Зеленський назвав демарш КСУ «змовою еліт проти президента»

Президент відреагував на скандальне рішення Конституційного суду

18:42, 1 листопада 2020

Президент Володимир Зеленський назвав рішення Конституційного суду про скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування та обмеження повноважень НАЗК демаршем та публічним проявом змови частини старих еліт проти президента і країни. Про це він заявив у неділю, 1 листопада.

«Я точно знаю, що сьогоднішній демарш Конституційного суду – це публічний прояв змови частини старих еліт і олігархів проти Президента і проти країни. Ніяк інакше. Конкретно проти. Бо тільки слабкий Президент і слабка держава – запорука збереження їхнього корупційного способу життя. Інакше вони не вміють. Як там кажуть – на Хелловін всі чорти з політичного пекла відкривають свої справжні обличчя. Так співпало. Прізвища чортів ви прекрасно знаєте», – написав він у Telegram.

Він також заявив, що «збереження касти недорканних» потрібне його «попередникам», утім він не уточнив, кого саме має на увазі.

«Конституційний суд, судді якого були призначені старою системою та моїми попередниками, тими самими, які завжди "руку на серце" й сорочку готові рвати за країну, вважають інакше. Всім їм конче потрібне збереження "касти недоторканних"», – додав він.

За його словами, КСУ почав скасовувати антикорупційні закони, коли влада почала надавати повноваження антикорупціним органам, зокрема для НАБУ, НАЗК та Вищому антикорупційному суду.

Крім того, як пише «Європейська правда», в інтерв’ю Financial Times, яке вийшло 1 листопада, Володимир Зеленський заявив, що до рішення Конституційного суду та атак на антикорупційну реформу причетні «впливові українські олігархи на проросійські маріонетки», однак він знову не уточнив, про кого саме йдеться.

Нагадаємо, що 27 жовтня Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації. Таке рішення підтримали 11 суддів КСУ. Після цього Національне агентство з питань запобігання корупції закрило доступ до електронних декларацій чиновників.

Кабінет міністрів 29 жовтня зобов’язав НАЗК відновити доступ до реєстру декларацій чиновників. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, українці вже 30 жовтня матимуть змогу отримати доступ до декларацій. Вночі 30 жовтня реєстр відновив роботу.

Також уряд зобов’язав органи влади не виконувати скандального рішення КСУ попри те, що рішення КСУ є обов’язковими до виконання.

Президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроект, яким пропонує припинити повноваження суддів Конституційного суду, визнати його рішення про скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування «нікчемним» і без правових наслідків та скасувати відповідні зміни до закону «Про запобігання корупції». Утім, змінити склад Конституційного суду можна лише за згодою самих суддів. Для цього потрібна згода щонайменше двох третин від конституційного складу суду, який складається з 18 суддів. У свою чергу, голова КСУ Олександр Тупицький назвав це законопроект таким, який має ознаки конституційного перевороту.