Чому «антиколомойський» закон важливий. FAQ
Економіка

Чому «антиколомойський» закон важливий. FAQ

Завдяки цьому закону Україна може уникнути дефолту

Катерина Чурилова, 30 березня 1737 0

Верховна Рада 30 березня проголосувала в першому читанні за проект закону 2571-д з непримітною назвою «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності». Водночас вплив цього документа на економіку України годі переоцінити. У пресі проект закону нарекли «антиколомойським», адже у разі ухвалення він унеможливить повернення нині державного «ПриватБанку» його колишньому співвласникові Ігорю Коломойському, а Україні – дозволить уникнути дефолту.

ZAXID.NET розповідає, чому цей проект насправді важливий

***

Що це за закон?

Проект закону передбачає, що націоналізований або виведений з ринку банк не можна буде повернути колишнім власникам навіть за рішенням суду, вони можуть претендувати лише на грошову компенсацію. Обсяг компенсації встановлюватиме міжнародно визнана аудиторська компанія, яку обиратиме суд. У проекті також вказуються умови, за яких колишні власники можуть отримати таке відшкодування.

Проект наголошує, що визнання незаконним рішення про виведення банку з ринку не може бути підставою для його скасування.

Чому він є важливим?

Автори закону наголосили, що нині деякі банки, використовуючи недосконалу судову систему, намагаються знову повернутись на ринок, що створює системні ризики для фінансової стабільності.

Чому його називають «антиколомойським»?

Насамперед цей закон стосується найбільшого українського банку, державного «ПриватБанку» та його колишніх власників, зокрема, мультимільярдера Ігоря Коломойського. Він намагається оскаржити націоналізацію банку, яка відбулась 2016 року. Коломойський разом із партнерами подав кілька сотень позовів до НБУ та уряду, головним з яких є визнання націоналізації незаконною та повернення банку колишнім власникам.

Ігор Коломойський також намагається уникнути відповідальності за виведення 155 млрд грн з «Привату», тому рішення про незаконність націоналізації буде лише йому на користь .

Що буде, якщо банк повернуть?

Якщо Верховна Рада не ухвалить цього проекту, а Ігор Коломойський та його партнери в цей час отримають позитивне для себе рішення суду, то банк треба буде повернути їм. Але після повернення уряд буде змушений забрати з банку залиті в його капітал 150 млрд грн, «ПриватБанк» стане банкрутом, відповідно почнеться паніка серед вкладників та фінансова нестабільність. Тоді Кабінет міністрів буде змушений націоналізувати його вдруге.

Чи цей закон впливатиме лише на «Приват»?

Ні, у разі ухвалення його дія поширюватиметься на інші банки. Загалом під час кризи 2014-2016 рр. Національний банк вивів з ринку 104 банки.

Чому тепер?

На ухваленні такого закону, а також закону про ринок землі, наполягає Міжнародний валютний фонд. У МВФ хочуть бути впевненими, що Україна зможе дієво стягувати борги з колишніх власників збанкрутілих банків. Закон має присікти намагання екс-власників, котрі за допомогою корумпованої судової системи почали повертати собі раніше виведені з ринку банки, при цьому відмовляючись від зобов'язань і не повертаючи своїх боргів.

Якщо «антиколомойський» закон та закон про ринок землі остаточно ухвалять в парламенті, то МВФ згоден запустити трирічну програму розширеного фінансування України, обсяг якої становить 8 млрд доларів. Співпраця з фондом дасть змогу отримати також 2 млрд доларів від Світового банку і ЄБРР.

За теперішніх умов, а саме падіння економіки, зменшення надходжень до бюджету, світової рецесії та коронавірусної пандемії ці гроші є конче необхідними для держави, аби уникнути дефолту.

Чи це кінець історії?

Ні, адже проекту наразі ухвалений у першому читанні. Нині парламент за скороченою процедурою готує документ до другого читання. Лише у разі остаточного ухвалення народними депутатами та після підпису президента він набуде чинності.

Але навіть якщо він стане чинним, як й будь-який український закон, його можна буде оскаржити в Конституційному суді. Подання до цього суду можуть скерувати, наприклад, близькі до Ігоря Коломойського народні депутати, яких в парламенті є чимало.

Коли Конституційний суд визнає закон таким, що суперечить Конституції України, він втратить свою юридичну силу цієї ж миті.

Нагадаємо, «ПриватБанк» — найбільший за обсягами активів український банк і лідер роздрібного банківського ринку України. Головними співвласниками банку наприкінці 2016 року були засновники фінансово-промислової групи «Приват» Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, частка яких становила по 49,9 % та 41,5 % відповідно. Решта 8,6 % належали міноритарним акціонерам (загалом 43 особи)

21 грудня 2016 року «ПриватБанк» офіційно перейшов у державну власність. Міністерство фінансів та Національний банк оцінили потребу капіталу «ПриватБанку» в 148 млрд грн. Мінфін докапіталізував банк державними грошима на 116,8 млрд грн.

Детективна агенція Kroll за підсумками аудиту банку підтвердила, що фінустанова до її націоналізації наприкінці 2016 року була об'єктом масштабних і скоординованих шахрайських дій, що призвело до збитків щонайменше в 5,5 млрд доларів. Також такі дані оприлюднив Національний банк. Тоді колишній акціонер Ігор Коломойський назвав «маячнею» опубліковані Національним банком України дані.

Згодом колишні власники «ПриватБанку» Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов частково визнали завдання збитків банку в розмірі 248 млн доларів.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук