Президент Володимир Зеленський виступив за підготовку законопроекту про приватні військові компанії в Україні із залученням ветеранів. Про це йшлося під час першого засідання Консультативної ради у справах ветеранів війни, сімей загиблих (померлих) захисників України, повідомляє прес-служба Офісу президента.
На думку Зеленського, Консультативна рада може допомогти розробити збалансований законопроект.
«Є два проекти закону про приватні армії, які не зареєстровані в парламенті. В одному з них не передбачено ніяких обмежень. Це законопроект про те, щоб та чи інша бізнес-група могла офіційно зробити для себе приватну армію. А це дуже небезпечно», – зазначив він.
За його словами, «першочергові законодавчі напрацювання» Раді варто запропонувати вже найближчим часом, щоб парламент устиг ухвалити їх до закриття нинішньої сесії.
До слова, за інформацією ЗМІ, в Україні вже давно існують не менше п'яти приватних військових компаній (ПВК), однак вони зареєстровані і сплачують податки за межами України.
Як інформував ZAXID.NET, у лютому 2020 року у Верховній Раді зареєстровано проект закону «Про військово-консалтингової діяльності», який передбачає створення «приватних армій» для надання послуг за кордоном. Під військово-консалтинговою діяльністю мається на увазі надання державам, юридичним чи фізичним особам за межами України послуг військового або охоронного характеру.
Зазначається, що надання подібних послуг можливе виключно за кордоном, що виключає можливість утворення «приватних армій всередині держави».
Законопроект законодавчо врегульовує порядок військово-консалтингової діяльності та створення суб’єктів ВКД для «подальшого застосування спеціальних навичок та вмінь, офіційного працевлаштування та матеріального забезпечення» спеціалістами у військовій сфері, які з’явилися в Україні за роки військової агресії РФ.
Закон запроваджує жорсткі умови набуття особою права здійснювати військово-консалтингову діяльність шляхом створення відповідного суб’єкта господарської комерційної діяльності.
Також законопроект надає право суб’єктам військово-консалтингової діяльності здійснювати імпорт в рамках зовнішньоекономічної діяльності, ввезення в Україну та вивезення за її межі вогнепальної зброї, боєприпасів, пристроїв та патронів до неї виключно для здійснення договірних зобов’язанью.
Також закон запроваджує Єдиний державний реєстр вогнепальної зброї та боєприпасів, пристроїв, патронів до неї, що знаходиться у суб’єктів військово-консалтингової діяльності, а також чіткі вимоги щодо контролю за обігом такої зброї, боєприпасів, пристроїв та патронів до неї.
Ініціатором законопроекту є член фракції «Слуга народу» Ольга Василевська-Смаглюк. Автор законопроекту зазначає, що унормування такої діяльності пройшло публічне обговорення в експертному середовищі, а до розробки документу залучалися експерти у військовій галузі, командири добровольчих батальйонів, а також безпосередні учасники АТО.