Затримання на хабарі начальника ЖКГ Львівської міськради Юрія Гольця, обшуки слідчих Генпрокуратури в інших кабінетах львівської мерії, довгожданий запуск трамвайної лінії на Сихів та інші гарячі теми тижня у прямому ефірі програми ZAXID.NET LIVE коментує міський голова Львова Андрій Садовий.
Початок прямої трансляції на ZAXID.NET, YouTube і в ефірі «Нового каналу» о 18:00. Повтор в ефірі телеканалу новин «24» о 22:00, 17 листопада. Ведучий програми – головний редактор ZAXID.NET Олег Онисько.
***
Коли я запрошував вас на програму у понеділок, я планував собі, що говоритимемо про сьогоднішній запуск трамвайної лінії на Сихів, яку Львів, до речі, «виношував» 50 років. Але сьогоднішні події у мерії, затримання вашого безпосереднього підлеглого, начальника управління житлового господарства міськради Юрія Гольця за підозрою у хабарництві, обшуки в кабінеті першого заступника мера Віктора Пушкарьова – затьмарили цю подію. Ми до неї ще повернемось, якщо вистачить часу, але давайте почнемо з найгарячішої теми.
Що відбувається у мерії?
У нас працює більше 1400 чиновників, 33 керівника управлінь. Сьогодні представники спецорганів затримали пана Гольця при спробі отримати хабар. Моїм розпорядженням він відсторонений від виконання обов’язків.
Я надіюсь на об’єктивне слідство. Кожен, хто працює у ЛМР чітко знає істину – індульгенції на хабарі не буде ні в кого. Якщо є хабар – до побачення, звільнення.
Тільки я би хотів, щоб хоча б один випадок був доведений до суду і був арешт. Я не знаю випадків, коли арештовують. Ведуть слідчі дії, медійно все це показують, а потім все це розсипається. Будь-які документи дивіться, у заступників, керівників департаментів. Ми максимально відкриті.
Ви припускаєте, що Голець міг взяти хабар?
Я це можу зрозуміти зі слів прокурора, який це озвучив публічно, що є факти, що прослуховували його телефони протягом року. Поки триває слідство він відсторонений. Я дав команду всім максимально працювати зі слідчими органами. Це в інтересах громади міста.
Відсторонений – означає, що він взагалі більше не буде працювати в мерії?
Якщо факт хабара підтверджений, то він буде автоматично звільнений, без дискусії.
А якщо виявиться, що він невинний?
Тоді прокуратура повинна давати пояснення.
Військова прокуратура стверджує, що Голець взяв хабар за сприяння в укладенні договору ЛМР із суб’єктом господарювання на проведення капітального ремонту будинків на загальну суму 800 тис. грн. Це в повноваженнях цього чиновника?
Як керівник управління він має безпосереднє відношення на укладання угод. Угоди мають проводитись по відповідних тендерних процедурах. Тому я не маю більше інформації, аніж ту, яку озвучили ви.
Ще раз наголошую: вкрав – тюрма. Дискусій не може бути взагалі. У мене це святий принцип.
Сьогодні проходили також слідчі дії у кабінеті вашого першого заступника Віктора Пушкарьова.
Не тільки. Був обшук у одного і другого, керівника юридичного управління.
Що вони шукали?
Їх цікавили певні документи, мобільні телефони. Їм все це віддали – будь ласка, беріть, вивчайте.
Які документи цікавили і які вилучили?
Угоди, декілька комп’ютерів, записники і телефони.
Які угоди?
Я не знаю достеменно. Але вони пообіцяли завтра ці документи повернути. Вони зроблять собі копії і повернуть їх. Я не бачу жодних підстав затримувати якусь документацію, бо розумію, що слідчі, напевно, шукають якісь докази про те, що дії Гольця були пов’язані ще з кимось.
У військовій прокуратурі стверджують, що обшуки в Пушкарьова і Гольця проводяться в межах однієї справи.
Голець має над собою керівника департаменту і профільного заступника. Тому, з погляду слідчих дій, це однозначно правильно – перевірити одного, другого і третього. Я б робив так само.
Сьогодні військовий прокурор Західного регіону зазначив, що прокуратура має докази неправомірних дій Гольця у справі вивезення сміття зі Львова. Вам про це щось відомо?
Виключно з медіа.
У нас дуже цікава ситуація в Україні – людину роблять злодієм без рішення суду. Є звинувачення – нехай тривають слідчі дії, буде рішення суду і результат.
Я пригадую, що було озвучено, що в Україні було вкрадено 40 млрд доларів за часів правління Януковича. Але потім всі замовчують, що жодна гривня з цих коштів не була повернута до бюджету.
Коли ми говоримо тут про 90 тисяч гривень хабара – це тема номер один в Україні, «найбільше корупційне місто в Україні» і так далі. Будь ласка, досліджуйте, максимальне сприяння міської ради, всі документи, все, що треба – ми дамо. Я хочу, щоби людина, яка вкрала, була в тюрмі. І, на превеликий жаль, у нас все це до суду і до покарання чомусь не доходить.
Ви не вважаєте це боротьбою з корупцією?
Я би хотів, щоб у нас боротьба із корупцією не була у фейсбуці і в прес-релізах, а щоб це була реальна боротьба. Щоб були вироки судів, щоб ті вироки були приведені в дію і люди відбували покарання в тюрмі за те, що вони, маючи доступ до публічних коштів, крадуть їх.
Можливо, ця справа цим і завершиться?
Можливо, вона буде першою в Україні. Дай Бог.
Два дні тому, у вівторок, у мерії працювали уже слідчі Генпрокуратури – теж вимагали якісь документи і отримали їх, наскільки я розумію. Мова йде про те, мерія нібито задешево продала землю для індустріального парку в Рясному. Там в чому проблема?
А тут, чесно кажучи, розуму бракує це все зрозуміти. Тому що місто Львів офіційно провело інвестиційний конкурс на визначення забудівельника індустріального парку. Виграла одна з найвідоміших компаній світу – голандська компанія CTP, яка є четверта в Європі за об'ємами промиcлової нерухомості. Вони виграли цей конкурс і звернулися з бажанням викупити цю землю – це є Рясне, це пустир – і слава Богу, бо це поступлення до бюджету.
Була проведена експертна оцінка, яка потім ще отримала рецензію. Була визначена ціна 52 млн грн, вони 36 млн вже заплатили. Я щасливий – і я, чесно кажучи, не можу зрозуміти, в чому проблема?
Працівникам Генпрокуратури треба зрозуміти, що є нормативно-грошова оцінка землі, згідно якої нараховується орендна плата – а є експертна оцінка, за якою проходить викуп. Це є дві різні оцінки. Дуже часто вони в два-три рази між собою різняться.
Це зрозуміло. А звідки взялася сума 140 млн грн, тому що навіть генпрокурор Луценко у той же день назвав 97 млн грн?
А це є нормативно-грошова оцінка землі, яка застосовується для визначення вартості оренди землі. Він назвав ту цифру. А коли ви хочете купити землю – це інше, тоді експерт персоніфіковано проводить експертизу, потім відбувається рецензія. Це є кримінально чинна дія.
Експерти з міської ради?
Ні, боронь Боже. Це сертифіковані експерти, які...
Незалежні від мерії?
Звичайно, незалежні. І це є документ, який підтверджується. І тут насправді мали би «дякую» сказати, що залучають інвестора. Тому це питання, я думаю, яке треба розглядати на Раді Нацбезпеки, на раді, яка є біля президента, що займається інвестиціями – бо це вбиває будь-яке бажання в інвесторів приходити. У цивілізованому світі інвестор, що будує виробництво, він має мати у власності землю. Ми пішли назустріч: хочете – купіть. Нам це вигідніше, тому що ми гроші отримаємо вже до бюджету. Плюс 3000 робочих місць, які вони пообіцяли зробити.
На сьогодні вони сто разів думають, чи входити в цю країну, де вони інвестують кошти, а їм ще говорять: «Ви щось не так зробили».
З індустріальним парком ця ситуація, здається, років два уже триває і воно все одно гальмується – нічого не збудовано.
Ні, чекайте. Ми тільки в кінці 2015 року проголосували на сесії про право викупу тієї ділянки. Ми цей рік підводили комунікації, мережі, електропостачання, водопостачання, каналізування. Але представники силових органів – вони взагалі ставлять запитання, чи треба цьому інвестору входити.
А оце каналізування, підведення комунікацій – це за кошти міста робилося?
Звичайно.
А скільки це? Ну, взяли 52 млн грн, а скільки туди вклало місто?
Не дорожче. Але в цілому світі, щоб ви розуміли, заробляють кошти на робочих місцях і на податках, які сплачуються.
Андрій Іванович, як ви вважаєте, те що відбувається зараз – що це? Фактично всі правоохоронні органи – генпрокуратура, СБУ, військова прокуратура – зараз зосередженні на львівській мерії. Що це – це збіг обставин, просто так сталося, що Голець попався і раптом відкрилися очі на індустріальний парк, чи що?
Давайте так. Голець – це окреме питання. І я не хотів би робити висновки попередні. Але якщо прокурор заявляє, що там за прослуховуванням є фактаж, що він отримав тих 90 тисяч...
Так, вони кажуть, що два випадки є..
Один, два... Хай розслідують – будемо максимально помагати. Усе інше – це висмоктано з пальця. І це є, напевно, тупе бажання вставляти якісь палки в функціонування міста, тому що такого рівня індустріального парку нема в Україні поки жодного. Ми перші провели такий конкурс і перші залучили інвестора.
Навіщо державним чиновникам вставляти палки Львову?
А я не можу цього зрозуміти. Розумієте, в цивілізованій країні світу, якщо би такий допис робила вища посадова особа, вона б вже була звільнена з роботи. Це недопустимі речі, цього собі не може дозволити ніхто.
Тобто те, що заявляє генпрокурор Луценко?
Знаєте, я знайомий з ним 10 років, у нас з ним були різні відносини – не хочу цього торкатися. Він є посадова особа, нехай робить добре свою роботу. Що йому там готують…
Взагалі, щоб ви розуміли, уся ця «активність» почалася з початку цього року – тобто після того як «Самопоміч» вийшла з коаліції, почалися з різних сторін такі атаки. І я думаю, що вони зараз будуть мати ще більшу силу.
Чому?
А треба показати, що Львів – саме таке, знаєте, погане місто України.
Показати, що Львів найгірше місто в Україні, чи все-таки що Садовий – найгірший мер?
Думаю, це поєднані речі. Тому що має бути – і місто погане, і Садовий поганий… Показати, що може взагалі такого міста в Україні і нема.
Все-таки, з чим це пов’язано? З політичною боротьбою, з вашим бажанням чи наміром балотуватися у президенти? З чим?
Наміри і бажання відкиньте в сторону, будь ласка. Я працюю міським головою Львова. Я, наскільки можу, намагаюся якісно робити свою роботу. Ті труднощі, звичайно, забирають багато сили, і нерви забирають – то є життя. Я розумію, що ми живемо у такій країні. Я думаю, що ви як журналісти повинні в цьому розбиратися.
А ми на цю тему, думаю, десь через рік поговоримо, можливо, більш відвертіше. Сьогодні не хочу.
Зрозуміло. І все-таки, погодьтесь, це дивна ситуація. У нас в мерії сьогодні працювали кілька журналістів, і поки один розповідає про вилучення документів у мерії, інший передає з церемонії підписання угоди з ЄБРР про впровадження електронного квитка, що після церемонії всі спокійно пішли на каву. От як це все відбувалося для вас? Під час тої церемонії ви уже знали, що в мерії проходять такі слідчі дії?
Знаєте, емоції після сьогоднішнього запуску трамвая на Сихів дуже особливі. Бо вранці мене, зрозуміло, інформували про ті чи інші дії, але потім, коли пішов трамвай і ми приїхали на Сихів, і там вийшло декілька сотень мешканців і оплесками нас всіх вітали, працівників, які теж приїхали, будівельників – таке враження, знаєте, що цей трамвай переїхав усі ці проблеми. І їде собі далі…
Про ті всі проблеми за день-другий-третій взагалі ніхто згадувати не буде. Тому що дуже часто проблеми робляться для того, щоби ложку дьогтю кинути в бочку меду. Сьогодні у багатьох ЗМІ топ-новина дня – це «У Львові затримали хабарника». А про трамвай, а це найбільший за 25 років інфраструктурний проект – нічого подібного не було. Для багатьох цього просто не існує.
Чому ж? Багатьох людей запуск трамвая зацікавив більше, ніж затримання Гольца, ми це мали змогу відстежувати за кількістю переглядів на сайті. Різниця була приблизно вдвічі. Можливо тому, що Гольця мало хто знає з пересічних мешканців. Але все ж – був інцидент, коли рух трамвая мешканці зупинили просто посеред колії і сказали – ми хочемо тут, на Тернопільській, зупинку.
По планах, мало бути три заплановані перекриття руху трамвая.
Звідки ви знаєте?
А я маю доступ до різного виду інформації. Дві групи не змогли набрати необхідної кількості людей, третя група назбирала. Я до них вийшов, переговорив, запросив на трамвай і ми поїхали. Завдання було яке? Не допустити, створити проблеми, якісь перепони – це є смішно насправді.
Це теж якось пов'язано з політичними проблемами?
Я не хочу в це влазити. Це просто є смішно, тому що цей трамвай переїжджає ті всі проблеми і рухається вперед. Це реалії нашого життя.
Андрій Іванович, про це треба говорити, бо це створює проблеми львів'янам..
Дивіться, п'ять хвилин була затримка. Я вийшов, з людьми поспілкувався, люди сіли в трамвай і з радістю поїхали на Сихів. До речі, після офіційного відкриття 10 трамваїв виїхали на лінію, з інтервалом 5 хвилин. Трамваї переповнені, люди проїжджають два кільця, не хочуть виходити і далі їдуть – це атракція. Ми просто вже боїмося за ті трамваї, тому що в одному трамваї вже двері поламали.
Уже в перший день?
Народ не вірив, що це можливо, що цей трамвай взагалі поїде.
Існує ризик вандалізму, бо перед тим були пошкодженні зупинки? Якщо ви кажете, що хтось зумисне намагався перекривати рух, то чи не боїтесь, що це можуть просто поруйнувати.
Ну, а що робити? Якщо ми хочемо, щоб Львів був дуже класним містом, тому що ті самі трамваї, що у Львові, що у Барселоні, що в Парижі – вони однакові. І трамвайна колія така сама, тільки відношення людей дуже часто інше. Вартість проїзду у нас дві гривні, а у них – два євро, наприклад.
Дуже мало часу залишається. Ви ще сьогодні заявили, що маєте намір якось з'єднувати Сихів трамвайною колією з вул. Княгині Ольги.
Ну, це наступний етап, ми зараз з Довженка...
Ще через 25 років?
Ні, стоп. Ви можете говорити 25-40 років. Я пам'ятаю ідею трамваю з 2006 року, коли ми почали цей проект реалізовувати в життя. І всі з нас сміялися, вважали, що ми ненормальні і цього ніколи не буде.
До речі, ця ідея трамваю на Сихів була включена у генплан ще у 1966 році. Цього року якраз 50 років виповнюється, як ця лінія вперше була намальована на кресленні.
За радянських часів, до речі, з точки зору містобудуування дуже грамотно підходили і грамотно планували. Просто з часів незалежності ніхто не вірив, що взагалі такі проекти є можливі.
До кінця року трамвай має ходити до Санти-Барбари. Потім ми робимо проект від Санта-Барбари по Вернадського до Княгині Ольги, шляхопровід треба закрити. Оце має бути таке велике кільце, яке стосується цього великого масиву.
І останнє питання. Проблеми з чищенням міста після снігопаду. Було дуже багато критики, ви можете щось пояснити, чому так працювали комунальники.
Звичайно, якщо за добу випадає місячна норма снігу, є вихід дуже простий – нам треба додатково закупити ще орієнтовно 100-110 одиниць техніки, плюс кошти на оплату праці людей. Це 200 млн грн. От є вибір – купити 100 автобусів і вирішити транспортну проблему, чи закупити 100 машин, які будуть використані, можливо, два чи три рази за рік. Що робити?