Президент України Володимир Зеленський 28 квітня підписав закон про відкриття ринку земель сільськогосподарського призначення, який Верховна Рада ухвалила 31 березня.
«Це історичний момент для всіх українців і для мене особисто. Україна чекала на цей закон з часу здобуття незалежності. Це була нелегка боротьба. Але ми знали, що робимо це для українців», – процитував Зеленського Офіс президента.
Згідно з законом, ринок землі відкриють з 1 липня 2021 року. Протягом перших двох років землю зможуть купувати тільки фізичні особи-громадяни України і не більш як 100 гектарів в одні руки. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року. Для них – не більше ніж 10 тис. гектарів в одні руки.
Після ухвалення закону в другому читанні його підписання спікером парламенту та президентом заблокували постановами про скасування результатів голосування 13 нардепів. 13 квітня Верховна Рада під час позачергового засідання усі 13 постанов відхилила, того ж дня спікер Дмитро Разумков підписав документ та скерував його на підпис Володимиру Зеленському.
Додамо, що мораторій на продаж сільськогосподарської землі діє в Україні з 2002 року. Власники земельних паїв не можуть вільно розпоряджатися ними, тому єдиним способом передачі землі для користування іншим особам є укладання договору оренди. Міжнародні фінансові партнери України, експерти та уряд вважають, що за цей час в Україні сформувався тіньовий ринок землі, на якому активно використовують корупційні схеми, а відсутність конкуренції призвела до падіння орендної плати.
Раніше ЄСПЛ зобов'язав Україну надати власникам сільгоспземель право вільно ними розпоряджатися, оскільки ця заборона порушує Європейську конвенцію з прав людини.