Як Львів прощається з Героями

13:47, 27 червня 2023

«Від імені Президента України, Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України прошу Вас прийняти цей прапор як символ Держави, якій він вірно та віддано служив» – із цими словами рідні загиблих Героїв отримують прапор держави, яку ціною життя захищав їхній син, чоловік, брат. А голос самотньої сурми у серці міста став ще одним печальним знаком – символом туги і шани полеглим землякам. Щоразу, як Львів прощається з героями, площа Ринок завмирає на кілька хвилин.

Чому говоримо про це сьогодні. Останні новини з фронту викликають у нас великі сподівання, але ціна їхня невимовно висока. Тож найменше що ми можемо зробити – подбати про тих, хто, на жаль, у цій війні втратив найрідніших. Люди, що живуть і працюють у центральній частині нашого міста зрозуміють мене краще – щодня вони є свідками та учасниками похорону наших Героїв. Останнім часом громада прощається з трьома-чотирма захисниками в день.

Для Львова достойна церемонія похорону була важлива завжди, з часу початку війни в 2014-му. Але вже понад рік в місті існує особливий церемоніал поховання Героїв. Те, як прощається Львів з героями, викликає емоції у гостей та мешканців міста. Мене часто питають, чи є так всюди? За інших відповідати не буду, але розповім, як це відбувається у нас.

Як у Львові хоронять Героїв?

Найважливішим є спілкування з рідними Героя. Ми розуміємо, що наша поміч є мізерною в порівнянні з жертвою захисника, але бачимо з досвіду, наскільки вона важлива у перші дні після жахливої звістки про смерть.

Напередодні поховання керівництво міста зустрічається з родинами загиблих військових, щоби узгодити всі деталі церемоніалу похорону та надати всебічну підтримку для родини. Крім цього разом із рідними ми формуємо інформаційну довідку про Героїв, аби усе місто знало, з ким сьогодні прощається Львів. У день похорону на площі Ринок працівники Ратуші виставляють стенди із світлинами Героїв та їхнім коротким життєписом.

У день похорону на площі Ринок працівники Ратуші виставляють стенди із світлинами Героїв та їхнім коротким життєписом

Працівники міської ради ЛМР організовують весь процес – від моргу до кладовища. Сакральна частина похорону відбувається в головному військовому храмі міста – Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла. Це особливе місце молитви і турботи в час війни. Військовий церемоніал забезпечують прапороносна і почесна варти та оркестр Академії Сухопутних військ, Національної Гвардії та ДСНС.

Після завершення заупокійного богослужіння, похоронна процесія вирушає до Ратуші, на площу Ринок. Жалобну тишу порушує міський сурмач, який виконує особливу мелодію прощання Silensiya, що означає Тиша. Ця традиція з’явилася на 100-ий день війни і стала особливістю загальноміського прощання з Героями.

Разом з працівниками мерії вшанувати загиблих захисників щоразу виходить і міський голова Львова. Якщо цього дня він приймає іноземну делегацію, долучаються й гості. Часто саме прощання із загиблим іноземні партнери пам'ятають найбільше після візиту до Львова. Для нас важливо, щоб за кордоном не забули, яку ціну платять українці у цій війні — тож завжди запрошуємо міжнародні делегації долучатися до міської частини поховання.

Завершальна частина церемонії почесного похорону Героя відбувається на Меморіалі невідому воїну УПА на Личаківському кладовищі. Добратся туди просто, бо місто забезпечує всіх безпосередніх учасників церемонії транспортом. Звуки державного гімну, коротка заупокійна молитва, урочисті салютні потріли і, звичайно ж, музичний твір «Шана» у виконанні оркестру, – теж неодмінні атрибути церемонії. І насамкінець військові вручають рідним героя прапор, яким увесь цей час була вкрита труна.

Де здійснюється поховання загиблих військових?

Більшість героїв знаходять свій останній спочинок на Полі почесних поховань Личаківського кладовища («Марсовому полі»), але за бажанням окремих родин поховання може бути в іншому місці. Поле почесних поховань входить до меморіального комплексу Личаківського цвинтаря за №86А.

Чи хоронять у Львові лише тих військових, які були постійними мешканцями міста?

Більшість героїв народились та мешкали у Львові до своєї мобілізації, дехто в минулому переїхав до міста, жив та працював тут і був призваний як львів’янин. Також є воїни, що не були мешканцями нашого міста – на початку війни вони вимушено переїхали сюди зі своїми рідними та пішли на фронт.

За чиї кошти здійснюється похорон?

Жодних витрат рідні Героя не несуть. Весь церемоніал та всі атрибути похорону забезпечує місто.

Після поховання зв’язок не переривається – родини героїв за необхідності завжди можуть звернутись до працівників міської ради, які відповідають за проведення похорону. Родичів загиблих запрошують на офіційні заходи та спеціальну заупокійну молитву, яку організовують капелани Гарнізонного храму кожної останньої суботи місяця об 11 годині на місці поховань. Своєю чергою дирекція Личаківського цвинтаря допомагає в догляді за могилами. З часом на колишньому Марсовому полі місто зведе Меморіальний комплекс. У планах опрацювати цілу територію «Марсового поля», прилеглі простори та вулиці. Важливим елементом стане сквер парку пам’яті та меморіальна площа, адаптована як для щоденного відвідування, так і для зібрань у пам’ятні дні.

З часом на колишньому Марсовому полі місто зведе Меморіальний комплекс. Візуалізація ЛМР

До речі, у Львові ми запровадили ще одну традицію – кожного загиблого львів’янина місто посмертно нагороджує почесною відзнакою Святого Юрія – Покровителя Львова. Її отримає кожен, хто віддав життя за Україну у російсько-українській війні з 2014 року.

Фото Романа Балука