Депутати розблокували підписання закону про відкриття ринку землі
Жодна з постанов про заблокування ринку землі не набрала необхідних 226 голосів
До теми
Верховна Рада під час позачергового засідання 13 квітня відхилила всі 13 постанов про скасування закону про ринок землі.
Постанови зареєстрували депутати від фракції «Батьківщина» – Юлія Тимошенко, Вадим Івченко, Іван Кириленко, Сергій Тарута, Андрій Пузійчук, Михайло Волинець, Володимир Кабаченко, Валентин Наливайченко, Костянтин Бондарєв і Олексій Кучеренко, а також Ярослав Железняк з фракції «Голос» та позафракційні нардепи Антон Поляков і Оксана Савчук.
Жодна з них не набрала необхідних 226 голосів депутатів. Тепер закон можуть підписати спікер парламенту та президент, після чого він набуде чинності.
Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому проект закону №2178-10 про обіг земель сільськогосподарського призначення 31 березня. За це проголосували 259 нардепів.
Згідно з законом, ринок землі відкриють з 1 липня 2021 року. Протягом перших двох років землю зможуть купувати тільки фізичні особи-громадяни України і не більш як 100 гектарів в одні руки. Для юридичних осіб ринок землі має запрацювати з 2024 року. Для них – не більше ніж 10 тис. гектарів в одні руки.
Додамо, що мораторій на продаж сільськогосподарської землі діє в Україні з 2002 року. Власники земельних паїв не можуть вільно розпоряджатися ними, тому єдиним способом передачі землі для користування іншим особам є укладання договору оренди. Міжнародні фінансові партнери України, експерти та уряд вважають, що за цей час в Україні сформувався тіньовий ринок землі, на якому активно використовують корупційні схеми, а відсутність конкуренції призвела до падіння орендної плати.
Раніше ЄСПЛ зобов'язав Україну надати власникам сільгоспземель право вільно ними розпоряджатися, оскільки ця заборона порушує Європейську конвенцію з прав людини.