13 грудня до Львова привезли ялинку, що цьогоріч буде головним символом зимових свят у місті. Урочисте відкриття ялинки заплановане на п'ятницю, 17 грудня. ZAXID.NET розповідає, якими були головні міські ялинки Львова у різні роки, де їх встановлювали і чим прикрашали.
До приходу радянської влади українці Галичини відзначали День святого Миколая, Різдво і Новий рік 14 січня. Традиція встановлювати міську ялинку і святкувати Новий рік 1 січня виникла в процесі боротьби Радянського союзу із релігійністю. У Львові міську новорічну ялинку почали встановлювати наприкінці 1940-х років, у післявоєнний час.
Де встановлювали ялинку у Львові
Спочатку головну міську ялинку у Львові встановлювали на площі перед Оперним театром, але у 1952 році там з'явилось погруддя Леніну, тож у наступні 25 років дерево ставили на місці нинішнього пам'ятника Тарасові Шевченку. Колись там був пам'ятник королю Яну Собеському ІІІ, а після його перевезення до Польщі 1950-го року місце було вільним аж до 90-х років.
На початку 1970-х років у Львові завдяки дисидентському руху почала відроджуватись традиція різдвяних вертепів. Колядники не боялись збиратись і біля головної ялинки міста, тож влада вирішила перенести її до входу у Парк культури і відпочинку імені Богдана Хмельницького, що поблизу тодішнього управління КДБ (тепер – СБУ).
«На проспекті Свободи, де зараз знаходиться пам'ятник Шевченку, після війни упродовж чверть віку встановлювали велику ялинку, під якою артисти, ряжені під Діда Мороза й Снігуроньку, виступали перед дітворою, а на весь час зимових шкільних канікул встановлювали велику ляльку Діда Мороза, біля якої не бракувало бажаючих сфотографуватися. Починаючи з 1970-х років, коли під ялинкою почали збиратися колядники, з розпорядження ідеологів її почали демонтувати перед Різдвом, а потім було придумано елегантний хід – ялинку з центра перенесли в сквер перед Парком культури при вул. Дзержинського (тепер Вітовського), де сусідство КДБ запал колядників дещо охолоджувало», – згадує історик Андрій Дорош.
Згодом міська ялинка таки повернулась на площу перед Оперним театром, де вже не було погруддя «вождя», і вже багато років її встановлюють саме там.
Також у місті встановлювали районні ялинки, як це роблять і сьогодні.
Як прикрашали головну ялинку Львова у різні роки
У час, коли головну ялинку встановлювали на львівській «клумбі», навколо неї на високому подіумі розставляли великі іграшки – фігури звірів, Діда Мороза та Снігуроньки. Так було до кінця 1980-х років, коли на клумбі вирішили встановити пам'ятник Тарасові Шевченку. Верхівку ялинки прикрашала червона радянська зірка.
Напередодні нового 2012 року львівську ялинку прикрасили різдвяними янголами, виготовленими у Ватикані. Упродовж наступних 10 років місто кілька разів змінювало підхід до оформлення міської ялинки та центру міста на зимові свята. Так, у 2012-2013 роках дерево прикрашали яворівськими іграшками, виготовленими майстрами Оксаною Когут та Остапом Сойкою. У 2013 році до оздоблення додали прикраси у вигляді герба та символів Євросоюзу, хоча спочатку ішлося про те, аби через події на Євромайдані взагалі не встановлювати ялинку.
У 2016 році на львівській ялинці оновили ілюмінацію, а в 2017 місто вирішило відмовитись від іграшок і прикрасити ялинку у європейському стилі – для цього за кордоном придбали 8-кілометрову жовту гірлянду.
Цього ж року місто уперше звернулось до митців, аби ті допомогли із концепцією оформлення міста на свята. Головними елементами оздоблення на ці зимові свята у Львові будуть різдвяний павук та зірка. Вже 17 грудня львів'яни побачать нові прикраси на власні очі.
*У матеріалі використані фото та спогади зі сайту Центру міської історії Центрально-Східної Європи