Вперше за 12 років Білорусь призначила посла в США

16:44, 20 липня 2020

Президент Білорусі Олександр Лукашенко вперше за 12 років призначив посла в США. Ним став заступник міністра закордонних справ Олег Кравченко, повідомляє БЕЛТА.

До «похолодання» у двосторонніх відносинах Кравченко вже працював у посольстві Білорусі в США. У 2007 році він був радником посольства Білорусі в США, з 2008-го по 2014-й — тимчасовим повіреним у справах Білорусі в США.

У 2014 році Кравченко повернувся до Мінська і очолював відділ США і Канади управління Америки, а потім — управління Америки МЗС. На посаду заступника міністра був призначений в 2017 році.

Оновлено. 25 грудня 2020 року стало відомо про смерть Олега Кравченка. Він хворів на коронавірус.

Зазначимо, що відносини Білорусі та США почали налагоджуватись після обрання президентом Дональда Трампа. Досі, а саме з початку 2000-х років, відносини двох країн перебували у стані перманентної кризи. Зокрема, в 2000-х США підозрювали Олександра Лукашенка у відмиванні грошей президента Іраку Саддама Хусейна і звинувачували у придушенні опозиції.

У жовтні 2004 року США запровадили санкції проти Білорусі та Лукашенка за придушення демократичних свобод, ухваливши «Акт про демократію у Білорусі» з довгим переліком вимог до чинного білоруського президента. Одна з вимог стосувалася інформації про долю зниклих опонентів Лукашенка, яка досі не оприлюднена. Мінськ вимоги Вашингтона проігнорував.

Після введення США санкцій щодо концерну «Белнефтехим» у березні 2008 році посол Білорусі Михайло Хвостов був відкликаний з Вашингтона для консультацій, а Мінськ за наполяганням білоруської сторони покинув посол США. Тоді ж кількість американських дипломатів в республіці за наполяганням білоруської сторони було скорочено з 35 до п'яти. Поступово штат американських дипломатів був розширений до 10 осіб.

Такі кроки вплинули на скорочення переліку консульських послуг для білорусів. Це вдарило по білоруських громадянах, які хотіли відвідати США – вони змушені звертатися за американськими візами до консульських відділів посольств США у Києві, Москві, Варшаві та Вільнюсі. Щоправда, у 2014 році посольство США у Білорусі відновило видачу віз деяким категоріям білорусів - студентам, тим, хто старше 70 років та тим, хто раніше отримував американську візу.

У вересні 2019 року США і Білорусь після тривалого періоду охолодження у відносинах заявили про відновлення обміну послами та зняли обмеження на кількість дипломатів у посольствах.

1 лютого 2020 року поточного року відбувся офіційний візит держсекретаря Майка Помпео в Білорусь, який проходив в межах східноєвропейського турне держсекретаря. Це перший візит держсекретаря США до Білорусі за останні 25 років.

3 лютого американські ЗМІ назвали ім'я дипломата, який може очолити посольство США в Білорусі після 12-річної перерви — Джулі Фішер, яка зараз займає посаду заступника помічника держсекретаря США по Західній Європі та ЄС.

Активність США на білоруському напрямку зросла у період суперечок між Росією та Білоруссю. Російські ЗМІ коментують американо-білоруські відносини у спектрі від «зради братського союзу» до «господарського прагматизму Лукашенка». Білоруські відзначають, що Лукашенко змушений маневрувати, щоб уникнути цілковитого підпорядкування Кремлю.