Голова КСУ вбачає в законопроекті президента ознаки конституційного перевороту
Олександр Тупицький вважає, що суд можна реформувати лише у конституційний спосіб
Голова Контитуційного суду Олександр Тупицький назвав законопроект президента Володимира Зеленського «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства» таким, який має ознаки конституційного перевороту.
«Сьогодні появляється проект закону – за ніч його склепали – №4288, який має ознаки конституційного перевороту в Україні. Я це відповідально заявляю, бо це порушення 149 та 149-1 статтей Конституції України», – заявив він під час брифінгу у п’ятницю, 30 жовтня.
Він також заявив, що очікує прийняття цього законопроекту у вівторок, 3 жовтня. Тупицький додав, що Конституційний суд можливо реформувати, однак у «конституційний спосіб».
Також голова Конституційного суду заявив, що не збирається йти у відставку. Однак зазначив, що така вимога має бути мотивованою, аби він і склад КСУ зрозуміли, що проблему в ньому. За його словами, лише в такому випадку це рішення розглядатимуть на спеціальному засіданні суду.
«Якщо буде такий ультиматум, то я вас запрошу на обговорення з таким питанням і судді КС сядуть тут поруч, і ми обговоримо питання, що я не так роблю чи порушую я присягу? А на вимогу тієї чи іншої особи, давши присягу народу України, я не збираюся цього робити», – заявив він.
Нагадаємо, що 27 жовтня Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації. Таке рішення підтримали 11 суддів КСУ. Після цього Національне агентство з питань запобігання корупції закрило доступ до електронних декларацій чиновників.
Кабінет міністрів 29 жовтня зобов’язав НАЗК відновити доступ до реєстру декларацій чиновників. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, українці вже 30 жовтня матимуть змогу отримати доступ до декларацій. Вночі 30 жовтня реєстр відновив роботу.
Також уряд зобов’язав органи влади не виконувати скандального рішення КСУ попри те, що рішення КСУ є обов’язковими до виконання.
Президент Володимир Зеленський вніс до парламенту законопроект, яким пропонує припинити повноваження суддів Конституційного суду, визнати його рішення про скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування «нікчемним» і без правових наслідків та скасувати відповідні зміни до закону «Про запобігання корупції». Утім, змінити склад Конституційного суду можна лише за згодою самих суддів. Для цього потрібна згода щонайменше двох третин від конституційного складу суду. Повний склад КСУ складається з 18 суддів.