Міністерство культури та інформаційної політики ліквідовує Державний історико-архітектурний заповідник у місті Жовкві як юридичну особу і передає його в управління Львівській національній галереї мистецтв. Про це повідомили на сайті міністерства, однак працівники заповідника категорично проти такого рішення, тому вони звернулися до міністра Олександра Ткаченка з проханням пояснити причини.
Міністерство культури та інформаційної політики України називає цю процедуру «впровадженням ефективних механізмів управління в сфері охорони культурної спадщини» і обіцяє втричі збільшити зарплату працівникам.
«Це дозволить, зокрема, залучити найкращих реставраторів, екскурсоводів та інших фахівців, забезпечити експозиційне наповнення нині порожніх приміщень, включити об’єкти до європейських туристичних путівників і маршрутів», — зазначено на сторінці міністерства.
10 липня міністерство повідомило, що процедуру передачі заповідника вже розпочато, однак наукові співробітники не згідні з таким рішенням, тому вони написали колективного листа на ім'я міністра з проханням зберегти заповідник як ефективну пам’яткоохоронну і культурну установу.
«Працівники заповідника стурбовані, що без відома трудового колективу і керівництва вирішується доля унікального комплексу пам'яток міста Жовква. Об’єктивних причин для ліквідації заповідника ми не бачимо, установа працює у нормальному режимі, 25 років успішно виконує покладені на неї статутні завдання», — вказано у листі, адресованому міністрові Олександру Ткаченку.
у листі колектив просить зберегти цілісність заповідника і оголосити конкурс на обрання нового директора, який міністерство затягує два роки
«На zoom-нараді в Мінкульті 9 липня сказали, що ліквідовують не заповідник, а юридичну особу. Пообіцяли, що всім людям буде збережена робота. Рішення прийнято, але деталі мені невідомі. Ми чекаємо телефонного дзвінка», — сказав ZAXID.NET в.о. директора заповідника Іван Смолинець.
На сторінці Львівської галереї мистецтв 10 липня також з'явилося повідомлення про бачення розвитку жовківського заповідника.
«Жовківський замок містить величезний туристичний потенціал розвитку не лише Жовкви, але й загалом Львівської області. Натомість для повноцінного розкриття свого потенціалу він потребує комплексної стратегії, котра передбачає кілька складових, насамперед синергію взаємодії в експозиційній діяльності, логістиці й адмініструванні. Ми вважаємо що, наша установа могла б стати успішним господарем у цих стародавніх спорудах», — вказано на сайті галереї.
презентація Львівської галереї мистецтв щодо розвитку жовківських пам'яток
Директор Львівської галереї мистецтв Тарас Возняк відмовився коментувати до офіційно оприлюдненого документу міністерства. Він зазначив ZAXID.NET лише, що це оптимізація управління, якою займається міністерство.
Неефективне управління пов'язане з тим, що заповідник вже понад два роки не має керівника, попри те, що конкурс на його проведення має оголосити саме міністерство. У 2018 році, коли в тодішнього директора Володимира Герича закінчився контракт, на конкурсі він і двоє інших кандидатів отримали однакову кількість балів. Після цього міністерство більше не оголошувало конкурс на обрання нового директора і від того часу виконувачем обов’язків є юрисконсульт заповідника Іван Смолинець.
У 2019 році вже були наміри передати заповідник у Жовкві в підпорядкування галереї мистецтв, але тоді колектив майже одноголосно виступив проти і справу відклали на рік.
Варто нагадати, що у Жовкві раніше працював музей як філія Львівської галереї мистецтв, однак у жовтні 2017 року його закрили.
Жовква є єдиним в Україні збереженим ренесансним містобудівним комплексом «ідеального міста» зі 100 пам'ятками. У підпорядкуванні державного заповідника є ренесансний замок, синагога, оборонні вежі, мури, брами, келії Домініканського монастиря, церква Святої Трійці. Зараз заповідник проводить реставрацію дерев'яної церкви Святої Трійці зі списку ЮНЕСКО та Домініканського монастиря.
P.S. Міністерство культури та інформаційної політики у відповідь на інформаційний запит ZAXID.NET повідомило, що остаточно процес передачі відбудеться до кінця вересня.
«Припинення діяльності заповідника шляхом ліквідації та передача Львівській національній галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького майна здійснюється згідно з наказом Міністерства культури та інформаційної політики від 10.07.2020 №1951. Завершення заходів з припинення діяльності заповідника планується до 30 вересня 2020 року», — вказано у листі міністерства.