадіоні.

Однак потім з’ясувалися справжні причини переїзду «зелено-білих» - керівництво львівських «Карпат» домагалося від влади Львова отримати право на забудову 17 га навколо стадіону «Україна». Президент клубу Петро Димінський сказав, що утримання нового стадіону «Арена Львів» обходиться приблизно у ₴20 млн на рік, а в команду він вкладає $5-6 млн, однак кошти йому не повертаються.

Петро Димінський планував освоїти 17 га навколо стадіону «Україна», а за виручені кошти утримувати клуб та арену. Однак до цього часу ФК «Карпати» та міська влада Львова не дійшли компромісу щодо цього питання. Після переїзду навесні 2012 року «зелено-білі» повернулися на газон нової арени лише раз – наприкінці серпня 2014-го, коли на стадіоні «Україна» виникли проблеми із газоном.

Євро-2012

Якщо забути про численні корупційні скандали, які раз за разом виникали у Львові напередодні і після проведення чемпіонату Європи з футболу, то певне кожен погодиться – свято футболу у Львові вдалося.

На кілька тижнів у червні 2012-го центр Львова перетворися на грандіозну фан-зону, яка у деякі дні вміщала понад 30 тис. вболівальників. До столиці Галичини приїхали вболівальники із Данії, Португалії та Німеччини, збірні яких проводили матчі групового етапу на «Арені Львів».

Перший матч Євро-2012 на «Арені Львів» Німеччина - Португалія. Фото: УЄФА.

Варто також зазначити, що після проведення Євро-2012 кількість туристів у Львові значно зросла, а європейські журналісти назвали Львів «східною перлиною Європи» і внесли до списку міст обов’язкових для відвідування.

Дискваліфікація від ФІФА

Однак трохи більш, ніж за рік, «Арена Львів», яка після Євро-2012 приймала хіба що матчі збірної України, потрапила під дискваліфікацію ФІФА.

Під час матчу кваліфікації до ЧС-2014 між збірними України та Сан-Марино організація FARE зафіксувала на трибунах львівського стадіону використання заборонених символів, а також прояви расизму та нацизму. Після цього ФІФА дискваліфікувала «Арену Львів» на 5 років і заборонила проводити будь-які міжнародні матчі під своєю егідою.

У вересні 2015 року керівництво «Арени Львів» спільно із Федерацією футболу України, регіональними представниками і Міністерством молоді та спорту звернулося до ФІФА з проханням відмінити дискваліфікацію. На користь такого рішення могли свідчити останні матчі збірної України на «Арені Львів», які відбулися без масштабних порушень, а також те, що наразі міжнародні матчі за участю національної збірної в Україні можуть приймати лише два міста – Львів і Київ.

Розібрати на матеріали?

До літа 2014-го стадіон «Арена Львів» понад два роки жив майже без футболу. У місті навіть розповсюджували чутки, що стадіон, який нікому не потрібний, хочуть розібрати на будматеріали. «Карпати» далі відмовлялись проводити тут матчі, а нечастих візитів збірної України було недостатньо, аби арена знову запрацювала на повну. Більше того, в «Арени Львів» залишалися великі борги ще з часів проведення Євро-2012, стадіон не міг самостійно заробити навіть на сплату електроенергії, тому потребував державних дотацій, а штат стадіону довелося скоротити.

Кардинально змінив ситуацію переїзд «Шахтаря», для якого газон львівського стадіону став домашнім. «Гірники» не лише повернули великий футбол на «Арену Львів», але також стали головним джерелом його прибутку. Зокрема, у 2014 році «Шахтар» платив ₴140 тис. за оренду чаші стадіону на один матч. У 2015 році ця сума зросла до ₴200 тис. Також представники  донецького клубу вклали значну суму у відновлення трав’яного покриття арени, допомогли із ремонтом приміщень і оплатили витрати стадіону на електроенергію за сезон 2014/15 рр.

Загалом за останній рік команда «Арени Львів», яка зазнала суттєвої реорганізації, зуміла заробити ₴12 млн. Окрім футболу львівський стадіон заробляє на проведені великих конференцій, корпоративних заходів, концертів та виставок. За словами чинного директора стадіону Дениса Ринського, цієї суми достатньо, аби арена зуміла повноцінно функціонувати впродовж року.

Переїзд «Шахтаря»

Однак, попри солідний вклад «Шахтаря» у життєдіяльність «Арени  Львів», донецький клуб не зумів зробити цей стадіон своїм домашнім. Через непорозуміння із місцевими вболівальниками за час виступів «гірників» у Львові сталося кілька прикрих інцидентів.

Зокрема, на матчі групового етапу Ліги чемпіонів сезону 2014/15 проти білоруського «БАТЕ» фани вивісили скандальний банер «Геть зі Львова!». А під час матчів весняної частини чемпіонату та Кубка України львівські вболівальники відкрито підтримували головних суперників «Шахтаря» - «Динамо» і «Дніпро». Після цього деякі гравці донецького клубу зареклися грати у Львові.

Матч за вихід у груповий етап Ліги чемпіонів «Шахтар» - «Рапід». Фото: ФК «Шахтар».

Проте у надзвичайній історії переїзду донецького «Шахтаря» на «Арену Львів» є також і світлі плями – усі домашні матчі «гірників» у Лізі чемпіонів відбуваються з аншлагом і, зазвичай, львівська арена голосно підтримує український клуб у боротьбі проти європейських грандів. Також завдяки «Шахтарю» на газоні «Арени Львів» виступили такі відомі футбольні клуби, як «Порту», «Баварія», «Фенербахче», «ПСЖ», а у листопаді цього року сюди приїде мадридський «Реал».

Фартова «Арена Львів»

Попри неоднозначну ситуацію із львівськими «Карпатами» і неоднозначні симпатії до «Шахтаря», «Арена Львів» залишається улюбленим стадіоном львів’ян для підтримки національної збірної.

Кожен український вболівальник знає, що Львів залишається фартовим містом для збірної України, яка провела тут загалом 13 матчів і не програла жодного. Також саме на «Арені Львів» українські футболісти здобули найбільшу домашню перемогу, розгромивши збірну Сан-Марино з рахунком 9:0.

Після початку війни на Донбасі кількість матчів національної збірної у Львові значно зросла, адже за рішенням УЄФА лише Львів та Київ отримали дозвіл проводити матчі міжнародного рівня. На черзі – поєдинок раунду плей-офф у відборі до Євро-2016 проти збірної Словенії, який 14 листопада прийматиме «Арена Львів».