Український футбол другий рік поспіль переживає не найкращі часи – кожен другий клуб має фінансові проблеми, глядачі перестали ходити навіть на топові матчі першості, а за лідерство у чемпіонаті знову конкурують лише два клуби. Здається, що українські команди помилково сіли у чудернацьку машину часу і потрапили у минуле.
І не без того печальну ситуацію псують скандали навколо договірних матчів, тривожні заяви одразу із кількох українських клубів, які опинилися на порозі зникнення, відтік легіонерів.
Однак у тумані проблем українського футболу можна знайти і світлі плями. Підбиваючи підсумки першої частини УПЛ сезону 2015/16, ZAXID.NET звернувся до футбольних оглядачів провідних видань з пропозицією поділитись своїми враженнями щодо поточної ситуації, а також виокремити, на їхню думку, кращого гравця, наставника і команду із найбільшим прогресом.
***
Олександр Гапоненко, головний редактор «Футбол 24»
Яким нам запам'ятається сезон-2015/16 чемпіонату України? У будь-якому випадку – він незвичайний. Тому що говорячи про цей сезон в розрізі чемпіонату УПЛ, я впевнений, рідко хто згадує безпосередньо сам футбол, атмосферу на стадіонах, якість трансляцій. Люди – звичайний уболівальник, журналіст або футбольний функціонер – говорять про інше. Їх турбує фінансова нестабільність і туманні перспективи футбольних клубів, відтік легіонерів, договірні матчі.
Це не добре і не погано, такі реалії українського футболу зразка 2015 року. Не хочеться згущувати фарби і давати песимістичні прогнози щодо майбутніх перспектив клубного футболу в Україні. Можна сформулювати інакше – український футбол чекають великі зміни. Колишня, так звана «олігархічна» модель клубного футболу чи то пережила себе, чи то переживає неймовірну кризу, пов'язану з об'єктивними економічними причинами в країні (читай, бізнесовими труднощами у більшості власників клубів української Прем'єр-ліги).
Юрій Вернидуб. Фото: ФК «Динамо».
Якщо говорити про футбольний бік питання в цьому сезоні, головний на сьогодні підсумок – ривок луганської «Зорі». Команда Юрія Вернидуба подолала планку четвертого місця і вже всерйоз претендує на місце на п'єдесталі, третю позицію в чемпіонаті України. І що найцікавіше, навряд чи буде багато таких, хто вважає це досягнення Юрія Миколайовича сенсацією.
Кращий гравець – Алекс Тейшейра
Кращий тренер – Юрій Вернидуб
Прогрес сезону – ФК «Зоря»
***
Гліб Корнієнко, журналіст Football.ua
Із приємного за підсумками першої части сезону можна виокремити незначну кількість процеcів і команд. Насамперед, це луганська «Зоря» з її дивовижним прогресом. Розчарував загальний рівень футболу, рівень зацікавленості уболівальників і, звичайно, ймовірний кінець запорізького «Металургу».
Акція на підтримку запорізького «Металургу». Фото: Первый запорожский.
Найкращою командою цієї частини чемпіонату стала знову-таки, «Зоря», яка попри фінансові проблеми і статус переселенця впевнено посідає третю сходинку і демонструє дуже сучасний рівень футболу
Найгіршою командою поточного чемпіонату є, вочевидь, «Дніпро». Атмосфера у стані фіналіста Ліги Європи зіпсувалась остаточно, Мирон Маркевич незадоволений футболістами, а ті не збираються йому щось доводити.
Алекс Тейшейра, безсумнівно, - наразі кращий футболіст, який повинен побити будь-які рекорди результативності, якщо залишиться в «Шахтарі» до завершення сезону. А от серед тренерів можна виокремити Юрія Вернидуба (ФК «Зоря») та Володимира Шарана, «Олександрія» якого у першій половині поточного сезону виглядала дуже пристойно.
На мій погляд, жодна з команд не продемонструвала якийсь особливий прогрес цього сезону. На жаль.
Кращий гравець – Алекс Тейшейра
Кращий тренер – Юрій Вернидуб та Володимир Шаран
Прогрес сезону - ***
***
Володимир Миленко, редактор відділу зарубіжного футболу «UA-футбол»
Поточний чемпіонат – він, в першу чергу, чемпіонат печальний. Майже зник «Металург», серйозні проблеми у «Металіста», а «Сталь» несподівано опинилася під загрозою переформатування у щось незрозуміле. І це тільки найяскравіші приклади. Тому в позитивному значенні цього сезону не здивувало, в принципі, нічого.
От розчарування є, тут навіть можна вибирати. І я виберу «Дніпро». Йдеться не про гру команди чи результати, не про недавні слова Мирона Маркевича, а про «Дніпро» в цілому. Так, продали кількох основних гравців – але це нормальне звичне явище в світовому футболі. Дніпряни ж, таке враження, після цих трансферів досі не можуть прийти до тями.
Команда «Олімпіка» на тренуванні. Фото: ФК «Олімпік».
Якщо ви думаєте, що найгіршою командою я назву «Металург» – то дуже помиляєтесь. Та дітвора, яка грала останні місяці, витиснула з себе якщо не максимум, то близько до цього. А от хто мені дійсно дуже не сподобався, так це «Олімпік». Той шлейф, який з'явився ще минулого сезону і продовжує супроводжувати донеччан до сьогодні, потихеньку накриває собою і весь чемпіонат. До речі, у порівнянні навіть із весняною частиною минулої першості, глядачів на трибунах стає все менше. В тому числі й через всі ці букмекерські скандали, осередком яких є в першу чергу «Олімпік». Значення цього клубу для українського футболу ще будуть обговорювати футбольні історики.
В найкращу команду я б записав… Напевно, «Зорю». Юрій Вернидуб, який вже чотири роки працює на одному місці (непогано, правда?) хоч і не вивів команду в груповий турнір Ліги Європи, але команда зараз на шляху до своїх перших медалей в українській історії.
Із гравцем номер один буду неоригінальним. Ви коли востаннє таку результативність бачили в нашому топ-дивізіоні (більше одного голу за гру)? Отож бо й воно. Тому для мене Алекс Тейшейра – без варіантів кращий. Правда, думаю, ненадовго, бо з українською ситуацією він швидко втече у спокійну і прогнозовану Європу.
Алекс Тейшейра. Фото: ФК «Шахтар».
Умовний «Кубок прогресу» я б вручив новачку ліги – «Олександрії». Звісно, частина старожилів УПЛ зараз переживає не найкращі часи, але шість перемог – це шість перемог. І позитивна різниця м'ячів теж. Команда Володимира Шарана – це одна із небагатьох світлих сторінок цього сезону.
Кращий гравець – Алекс Тейшейра
Кращий тренер – Юрій Вернидуб
Прогрес сезону – ФК «Олександрія»
***
Дмитро Литвинов, футбольний оглядач Tribuna.com
Поточний чемпіонат України – це надзвичайно сумне видовище, ми повертаємося до рівня приблизно десятирічної давнини. Пригадуєте, як це було? Два клуби-домінатори, які знищують усе живе навколо себе, а долю чемпіонства вирішують в очних матчах між собою. За ними на пристойній відстані ще кілька колективів, котрі вирішують, кому ганьбитися в Європі наступного року. Далі болото і десь унизу – аутсайдери? Все це нормально для 2005-го, але не для 2015-го. Додайте до цього фінансові проблеми у половини клубів, матчі на порожніх стадіонах, які б’ють антирекорди за відвідуваністю, скандали з договірними матчами – і побачимо вельми сумну картину.
Тому на цьому тлі дивує наявність бодай якихось світлих плям. Але вони є, це треба визнати. Новачки ліги – «Сталь» та «Олександрія» – одразу показали, що готові грати на рівні із будь-ким. І те, що вони перебувають в середині таблиці – заслуга не лише невдач старожилів, а й поставленої тренерами Мазяром та Шараном гри.
Головний тренер ФК «Олександрія» Володимир Шаран. Фото: ФК «Металіст».
«Карпати» показують як треба довіряти власним вихованцям (до речі, слідкуйте за юним Гуцуляком, крутий форвард може вирости) та заробляти гроші, достатні для самозабезпечення. Віталій Кварцяний відмовився від ставки на лонгболи та створив команду, яка реально за грою може боротися за місце в Лізі Європи. Сергій Ребров перетворив «Динамо» з єврокубкового невдахи на команду, що гратиме у плей-офф Ліги чемпіонів.
Втім, попри успіхи у Європі киян серйозніше враження справив «Шахтар». Не в останню чергу за рахунок перемоги в особистій зустрічі в Києві. Ті 0:3 стали показником, що змусив замислитись: а якби «львів’яни» грали вдома, а не кочували містами Україні? Також 22 голи Алекса Тейшейри вже до зимової перерви – фантастичний показник. Якщо бразилець нікуди не перейде взимку, то гарантовано оновить голеадорський рекорд Генріха Мхітаряна (25 м’ячів).
Командний прогрес – це «Зоря». Команда, зібрана з непотрібних «Шахтарю» виконавців, показує, чого вартий зараз грамотний тренер. Юрій Вернидуб постійно прогресує з цими хлопцями. Коли звільниться крісло тренера «Шахтаря» чи «Дніпра» він буде чи не найпершим претендентом, принаймні з вітчизняних тренерів.
Руслан Ротань, Даніло і Мирон Маркевич. Фото: ФК «Дніпро».
А от командний регрес демонструє «Дніпро». Команда влаштувала розпродаж лідерів, набрала до складу непотріб за копійки, тренер не хоче працювати у цьому клубі, а гравці рівня Селезньова і Дугласа відверто кажуть, що хочуть піти. Четверте місце в таких умовах – ще хороший результат.
Кращий гравець – Алекс Тейшейра
Кращий тренер – Юрій Вернидуб
Кращий прогрес – ФК «Зоря»
***