Заборонені препарати

П’ять допінг-скандалів українського футболу

19:41, 3 серпня 2015

Напередодні матчу-відповіді третього кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів донецький «Шахтар» отримав підтвердження допінг-проби хавбека Фреда. У крові бразильця знайшли сечогінний засіб хлортеазід і йому загрожує від двох років дискваліфікації.

Ця історія змусила ZAXID.NET згадати найбільш гучні допінг-скандали в українському футболі, які хоч траплялися не часто, однак все ж таки мали місце. Серед порушників виявилися легенда «Дніпра», кращий гравець «Карпат», чинний голкіпер «Динамо», а також дебютант «Металіста», для якого виступи у Прем’єр-лізі завершилися у першому ж матчі.

Сергій Нагорняк

Команда: «Дніпро» (Дніпропетровськ)

Рік: 1997

Термін дискваліфікації: 1 рік

Фото: ФК «Динамо»

Перший гучний допінг-скандал в українському футболі трапився наприкінці 1997 року, коли збірна України боролася у стиковому поєдинку за вихід на чемпіонат світу проти збірної Хорватії. Тоді на вживанні заборонених препаратів зловили 26-річного півзахисника «Дніпра» Сергія Нагорняка.

У крові українського гравця виявили заборонену речовину – бромантан, яку футболіст прийняв за кілька годин перед грою для заспокоєння нервів, не проконсультувавшись із клубними лікарями.

Пізніше говорили також про те, що Сергій Нагорняк не вживав заборонених препаратів – його змусили взяти на себе провину, а на допінгу попався інший гравець – динамівець Юрій Дмитрулін. Однак саме Сергія Нагорняка Федерація футболу України дискваліфікували більш, як на рік. Сьогодні ж дискваліфікований колись гравець працює у тренерському штабі «Дніпра».

Ярослав Хома

Команда: «Карпати» (Львів)

Рік: 2003

Термін дискваліфікації: 7 місяців

Кращий гравець «Карпат» сезону 2002/03 рр. Ярослав Хома попався на підвищеному рівні тестостерону: кількість речовини у крові гравця перевищувала норму у п’ять разів.

За рішенням контрольно-дисциплінарного комітету Федерації футболу України, екс-футболіста національної збірної дискваліфікували на сім місяців.

Сам Ярослав Хома наявність високого рівня тестостерону у крові пояснював проблемами зі спиною, для чого лікарі робили йому спеціальні ін’єкції задовго до проходження допінг-тесту. Футболіст до останнього стверджував, що заборонених препаратів він не вживав.

У 2004 році Ярослав Хома продовжив кар’єру у запорізькому «Металурзі», а через кілька сезонів завершив професійні виступи у дублі «Кривбасу».

Олександр Рибка

Команда: «Шахтар» (Донецьк)

Рік: 2012

Термін дискваліфікації: 2 роки

Фото: ФК «Шахтар».

Позитивна допінг-проба голкіпера «гірників» у сезоні 2011/12 рр. фактично поставила хрест на виступах Олександра Рибки в основі «Шахтаря». Воротар, який тільки за кілька місяців до скандалу перейшов у донецький клуб, швидко витіснив з основи Андрія П’ятова і зіграв майже у всіх матчах внутрішнього чемпіонату та Ліги чемпіонів аж до дискваліфікації у січні 2012 року.

Олександра Рибку зловили на вживанні сечогінного препарату, який гравець вживав для схуднення. В результаті УЄФА застосовував до порушника максимальний термін дискваліфікації – два роки.

У великий футбол Олександр Рибка повернувся у січні 2014 року, приєднавшись до складу київського «Динамо».

Дмитро Антонов

Команда: «Металіст» (Харків)

Рік: 2015

Термін дискваліфікації: 4 роки

Фото: ФК «Металіст».

Усього 4 хв провів на полі 18-річний захисник «Металіста» Дмитро Антонов, аби потім попрощатися із Прем’єр-лігою України на довгих чотири роки.

Після матчу 15-го туру чемпіонату України сезону 2014/15 рр. «Динамо» – «Металіст» в організмі Дмитра Антонова знайшли заборонений препарат метандіенон, який вживають для збільшення м'язової маси.

Згідно з вимогами кодексу WADA та антидопінгових правил ФІФА, футболіста дискваліфікували на 4 роки.

Цікаво, що цей короткий матч був дебютним для гравця у Прем’єр-лізі – Дмитро Антонов вийшов на поле на 86 хв матчу.

Фред

Команда: «Шахтар» (Донецьк)

Рік: 2015

Термін дискваліфікації: ?

Фото: ФК «Шахтар».

За словами генерального директора «Шахтаря» Сергія Палкіна, у крові бразильського півзахисника Фреда знайшли хлортеазід (сечогінний засіб). Препарат вживають при набряках, викликаних серцевою або нирковою недостатністю. Також траплялися випадки, коли сечогінні препарати вживали для виведення з організму інших заборонених речовин.

Фред здав позитивну допінг-пробу влітку 2015 року під час участі у Кубку Америки, де футболіст захищав кольори збірної Бразилії. Не дочекавшись підтвердження результатів проби В, тренерський штаб донецького «Шахтаря» випустив Фреда у стартовому складі на матч Ліги чемпіонів проти «Фенербахче». Таким чином гравець, якого підозрювали у вживанні заборонених препаратів, відіграв за «Шахтар» повноцінний матч.

Історія набула ще більшого розголосу, коли представники турецького клубу вирішили подати позов до УЄФА проти «Шахтаря» через виступ Фреда. У свою чергу, генеральний директор донецького клубу Сергій Палкін заявив, що Фред зіграє також у матчі-відповіді, а гравця не випустять на поле лише тоді, коли прийдуть офіційні документи про санкції від ФІФА.

За нормами «Антидопінгових правил ФІФА», покарання для бразильського футболіста може становити від двох до чотирьох років дискваліфікації.