Законопроект про деолігархізацію (№ 5599) повторно відправлять до Венеційської комісії після підписання президентом Володимиром Зеленським. Про це повідомив голова Верховної Ради Дмитро Разумков в інтерв'ю «Українській правді».
«Як тільки буде підписаний цей закон, він направиться до Венеційської комісії вже в другому читанні. Хоча це буде прецедентом, тому що до цього всі законопроекти, які направлялися до Венеційської комісії, були в редакції першого читання. Просто про це не хочуть казати колеги», – зазначив спікер парламенту.
За словами Разумкова, глава держави підтримує ініціативу стосовно опрацювання цього закону Венеційською комісією.
«Я не бачу в цьому проблеми (у відправленні законопроекту Венеційській комісії після першого читання – ред.), я вважаю, що я зробив усе правильно. До мене звернулися всі опозиційні фракції, уповноважена з прав людини», – додав глава Верховної Ради.
Після набуття чинності закону олігархами в Україні вважатимуться громадяни, які одночасно відповідатимуть щонайменше трьом із таких ознак:
- бере участь у політичному житті;має значний вплив на засоби масової інформації;
- є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання, який займає монопольне становище на ринку та протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
- має активи на понад один мільйон прожиткових мінімумів.
Право визначення громадянина олігархом буде в РНБО за зверненням Кабінету міністрів, члена РНБО, Національного банку, Служби безпеки або Антимонопольного комітету України. РНБО буде також опікуватися реєстром олігархів.
Це рішення буде набувати чинності з дня офіційного опублікування указу президента України про введення його в дію і буде обов'язковим до виконання. Люди, яких підозрюють в тому, що вони є олігархами, мають право оскаржити таке рішення.
Рішення про виключення людини з реєстру олігархів ухвалюватимуть у випадку, якщо буде підтверджений факт, що у такого громадянина відсутні не менш як дві ознаки з-поміж вказаних вище.
Якщо ж людину визнають олігархом, йому пропонують заборонити робити внески на підтримку політичних партій, купувати об'єкти великої приватизації, фінансувати будь-яку політичну агітацію. Олігархи також повинні будуть подавати декларацію, як це роблять чиновники.