Верховний суд України виніс остаточне рішення, яким підтвердив незаконність рішень правління НБУ про виведення з ринку банку бізнесмена Олега Бахматюка «Фінансова ініціатива». Про це повідомили у прес-службі компанії Бахматюка «Укрлендфармінг» з посиланням на копію рішення суду від 17 червня.
Як повідомляється, суд не задовольнив касаційні скарги НБУ і Фонду гарантування вкладів на рішення судів попередніх інстанцій.
«Суд визнав дії НБУ протиправними та скасував постанову правління Національного банку. Ми боролись за справедливість 5 років. Це рішення поставило крапку в цій історії. Рішення суду підтвердило мої слова, які я сказав на другий день після рішення НБУ про виведення банку з ринку: це був абсолютно стабільний банк, він мав можливість і далі успішно працювати, обслуговувати депозити і кредити. Рішення тодішнього керівництва НБУ, яке приймало таке неправомірне рішення, було злочинним», – заявив Бахматюк.
Основним аргументом НБУ щодо визнання банку неплатоспроможним було невиконання банком зобов’язань за кредитами рефінансування НБУ у розмірі 1 977,8 млн грн, або 13,1% всіх зобов’язань банку, в заставі якого були ОВДП.
Як встановив суд, на момент віднесення до категорії неплатоспроможних дані зобов’язання банку «Фінансова Ініціатива» були повністю погашенні в результаті списання НБУ застави ОВДП за заниженою ціною.
Зазначається, що у 2017 році суди визнали незаконним списання ОВДП, а у 2018 році НБУ компенсував 618,450 млн грн. Як зазначив Бахматюк, на момент виведення з ринку активи банку складали 15,3 млрд грн, а депозитний портфель становив 3,5 млрд грн.
У коментарі «Інтерфакс-Україна» Бахматюк заявив, що рішення Верховного суду дозволяє йому вимагати компенсації і дає додатковий аргумент до пропонованого їм врегулювання з питання боргів цього банку і VAB банку.
«Після нещодавнього прийняття Верховною Радою «банківського» закону ми не можемо повернути собі банк, але будемо звертатися за компенсацією за всіма процедурами, які мають правовий характер. Найголовніше – суд визнав очевидну річ, що банк неправомірно вивели з ринку, що він міг працювати і був досить ліквідний», – сказав він.
Він допустив, що Нацбанк може спробувати оскаржити це рішення у Великій палаті Верховного суду, проте висловив упевненість, що прийняте рішення буде підтверджено.
Нагадаємо, що Нацбанк у лютому 2015 року визнав банк «Фінансова ініціатива» проблемним, а у червні того ж року – неплатоспроможним.