«Жодної серйозної реакції після цієї вакцини не було»

Наталія Іванченко про перебіг вакцинації на Львівщині

21:33, 19 березня 2021

Можливість вакцинації від коронавірусу – зараз це, напевно, одна з найбільш обговорюваних тем. Проте за три тижні з початку масової, як обіцяли, вакцинації щеплення отримали менше трьох тисяч мешканців Львівщини. Усі подробиці процесу вакцинації спробуємо сьогодні з’ясувати у розмові з директоркою Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталією Іванченко. Вітаю вас.

Доброго дня.

Отже, скажіть: чому такі повільні темпи вакцинації? Справді, 25 лютого було оголошено старт вакцинації, було в нас 42 тисячі доз – наразі провакциновано менше трьох тисяч.

Вже трошки більше - станом на зараз ми говоримо про 3448 осіб на Львівщині, які провакциновані.

За минулу добу майже 600?

Так, за минулу добу трошки більше, ніж 600 – і сьогодні вакцинація триває.

Дійсно, на Львівщину надійшло 42 200 доз вакцини Oxford/AstraZeneca, виробник – Serum Institute of India під назвою CoviShield. І логістика Міністерства охорони здоров’я була в тому, що вся вакцинація розбита на п’ять етапів.

Відповідно, в першу чергу мали бути вакциновані медики ковідних стаціонарів; окрім того, особи похилого віку, які перебувають у закритих колективах, і працівники тих колективів; працівники екстреної медичної допомоги і медицини катастроф; ну, і воїни – учасники АТО.

Коли ми готувалися до цього етапу, то зголосилося з ковідних стаціонарів провакцинуватися 1500 медиків; 1800 людей, які перебувають у закритих колективах для осіб старшого віку і їх працівників, близько 400 осіб із працівників екстреної медичної допомоги.

Коли вже безпосередньо процес вакцинації розпочався, ми отримали рекомендації експертної національної групи з питань імунопрофілактики, де був один нюанс: людина, яка перехворіла на корона вірус, може (не зобов’язана, але може) відтермінувати вакцинацію терміном на шість місяців після перенесеної хвороби. Нагадую, що на Львівщині більше 5400 медиків перехворіло – відповідно, частина з них, хто перехворів нещодавно, на даний момент відмовилася вакцинуватися для того, щоб це відтермінувати.

І взагалі не залучалися до вакцинації особи (власне тих 1800), які перебувають у закритих колективах для людей старшого віку і їх працівників. Чому? Тому що є інформація, що таки в рамках COVAX надійде вакцина компанії Pfizer, і власне ця цільова група – особи старшого віку, які перебувають…

Це будинки для літніх людей?

Так, абсолютно вірно. Власне для них передбачено надійде вакцина Pfizer. Тому ми їх не під’єднували до першої хвилі. І звичайно, що спочатку була така трохи насторога: а як піде, а чи не буде ускладнень, як воно буде? І перша лікарня – це вакцинувалася Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня, перший день – 50 осіб. Потім там 8-ма міська клінічна лікарня – 80, потім Центр легеневого здоров’я – 70. І пішло далі, підхопилося.

Спочатку працювала виключно одна бригада. Чому? Створили 14 бригад і думали – все, всіх навчили: ми знаємо, як вакцинувати, ми будемо працювати. Але вийшла вимога МОЗ, що кожна бригада має бути навчена по використанню власне цієї вакцини, яка прийшла. І тому перші майже два тижні працювала одна бригада, потім навчили ще одну – станом на зараз ми говоримо про дев’ять бригад, які вакцинують. З них чотири – за межами міста Львова, п’ять – у межах міста Львова.

А там є якісь особливості, що це спеціально вчити треба використовувати цю вакцину?

Ну, давайте так. Є рутинна вакцинація – є люди, які постійно вакцинують, знають, як це робити. Але тих людей до цього процесу не залучали для того, щоб не порушувати планову вакцинацію діток, дорослих. Тобто бригади сформувалися з інших людей, які досі виконували інші медичні функції і не вакцинували.

А хто ці люди?

Медики, лікарі.

Це ж медсестра має бути, яка вміє колоти.

Це є лікар і є дублер на випадок, якщо той захворіє. Це є медсестра – і, відповідно, теж дублер. Ну, і це є реєстратор.

В чому фокус і мінус з цією вакциною? З одної боку, елементарно. А з іншого боку, флакон є багатодозний – тобто десять людей вакцинується з одного флакона. Є правила – політика використання багатодозних флаконів: як зробити так, щоб кожну дозу ефективно набрати, вколоти. Є нюанси стосовно техніки: власне ця вакцина маю вводитися виключно під прямим кутом – не гострим, не тупим, а прямим, щоби попасти правильно в м’яз.

Ніби такі дрібнички, але… Плюс теорія, плюс практика – і тому прийняте рішення…

Це два тижні, щоби такого навчити?

Два дні. Просто так вийшло, що Україна є велика, був графік навчання – і власне на момент, коли вакцина приїхала на Львівщину, ми мали підготовану одну бригаду, яка ввечері повернулася з Києва і відразу зранку приступила до роботи. Далі підключилися решта.

Але бригади, які їздять за межами міста Львова, вакцинують значно менше людей: в одній лікарні 20 людей, в іншій 30 – ну, а кілометраж намотують відповідний.

У місті Львові це є простіше. З кожним днем інтенсивність вакцинації збільшується. Вже завершили вакцинацію медиків, які були в ковідних стаціонарах, які хотіли; підключили медиків, які працюють на первинній ланці, які мали йти на другий етап.

Я розумію. А поясніть оце – ви сказали «які хотіли». Що це означає? Тобто люди, які працюють з хворими, піддають ризику не лише себе, а й пацієнтів. Що значить «хотіли»?

На рівні держави прийнято рішення, що вакцинація проти COVID-19 є добровільною. Відповідно, кожна людина (в тому числі і медик) має право відмовитися – це раз. Друге – якщо людина перехворіла на коронавірус, вона може відтермінувати щеплення терміном на шість місяців від моменту хвороби. Тому, звичайно, не всі медичні працівники, які працюють у ковідних стаціонарах, провакцинувалися.

А є якась статистика, скільки медиків на Львівщині з тих чи інших міркувань не вакцинувалися? Не скажу, що зовсім відмовилися, але от…

Якщо ми говоримо про кількість медиків, які залучені до ковідних бригад, то з них станом на сьогодні провакциновано не більше 12%.

Провакциновано не більше 12%?

Так.

Тобто 88% не вакциновані?

88% не вакциновані.

Якась така жахлива цифра поки що. А от далі ви як збираєтеся пришвидшувати? Ви сказали – за минулу добу більше 600 провакцинували, насамперед медиків, я так розумію. Як далі ці темпи ви прогнозуєте, будуть зростати?

Ну, наприклад, за сьогодні з того, що я маю інформацію, лише в Миколаївській лікарні провакциновано 70 медичних працівників. Тобто одномоментно працюють дев’ять бригад. Якщо кожна в день провакцинує хоча би 80 осіб – відповідно, близько 600 осіб би було нормально, якби кожного дня вакцинувалося.

Єдиний ще нюанс. Коли надійшло 42 200 доз вакцини, обумовлювалося, що це для вакцинації 21 тисячі осіб, оскільки кожна людина повинна отримати два щеплення. Спочатку мова йшла про те, що щеплення друга доза надійде, людина повинна отримати на 28 день від моменту першої вакцинації, тобто мінімальний інтервал. Тепер є рекомендації, що цей інтервал буде збільшений до 90 днів – тобто три місяці. Тому так виглядає, що ми більшу кількість людей зможемо залучити до першої дози. Але ми самі це не визначаємо: є МОЗ, маршрутна карта, ми закінчили одну групу – перейшли на іншу.

Напевно, з понеділка вакцинація буде відбуватися в кожній поліклініці, яка створила додатковий кабінет щеплень для вакцинації проти коронавірусу. І це вже буде відбуватися швидше, коли безпосередньо в поліклініку будуть запрошувати людей, які відповідають тим контингентам – тобто це соціальні працівники, педагоги.

А є якийсь графік чи розрахунок, протягом якого часу ви маєте завершити вакцинацію цієї дози?

Цієї дози – ні. Є дорожня карта, яка розрахована на 2021 рік: що в Україні до грудня включно будуть тривати п’ять етапів вакцинації. Ми не знаємо, коли надійде наступна партія вакцини, яка це партія буде вакцини, яка це буде кількість, який це буде обсяг. Зараз ми, згідно з дорожньою картою, вакцинуємо контингенти, починаючи з критичного ризику, високого ризику, середнього ризику – і так, позбавляючи темпи, ми будемо залучати людей до процесу вакцинації.

Тобто може виникнути така ситуація, коли у вас вакцина закінчиться, а нових поставок ще немає?

Так, цілком реально.

Якась роль органів місцевого самоврядування у цій процедурі є? Ну, там мери містечок чи сільські війти можуть якось впливати на те, щоб у їхньому місті чи селі в першу чергу вакцинували?

1 березня вийшов наказ МОЗ, згідно з яким якщо флакончик відкривається десятидозний і, наприклад, провакцинувалося шість медиків, залишаються чотири дози – то їх можна використовувати для вакцинації осіб, які формують громадську думку, скажем так. Тобто цей перелік наведений – депутати, громадські діячі, митці і так далі, учасники АТО.

Я зрозумів, ми зачепимо ще цю тему... Але я маю на увазі – мери міст якось впливають на цей розподіл, чи ні? Чи це виключно обласна адміністрація?

Не на розподіл. Мери міст впливають – власним прикладом показати, наскільки це безпечно й ефективно. Якщо ми говоримо про департамент охорони здоров’я Львівської обласної державної адміністрації, то він безпосередньо бере участь у видачі вакцини – якраз про розподіл, контингент, координація і все решта.

Скажіть, будь ласка, якщо прописаний протокол, як використовувати ці багатодозні вакцини, то як може бути, що шість лікарів провакцинувалися – і лишилися чотири дози? Перед тим як вакцинувати, ви ж розумієте, що їдемо сьогодні вакцинувати, в мене поіменний список є, хто готовий вакцинуватися. Як це можливо?

Я наведу приклад. Наприклад, Львівський обласний лабораторний центр коли вакцинувався – був один день, коли в мене було вакциновано 70 людей у списку, в мене є список на 70 осіб. З тих людей, які записалися, прийшло 68 – одна людина в той день захворіла, не прийшла, одна людина з іншої причини. І я розумію, що в мене залишаються в флаконі дві дози. Це друга половина дня, майже четверта година, бригада, яка приїхала, вже втомлена, хоче додому. Я через Facebook запросила [голову ЛОДА] Максима Козицького на вакцинацію – за 40 хвилин приїхав він і директор департаменту охорони здоров’я [Орест Чемерис]. Тобто дві дози ми використали.

Я це дуже добре зрозумів…

Але це непередбачувана ситуація. Тобто дійсно береться вакцина під список, який є, але різні нюанси можуть бути. Буває, по списку, наприклад, записано 64 людини – зрозуміло, що їде 70 доз. Відразу зрозуміло, що на цих шість доз можна запрошувати осіб з публічних діячів, хто стоїть на черзі очікування.

Та, от з’явився цей список очікування публічних осіб. Є по цьому якась статистика, скількох публічних осіб вакцинували, крім Максима Козицького?

Є, звичайно.

Хоча Максим Козицький як голова ЛОДА, я так розумію, входить у цю пріоритетну групу, бо там, здається, чиновники вищого рівня теж?

У тому числі, так. Є декілька моментів. Людина може записатися в додаток «Дія» на чергу очікування, може звернутися просто до сімейного лікаря – записатися, коли буде можливість. І, власне, на Львівщині створена Google-форма, куди можна зареєструватися. Координує Google-форму Центр громадського здоров’я, який є на Львівщині.

Відповідно, щодня кожна бригада, яка виїжджає на вакцинацію, отримує список із приблизно десяти осіб за територіальним розташуванням: стрийська бригада – зрозуміло, хто ближче до Стрия, львівська – львівські. Якщо стається ситуація – телефонують і запрошують.

Остаточної цифри я на сьогоднішній день не знаю, ну, але це є близько 34–36 осіб, які були провакциновані з числа цієї Google-форми, яка створена на Львівщині.

До вас особисто звертаються з проханнями знайомі, друзі?

Буває.

І?

Google-форма. Якщо ці друзі, знайомі є публічні особи, які відповідають тим контингентам…

Ну, публічна особа – це достатньо розмито. Ви – теж публічна особа, ваші колеги.

Так. Я маю на увазі, хто відповідає списку Міністерства охорони здоров’я, кого можна вакцинувати. Тобто я однозначно всіх запрошую – будь ласка, реєструйтеся.

А як вибирають з цього списку? Методом жеребкування, я не знаю.

Ні. Раз, два, три, чотири, п’ять – подзвонили першому: «Можете в межах години під’їхати за адресою Червоної калини, 60?»

Першому якому? Хто скоріше зареєструється?

Є список, хто скоріше зареєструвався. Ділять за територіальним принципом. Бригада має, наприклад, десять осіб: бачить, що залишаються дози – дзвонять першому: «Можете в межах години під’їхати за такою адресою?». «Ні, вибачте, я сьогодні у відрядженні». Телефонують другому, телефонують третьому – і таким чином люди приїжджають.

Чи за цей час фіксували ви якісь побічні реакції цієї вакцини CoviShield?

Так. Власне, в інструкції до вакцини є передбачувані реакції, про що попереджає лікар.

Очевидно.

Для того, щоби вони потрапили в загальну статистику, сімейний лікар чи особа, яка вакцинує, якій про це повідомили, має зареєструвати спеціальну форму по несприятливих подіях після імунізації. Станом на вчора по цій формі серед мешканців Львівщини зареєстровано вісім таких незначних реакцій. Загалом в Україні їх не більше, ніж 300 випадків.

А у відсотках це?

Ну, це 0,000… З того, що спостерігала я серед знайомих, які вакцинувалися, – буквально в кого ввечері, в кого вночі в день вакцинації підвищення температури тіла, озноб, на другий день кажуть, що голова не так працює, як завжди, в когось запаморочення, в когось головний біль. Тобто про жодну серйозну реакцію після щеплення цієї вакцини повідомлено не було.

Зрозуміло. Коли буде можливість купити вакцину? І може поясните, чому приватні компанії не проявляють ініціативу?

Міністерство охорони здоров’я надало дозвіл всім: купуйте, завозьте, реєструйте. Дійсно, жодна приватна компанія не завезла. Чому? Пояснюють, що попит на вакцину значно переважає над її пропозицією в цілому світі. Поки що немає в них можливості її закупити.

Згідно з інформацією, коли… Дехто каже – можливо, не раніше липня. Хтось каже – та ні, то може бути не раніше, ніж осінь наступного року. Тому важко сказати, коли ми на комерційному ринку отримаємо цю вакцину.

Ще одне питання. Центр громадського здоров’я повідомляв, що зараз в Україні функціонує не менше 18 різних штамів цього коронавірусу. Чи ця вакцина, якою зараз вакцинують, враховує ці нюанси, вона від всіх 18 вберігає?

Власне фокус вакцини у тому, що чому вакцинують і тих людей, які перехворіли? Так виглядає, що вакцина є універсальна, вона забезпечує імунітет проти всіх різновидів коронавірусу. А якщо ми хворіємо, наприклад, на якийсь один штам В11 – то, на жаль, ми можемо через певний час захворіти на В117 чи інші. Тому вакцинація, в принципі, є універсальна незалежно від того, які генетичні зміни відбуваються з цим спайк-білком коронавірусу.

Зрозуміло, дякую – у мене більше запитань немає, наш час якраз добіг кінця. Нагадаю, що сьогодні в студії ZAXID.NET LIVE була директорка Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталія Іванченко.