Вступна кампанія в умовах війни: чому не можна скасовувати ЗНО?

Колонка керівниці відділу рекрутингу абітурієнтів УКУ Анни-Юстини Турчиновської

14:30, 24 березня 2022

Вже місяць уся Україна живе в новій реальності, яка спричинена повномасштабним вторгненням рф в Україну. Інша реальність настала не лише для кожного українця, кожної сім’ї чи кожного міста, а й для кожної сфери, і освіта тут також не виняток.

Росія напала на нас за декілька днів до початку весни, а цей період в освітній сфері, зокрема у школах та університетах завжди був активним сезоном підготовки до випуску 11-класників та вступу в університети. Школярі вчергове проходили тестові завдання, щоб краще підготуватися до ЗНО та приймали остаточне рішення щодо вибору спеціальності та університетів. Заклади вищої освіти зі свого боку розпочинали чи не найактивнішу комунікацію зі вступниками та надавали підтримку, щоб максимально спростити процес вступу для абітурієнтів.

Проте цьогоріч усе змінилося та сповільнилося. Перервався процес реєстрації на ЗНО, загалом призупинилося навчання у школах на два тижні, а у деяких регіонах все ще немає змоги його відновити. Чимало вступників були змушені переїжджати в іншу область або ж закордон, щоб вберегти себе та своїх рідних.

Тому очевидно, що декілька тижнів тому постало запитання «а що ж буде зі вступом у 2022 році, а особливо зі ЗНО?». На жаль, Міністерство освіти і науки одразу запропонували найпростіший, проте зовсім не найдоцільніший варіант – скасувати ЗНО у 2022 році. Багато ЗМІ швидко розповсюдили новину, що цього року вступ відбуватиметься без складання ЗНО, незважаючи на те, що остаточного рішення, яке мала приймати Верховна Рада ще не було. Такі заяви викликали активну реакцію серед освітянської спільноти, а особливо серед вступників – всі шукали відповіді на питання «А як буде натомість?». Виглядало так, що МОН перевернув процес прийняття рішень і замість першочергового аналізу і пропозицій, як організувати вступ в умовах війни не зруйнувавши добре напрацьований роками процес, прийняв швидке рішення без запропонованих альтернатив.

Міністерство аргументувало це тим, що говорили зокрема і з учнівськими та батьківськими спільнотами, проте результатів досліджень чи опитувань ми не побачили. Тому ми у Центрі абітурієнта Українського католицького університету вирішили провести власне швидке опитування серед абітурієнтів УКУ. Поставивши їм декілька запитань в онлайн-формі ми зрозуміли, що це питання жваво обговорюється серед цьогорічних абітурієнтів і є надзвичайно актуальним. Ми отримували відповіді й від тих 11-класників, які зараз перебувають у містах, де ведуться активні бойові дії, що ще раз показує, що для них це також важливо. Результати, які ми отримали не були настільки однозначними, щоб прийняти швидке позитивне рішення щодо скасування ЗНО. 60% опитаних абітурієнтів вказали, що готові або скоріш готові складати цього року ЗНО. Ми припускали, що цей відсоток може бути значно нижчим серед тих, хто змінив своє місце проживання під час війни (з 24 лютого). Проте навіть серед таких відповідей 52% абітурієнтів висловили готовність складати ЗНО.

Нині вже зрозуміло, що провести абсолютно ідентичну вступну кампанію як це було у минулі роки, у 2022-му не вдасться. Проте можна шукати оптимальні альтернативи, які не вимагають повного скасування ЗНО. До прикладу, більшість опитаних нами абітурієнтів обрали як варіант пом’якшення умов вступу – скорочення кількості предметів з яких необхідно скласти ЗНО з 3 до 2 на вибір вступника. До слова, 12 березня УКУ виступив із заявою «Війна з корупцією на фронті та в освіті: чому не можна скасовувати ЗНО?», де задекларував свою позицію та пропозиції щодо організації зовнішнього незалежного оцінювання.

Щоб провести повноцінне загальнонаціональне репрезентативне опитування 11-класників необхідно отримати між 1800 та 2000 відповідей. Це приблизно по 90 респондентів з кожної області. Результати можна було б отримати уже за тиждень. І, апелюючи до них, приймати рішення щодо скасування чи видозміни ЗНО цього року.

Ми сподіваємося, що МОН зверне увагу на думки усіх абітурієнтів та інших освітянських спільнот і прийме виважене рішення щодо організації та проведення вступної кампанії 2022!

Слава Україні!

*Методологія проведеного опитування серед абітурієнтів УКУ опитування проводилося серед абітурієнтів методом онлайн-анкетування. Анкета була поширена у мережі «Інстаграм» та «Телеграм» від сторінок Центру абітурієнта УКУ протягом 2 днів: 12 та 13 березня 2022 року. Участь в опитуванні взяли 635 абітурієнтів з усіх областей України, окрім АР Крим.