Президент України Володимир Зеленський заявив, що під час зустрічі «нормандської четвірки» в грудні 2019 року дав президенту Росії Володимиру Путіну рік для завершення війни на Донбасі, інакше він погрожує вийти з Мінських переговорів.
«Уряд може витратити рік на підготовку відповідної угоди. Потім вона має бути імплементована. Не довше», – сказав він наприкінці лютого в інтерв’ю британському виданню The Guardian, повний текст якого мають опублікувати 7 березня.
Володимир Зеленський розповів, що під час зустрічі з Путіним було «кілька емоційних складових», але він відчув, що той його дійсно почув: «Сподіваюся, це відчуття не помилкове».
«Я не витрачу свої 5 років, які мені дав український народ, на те, щоб працювати на Мінськ. Я не буду цього робити», – додав Зеленський та уточнив, що у випадку відмови Росії від переговорів є «два-три» запасні плани, проте не деталізував їх.
За його словами, усі сторони мають підходити гнучко підходити до Мінських переговорів, а обмін полоненими він вважає показником прогресу в цьому процесі. На його переконання, важливо, щоб інші члени «нормандської четвірки» – канцлерка Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Еммануель Макрон – також тиснули на Путіна. У той же час українського президента турбує, що Макрон не тільки підтримує Україну, а й намагається відновити стосунки з Москвою.
Також Зеленський зазначив, що мирні переговори відволікали його від його порядку денного всередині країни, який також гальмували й політичні міжусобиці, що в результаті вилилося в рішення змінити уряд.
Додамо, що від початку року Україна веде переговори про обмін полоненими з Росією та бойовиками. За словами Володимира Зеленського, обмінів буде кілька, оскільки списки полонених довгі, і всіх їх неможливо повернути за один раз через підготовку необхідних документів.
Останній обмін полоненими – між Україною та бойовиками – відбувся 29 грудня. Він був однією з домовленостей, яких досягла «нормандська четвірка» під час зустрічі в Парижі 9 грудня 2019 року. В Україну повернули 76 осіб, що утримувалися в полоні на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей. Україна видала 127 полонених, ще 14 відмовилися повертатися на територію «Л/ДНР».