Червоно-чорний прапор є символом звитяги та відваги, але це не означає, що його треба урівнювати з державним синьо-жовтим прапором. Про це в ефірі «Головних новин Львова» на ZAXID.NET заявив історик, декан історичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка Роман Шуст, коментуючи рішення Львівської міської та обласної рад, якими рекомендовано використовувати червоно-чорний прапор у святкові дні.
«Як історик я вважаю, що єдиним символом нашої держави є синьо-жовтий прапор. З 1848 року, коли він був вперше задекларований, і потім через всі етапи національно-визвольної боротьби червоною ниткою йшла ідея становлення державного статусу синьо-жовтого прапора», – сказав Роман Шуст.
Червоно-чорний прапор, на його думку, також займає важливе місце в історії України, адже є символом звитяги та відваги українців у боротьбі за свою державу. Відтак Роман Шуст зазначив: «Червоно-чорний прапор також має своє місце в історії. Він з’явився в роки Другої світової війни і спочатку був партійним прапором ОУН (б). Особливо в діаспорі він дуже часто використовувався як символ розмежування двох політичних сил – мельниківців і бандерівців. Зараз ситуація трошки змінилася – це прапор революційної боротьби, який використовується в багатьох країнах і в Африці, і в Латинській Америці. І в нас він став символом звитяги і відваги. Але жодним чином, як на мене, не можна висувати тези про те, щоб урівняти прапор червоно-чорний із синьо-жовтим».
Коментуючи суперечки, які виникли між різними політичними силами Львова щодо того, як і коли використовувати червоно-чорний прапор, Роман Шуст зазначив: «Мені дуже шкода, що у нашому місті відбуваються такі непорозуміння, а наші політичні сили обговорять за круглим столом якусь єдину позицію, яку потім можна було б прийняти на сесіях».
На думку історика, питання використання червоно-чорного прапора у святкові дні у Львові вирішили дещо поспішно, адже у всіх пропозиціях є певні неточності.
«Червоно-чорний стяг посяде в історії України своє місце. Але мені прикро, що дискусія щодо цього відбувається на таких образливих тонах. Я б хотів додати – червоно-чорний стяг не заборонений у Львові, як це пишуть у соцмережах. Якщо пишуть «вже заборонили», то це – спекуляції. Я вважаю, що перелік свят, у які рекомендувало ВО «Свобода» вивішувати, робився з поспіхом – там дев’ять свят і деякі важливі дати пропущені. Так само в ухвалі, яку прийняла Львівська міськрада, є 29 дат, але чомусь нема дня створення Української головної визвольної ради (10 липня) – дуже важливої, як на мене, дати. Тому, на мій погляд, треба було створити якусь експертну раду і прийняти таке рішення, яке було б для нашого міста одностайним», – додав Роман Шуст.
Разом з тим Роман Шуст вважає, що використання під час свят червоно-чорного прапора не матиме негативного впливу на українсько-польські стосунки, а всі антиукраїнські настрої, які останнім часом посилились у Польщі, є тимчасовими.
«Я вважаю, що польське питання не вирішне до кінця. Ось наша делегація у Варшаві буде вести переговори. Адже президент Польщі подав цей закон до конституційного суду на аналіз. Реакції Ізраїлю та України, я думаю, приведуть до того, що цей закон буде новелізований. Але це не означає, що у Польщі немає політичних сил, які зароблятимуть собі на цьому політичний капітал, і перед виборами кожен голос буде важливий. На превеликий жаль, ми ще не навчилися так захищати свої інтереси, як поляки, але, думаю, з часом прийдуть до влади такі політичні сили, які поставлять це питання на державний рівень і на паритетні засади», – підкреслив Роман Шуст.
Як повідомляв ZAXID.NET, 30 січня депутати Львівської облради проголосували за рішення про порядок використання революційного червоно-чорного прапору ОУН на Львівщині. Згідно з документом, рекомендується вивішувати такі прапори на будівлях органів влади під час відзначення дат, пов’язаних із визначними подіями національно-визвольної боротьби та вшануванням пам’яті Героїв. Подібну ухвалу у четвер, 15 лютого, прийняли депутати Львівської міськради.
Довідка:
Роман Шуст – кандидат історичних наук, декан історичного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Народився 17 січня 1959 року у Судовій Вишні на Львівщині. Після закінчення аспірантури історичного факультету ЛНУ імені Івана Франка стажувався в Торонтському (Канада), Центрально-Європейському (Угорщина), Вроцлавському та Варшавському (Польща) університетах. Роман Шуст входить до спеціалізованої ради з захисту кандидатських дисертацій при Львівському університеті та є співавтором ряду історичних довідників і праць. Цікавиться нумізматикою та історією монетного карбування.