Відразу наголошу: за два дні торгів минулого тижня нам вдалося залучити до бюджету в прозорий спосіб понад 100 млн грн. Це дуже порядна сума, особливо у час війни. Навіть рекорд, я б сказав.
Утім, одночасно аукціони «подарували» нам цікавий кейс. Мова про право оренди ділянки на вул. Городницькій, 43. Тут певні підприємці повелися зовсім не по-джентльменськи, передусім стосовно своїх же колег.
Аукціон визнано таким, що не відбувся. Хоча на ділянку з прекрасним розташуванням було аж дев’ять охочих, а ціна злетіла в рази.
Що ж відбулося?
На аукціон міська рада виставила право оренди комунальної землі площею 0,29 га. Цільове призначення – для будівництва та обслуговування адмінбудинків чи офісних будівель. Поруч – чимало автосалонів та офісів, тому сусідство більш ніж пристойне. Термін оренди – 10 років. Початкова ціна торгів – понад 240 тисяч гривень на рік за оренду ділянки. Дев’ять охочих – свідчення того, що пропозиція вигідна.
Торги розпочалися, ціна піднімалася, дійшла до рівня 2,5 млн грн, але в певний момент сума злітає у понад 60 разів. Відразу два учасники називають неймовірні цифри – 14 млн 999 грн і 15 млн грн рівно.
15 мільйонів за рік, а право оренди на 10 років – 150 мільйонів за оренду ділянки? Очевидно, це було свідоме завищення ціни. Торги закінчено. А за кілька днів переможець та його найближчий візаві в унісон відмовляються від лоту. Аукціон визнано таким, що не відбувся.
Навіщо було так робити? Тут можна хіба припускати. Гадаю, один з учасників дуже припав до цієї ділянки, але при цьому не захотів здобувати її у чесній боротьбі та платити надалі конкурентну ціну. Але той, хто порадив такий спосіб, точно зробив ведмежу послугу. У сучасному світі репутація не менш важлива за гроші.
Що далі?
Як бачимо, навіть такий майданчик, як ProZorro, не дає стовідсоткової гарантії і не убезпечує щодо неконкурентної поведінки учасників. Але прозорішого способу за аукціон наразі не запропонував ніхто, тому будемо пробувати знову.
Як варіант – виставити ділянку не на право оренди, а вже на продаж. Яка різниця? У розмірі гарантійного внеску. Якщо під час торгів за право оренди він становив трохи більше 72 тисяч гривень, то в разі продажу ділянки сума буде в рази більшою – сягне 3,5 мільйона гривень.
Більша сума – серйозніші наміри покупця. Бо ж втратити кількадесят тисяч – не те саме, що пустити на вітер мільйони.