Європарламент ухвалив доповідь щодо угоди про асоціацію України з ЄС, в якій розкритикував Україну за корупцію, через яку поки не зміг визнати перспективу членства України в ЄС. Про це повідомляє Deutsche Welle.
Доповідь ухвалили на пленарному засіданні у середу, 10 лютого, а результати оголосили 11 лютого. За документ проголосували 526 євродепутатів, 79 – були проти, 71 європарламентар утримався.
З одного боку доповідь підтверджує, що двостороння угода про асоціацію є основою для відносин між Україною і ЄС і, водночас, дорожньою картою для реформ в Україні.
В той же час офіційний Євросоюз не визнає перспективу членства України в ЄС, «не бажаючи будити сподівань на її швидкий вступ до об'єднання, адже найближчим часом ні Україна, ні ЄС не будуть до цього готові». Натомість Європарламент дотримується думки, що українцям потрібно дати мету, до якої можна прагнути.
За що Європаламент похвалив Україну
У Європарламенті відзначають суттєвий прогрес України в імплементації угоди про асоціацію та інтеграції до ЄС, а також закликають владу в Києві цілковито втілити угоду та використати її потенціал.
Євродепутати похвалили перезапуск Національного агентства з запобігання корупції і винесення перших вироків Вищим антикорупційним судом, який, на думку Європарламенту, має високі професійні стандарти. А Національне антикорупційне бюро в доповіді називають «можливо, найбільш ефективною антикорупційною інституцією у країні».
Доповідь визнає конструктивну позицію України у пошуку мирного політичного рішення для конфлікту на Сході, під час переговорів у Нормандському форматі та в рамках Тристоронньої контактної групи.
За що Європаламент розкритикував Україну
Разом з тим, доповідь містить серйозну критику на адресу України та застерігає її від сповзання назад у процесі реформ. Зокрема, це стосується боротьби з корупцією, індекс якої, за даними доповіді Transparency International, повернувся в Україні до показника 2017 року.
При цьому в доповіді зазначається, що модернізація України, її деолігархизація, реформи та боротьба з корупцією підтримуються переважною більшістю громадян України, і на цей запит має бути відповідь від чинної влади якомога швидше.
Доповідь містить докладний аналіз недоліків судової системи, зокрема, руйнівного ефекту рішення КСУ, яке створило велику правову невизначеність для всієї інституційної архітектури боротьби корупцією в Україні.
У цьому контексті Європарламент звернув увагу на необхідність швидшого вирішення цього правового провалля та рішучих дій влади для створення умов з реформування незалежної судової та правової системи на основі ретельного добору керівників судових та антикорупційних органів, прозорого та конкурентного добору персоналу на основі прозорості та доброчесності.
Один із найжорсткіших пунктів доповіді стосується олігархів: «Європарламент вкрай занепокоєний неприкритими спробами приватних інтересів підірвати досягнення країни в боротьбі з корупцією та загалом у демократичних реформах, зокрема, шляхом захоплення політичної влади деякими українськими олігархами, які ослабили орієнтовану на реформи більшість у Верховній Раді».
Документ містить однозначний висновок, що від успіху зусиль України у боротьбі з корупцією та у забезпеченні верховенства права залежить доля всіх інших важливих соціальних, політичних, адміністративних та економічних реформ в країні, а також її подальші відносини з Європейським Союзом.