Якою буде нова версія Громадського бюджету Львова?

Львів'яни можуть долучитися до зміни правил голосування за проекти Громадського бюджету на наступний рік

11:29, 22 листопада 2021

Цього року маємо новий рекорд – понад 145 тисяч мешканців взяли участь у голосуванні за проекти Громадського бюджету (18,5% від усього населення Львівської громади). Це, до речі, найвищий показник в Україні серед великих міст. Нагадаю, за час існування Громадського бюджету Львова (з 2016 року) у нас сформувалася добра практика, коли після кожного голосування створюється робоча група із посадовців, депутатів та авторів проектів для обговорення змін до правил конкурсу. Ключова мета – робити його кращим та зручнішим для мешканців.

Звісно, ідеться про незначні зміни та покращення, адже немає жодного змісту кардинально міняти інструмент, що показує круті результати. Не беру на себе відповідальність визначати, які рішення напрацює робоча група, а пізніше акцептує міська рада, проте наважуся окреслити коло питань, які заслуговують особливої уваги.

«Навіть не уявляю, як я витримав/ла ці 15 днів?»

Чи то запитання, чи то крик душі, що часто доводиться чути від авторів проектів та їхніх команд. 15 днів агітації та збору голосів – це справді виснажливо і, напевно, вже не дуже доречно. Нагадаю, що у перший день голосування свої голоси за проекти віддали понад 30 тис. мешканців, що становить 1/5 від усіх голосів. Тож для того, аби зекономити здоров'я та нерви авторів, а також збільшити час на реалізацію проектів, цілком доречно було б зменшити тривалість голосування до, наприклад, 10 днів.

Тільки онлайн?

Цього року вперше голосувати у ЦНАПах могли лише не мешканці Львівської громади – ті, хто вчиться чи працює тут, але зареєстрований за межами громади. Так сталось через карантинні обмеження. Як бачимо, це рішення не особливо вплинуло на кількість голосів. Більше того, маємо приріст у 40% голосів у порівнянні з минулим роком. Роблю висновок, що мешканці Львівської громади вже достатньо добре опанували Bank ID, тож така практика цілком може бути закріплена і в наступній редакції положення про Громадський бюджет. Лише варто додати поправки для людей з інвалідністю чи старшого віку. Відтак, це дозволить уникнути масових походів у ЦНАПи цілими класами чи групами студентів, а також забере зайве навантаження на адміністраторів.

600 тисяч у 2017 році і 600 тисяч у 2021 році – це дві великі різниці. Час змін?

Неодноразово чув думки, що вже давно на часі переглянути розмір кошторисів проектів в сторону збільшення. Депутати вже задекларували на наступний рік виділити на Громадський бюджет 3% від міського бюджету розвитку, а це – понад 100 млн грн (зараз – 75 млн). Однією із пропозицій може бути збільшення максимального розміру для малих проектів до 800 тис. чи навіть мільйона гривень, а для великих – до 4 чи навіть 5 млн. Це дасть можливість робити щось справді помітне в мікрорайоні.

Чи справедливо, коли серед переможців лише 8 великих і аж 93 малих проекти?

Відчувається диспропорція, що виникла після виокремлення 7 кошика для приєднаних громад. До прикладу, для великих проектів мінімальна кількість голосів для перемоги становила 6319 для «Освіти та охорони здоров'я» і 1824 для «Інших проектів». А для малих проектів поріг був суттєво нижчий: наприклад, в категорії «Освіта та охорона здоров'я» є проект переможець із 212 голосами. А в категорії «Інші проєкти» стався взагалі унікальний випадок – перемогу здобув проект із 29 голосами. Очевидно, що різниця у понад 60 разів не зовсім справедлива. Одним із варіантів вирішення може стати зміна пропорцій фінансування в сторону великих проектів. Як варіант, 63/37 або навіть 56/44. Зараз пропорція – 70/30.

Чи 29 голосів за проект є достатньою підставою витратити 600 тисяч з міського бюджету?

Цього року маємо 4 проекти, що набрали менше 100 голосів, але здобули перемогу. Як на мене, це не зовсім справедливо, бо постає питання, чи такий проект справді акцептується громадою мікрорайону, а чи це приватна ініціатива кількох людей.

Зрештою, навіть у міській раді для ухвалення рішення про міський бюджет треба щонайменше 33 голоси депутатів. Варіантом вирішення може бути норма про мінімальну кількість голосів для перемоги, наприклад, 1 голос на 5 тис. грн кошторису. Таким чином, для малого проекту це буде 120 голосів, для великого – 600 голосів. До речі, з'явиться додатковий стимул подавати проекти не на максимальну суму.

Також пропоную Вам долучитися до цього обговорення та визначити, які із зазначених питань для Вас найбільш актуальні або ж додати свої питання. Створимо разом ще кращу версію Громадського бюджету Львова!