Вугільний схематоз

Колонка голови Львівської ОДА Максима Козицького

16:36, 9 березня 2021

Вся Львівщина пам’ятає минулорічні події на шахтах. Тоді часто в ЗМІ з’являлась інформація про протести шахтарів, яким упродовж кількох місяців боргували заробітну плату, і через ці борги навіть припиняли постачання електроенергії держпідприємству «Львіввугілля». Наприкінці року проблему вдалося вирішити, але не факт, що вона не повториться цьогоріч. Щоб зрозуміти причини, спершу потрібно пояснити взаємодію між підприємствами, де видобувають вугілля, та ПАТ «Центренерго».

ПАТ «Центренерго» є одним із найбільших сучасних підприємств електроенергетичної галузі країни і єдиною в Україні державною енергогенеруючою компанією. У загальному обсязі виробництва електроенергії України частка компанії становить близько 8%, у структурі теплової генерації – близько 18%. Тут також варто зазначити, що ПАТ «Центренерго» є чи не єдиним великим споживачем вугілля з державних шахт – близько 90%.

Наприкінці лютого Фонд державного майна України, який є власником ПАТ «Центренерго», повністю змінив менеджмент товариства. Того ж дня очільник фонду Дмитро Сенниченко на пресконференції окреслив завдання, які стоять перед новим керівництвом: максимізація доходу від продажу електроенергії, оптимізація витрат, побудова вертикально інтегрованої компанії, налагодження ефективного ланцюга постачання вугілля від державних шахт і підготовка ПАТ до приватизації у стислі терміни.

Територія Львівщини входить у так званий Львівсько-Волинський вугільний басейн. Тут діють державні підприємства, в тому числі ДП «Львіввугілля», підпорядковані безпосередньо Міністерству енергетики України. Оскільки вугільна галузь вже багато років є збитковою, заробітна плата шахтарів залежить від виручки за продане вугілля держпідприємством і державних дотацій в межах програми реструктуризації вугільної галузі. Інакше кажучи, держпідприємства мали б поставляти вугілля безпосередньо на ПАТ «Центренерго» і отримати за це кошти. Я навмисне вжив словосполучення «мали б», бо в реальності все відбувається чомусь трохи по-іншому.

18 вересня 2020 року в Києві зареєстроване ТОВ «Укрвуглезбагачення груп» (ТОВ «УВГЗ груп») зі статутним капіталом у 500 гривень і основним видом діяльності – видобуток кам’яного вугілля. Єдиним власником компанії, за даними аналітичної системи YouControl, є Єрмолович Анастасія Сергіївна, яка зареєстрована у місті Черкаси.

За січень-лютий цього року ця фірма купила у ДП «Львіввугілля» вугілля на суму понад 200 мільйонів гривень. За моїми даними, згодом це вугілля було перепродано на ПАТ «Центренерго». Для чого цей нещодавно створений посередник, якщо ПАТ «Центренерго» могло купити вугілля напряму у ДП «Львіввугілля»?

Більше того, станом на початок березня заборгованість різних компаній перед ДП «Львіввугілля» становить майже 184 мільйони гривень. З них майже 124 мільйони заборгувало саме ТОВ «УВГЗ груп». Бачимо, що фірма-прокладка боргує держпідприємству левову частку коштів від загального обсягу реалізованої продукції. Хто відповідатиме у разі непогашення заборгованості перед ДП «Львіввугілля»? Товариство з обмеженою відповідальністю зі статутним капіталом 500 гривень?

Це ще не все. Як мені стало відомо, ТОВ «УВГЗ груп» заплатило понад 91 мільйон гривень ТзОВ «Логістична компанія «Сінергія» за послуги з організації перевезення вантажів. Тобто, не за самі перевезення, а за супровідні послуги. Саме таким є основний вид діяльності фірми. Погодьтесь, сума не мала.

За даними тієї ж аналітичної системи youcontrol, кінцевим бенефіціаром цієї компанії є такий собі В’ячеслав Якубовський. Людина з таким самим ім’ям та прізвищем за Віктора Януковича очолювала Державне агентство екологічних інвестицій України. Саме це відомство колись виділило 1,7 мільярда гривень Кіотського протоколу на утеплення садочків, шкіл та інтернатів. За ці кошти мали, зокрема, поміняти вікна на металопластикові, утеплити фасади та полагодити покрівлю. У 2012 році журналісти писали, що гроші освоїли три фірми-прокладки, пов’язані з найближчим соратником Віктора Федоровича – Юрієм Іванющенком, більш відомим як Юра Єнакієвський. За даними журналістів, на більшості об’єктів роботи взагалі не проводилися.

Як голова ЛОДА я публічно звертаюся до Міністерства енергетики і ПАТ «Центренерго», щоб вони розібралися у цій ситуації, дали оцінку діям керівництва всіх зацікавлених сторін та прийняли відповідні рішення. Нам потрібно запобігти ситуації, яка була минулого року, щоб шахтарі знову місяцями не чекали своїх чесно зароблених грошей.