Як Бах рекламував каву
Культура

Як Бах рекламував каву

«Кавову кантату» можна буде почути у Львівському органному залі

Діана Коломоєць, 30 квітня 2018 493 0

«Кавову кантату» Йоганна Себастьяна Баха часом називають найталановитішою рекламою кави за всі часи. 1 травня твір можна буде почути у Львівському органному залі.

На початку XVIII століття кава в Німеччині тільки набувала своєї популярності, до новинки ставилися вороже, жінкам не дозволяли відвідувати кав’ярні, вважаючи, що цей екзотичний напій погано впливає на їхнє здоров'я. Щоб підняти престиж кави в очах міщан, Ґотфрід Циммерман, власник Кавового дому у Ляйпциґу, замовив Баху кантату. У кав’ярні Ціммермана був створений світський ансамбль Collegium Musicum, яким спочатку керував Ґеорґ Філіпп Телеман, а з 1729 року – Йоганн Себастьян Бах. Щосереди в літній період та щоп’ятниці в зимовий у кав’ярні відбувалися світські концерти.

Бах написав твір, який назвав кантатою, між 1732 та 1735 роками. Хоча насправді за формою це комічна міні-опера. Оригінальна назва твору – Schweigt stille, plaudert nicht («Сидіть смирно, не базікайте»). Це перша строфа лібрето, автором якого є Хрістіан Фридрих Хенрік, відомий під псевдонімом Пікандер. Твір має 10 частин, арії перемежаються речитативами. Героїв лише троє: оповідач, молода дівчина Лісхен, закохана у каву, та її батько Шлендріан (дослівний переклад прізвища – «Рутина») – типовий бюргер, який хоче відучити доньку від «згубної звички».

Кав’ярня Циммермана проіснувала до Другої світової війни

Склад виконавців обмежений, адже прем’єра відбувалася у стінах кав’ярні: флейта, дві скрипки, альт, клавесин, віолончель. Але арія про любов до кави може позмагатися з будь-якою любовною арією серйозної опери.

Зазначимо, що реклама Баха подіяла, а кав’ярня Циммермана довго залишалася культовим місцем. Заклад проіснував до Другої світової війни і був знищений під час бомбардувань.

А «Кавова кантата» Баха продовжує жити вже майже 300 років. Першого травня почути цей твір наживо зможуть усі, хто завітає о 14:00 в Органний зал. Дотепний шлягер на всі віки виконає Оркестр барокової капели від Львівської національної музичної академії ім. Лисенка, керівниця – Анна Іванюшенко. Інна Федорій співатиме партію Лісхен, Назарій Федитник – Шлендріана, а Михайло Кушлик стане Оповідачем. Соло на сопілці гратиме Ольга Мілоста.

А щоб зануритися у барокову атмосферу повністю, музиканти виконають також два твори Антоніо Вівальді – Симфонію-увертюру з опери «Коронація Дарія» та Концерт для струнних соль мінор. Такий інструментальний аперитив перед кавуванням з Бахом!

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук