Журналістам агенції «Слідство.Інфо» заборонили відвідувати Верховну Раду

За кілька годин через резонанс рішення про недопуск журналістів скасували

13:27, 28 жовтня 2020

Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова, який очолює народний депутат від «Опозиційної платформи – За життя» Нестор Шуфрич, заборонив журналістам агенції «Слідство.Інфо» відвідувати парламент, повідомила керівниця цієї агенції, журналістка-розслідувачка Анна Бабінець.

За її словами, така заборона пов’язана з тим, що журналісти «Слідства.Інфо» не всебічно, на думку комітету, висвітлюють роботу Верховної Ради.

До слова, агенція «Слідство.Інфо» за час своєї діяльності провела низку гучних розслідувань і створила кілька проектів, які допомагають громадськості краще дізнаватися про зловживання у владі загалом і у Верховній Раді зокрема.

«Це наш проект “Посіпаки” про помічників народних депутатів змусив ВР нарешті почати оприлюднювати імена помічників, які раніше були засекречені. Це наш фільм “Клуб книголюбів” розповів про те, як продаються голоси у парламенті – окремо чи цілими фракціями. Це ми розповіли всім про куплене румунське громадянство парламентаря Олександра Дубінського. Це ми знайшли приховану закордонну нерухомість нардепів Палиці та Гереги. А нещодавно показали, як депутати-багатії звертаються по грошову допомогу з бюджету», – навела Бабінець приклади роботи агенції «Слідство.Інфо».

Вона звернула увагу на те, що депутатів, які не відвідують засідань парламенту, не позбавляють мандатів, тоді як журналістів, які змушують парламент працювати відкрито, депутати позбавляють акредитації.

«Ми у “Слідстві.Інфо” вбачаємо у такому рішенні ВР наступ на свободу слова та тиск на незалежні медіа з боку держорганів. Будемо його оскаржувати і обов'язково повідомимо про це всі впливові міжнародні організації», – наголосила Бабінець.

«Слідство.Інфо» – незалежна розслідувальна агенція, створена у 2012 році. Більш ніж три роки редакція «Слідства…» виготовляла щотижневу телевізійну програму журналістських розслідувань. Від 2018 року наша редакція створює повноформатні документальні розслідувальні фільми й текстові розслідування.

Анна Бабінець є головною редакторкою агенції «Слідство.Інфо».

Парламентським комітетом з питань свободи слова керує народний депутат від «Опозиційної платформи – За життя» Нестор Шуфрич, який є другом одного з лідерів цієї політсили – Віктора Медведчука. Нещодавно «Слідство.Інфо» показало розслідування про те, як Медведчук в супроводі українських поліцейських їздив до окупованого Росією Криму.

Також журналісти «Слідства.Інфо» провели розслідування про ботоферми, які працювали в українському сегменті соціальної мережі Facebook в інтересах певних політиків.

Пізніше з’ясувалося, що загалом комітет позбавив акредитацію 22 ЗМІ. Це відбулося на прохання керівниці прес-служби апарату Верховної ради Ірини Кармелюк. На засіданні комітету, яке відбулося 20 жовтня, вона заявила, що ЗМІ, яких було запропоновано позбавити акредитації, не надали своїх матеріалів про роботу Верховної Ради.

«На сьогодні у парламенті акредитовано 2934 людини від 512 ЗМІ. Оскільки процедура реєстрації ЗМІ дуже проста, то людей акредитується просто безліч, вони валом ідуть. Ми здійснюємо раз на рік перевірку і деяким ЗМІ надсилаємо листи з проханням надати матеріали про роботу парламенту. На запит до 22 ЗМІ відповіли тільки 3, а інші не надали. Якщо людина не пише і їм це посвідчення треба тільки, щоб проходити, то це нечесно по відношенню до тих журналістів, які пишуть і працюють, і вони обмежені у доступі. Ну, є ж події, на яких невелика кількість журналістів може бути присутня», – сказала Кармелюк.

Як пише «Українська правда», Кармелюк попросила комітет позбавити акредитації журналістів тих видань, які не висвітлюють діяльність ВР. За її словами йдеться про 22 ЗМІ і близько сотню кореспондентів.

За словами Кармелюк, «це не обмеження журналістів». Вона додала, що якщо вони доведуть, що висвітлюють роботу парламенту, то їм можуть поновити акредитацію.

Пізніше на повідомлення у соцмережах і у ЗМІ відреагувала народна депутатка від «Слуги народу», членкиня комітету з питань свободи слова Тетяна Циба, яка була присутня на тому засіданні комітету. Вона зазначила, що таке питання дійсно розглядали і виносили по ньому рішення. Водночас Циба заявила, що «комітет не знайомився зі списком, щоб не отримати звинувачення у заангажованості і поділі журналістів на хороших/поганих».

«Про те, що до списку потрапили й реальні, поважні медіа ми дізналися тільки сьогодні, що наштовхує на думку про те, що прес-служба ВР або погано виконала свої обов’язки з моніторингу, або навмисно допустила потрапляння у список таких медіа. З цього приводу ми обов’язково проведемо роботу. Ще раз перепрошую і прошу розуміння», – заявила вона.

Циба також пообіцяла, що всім, хто випадково був позбавлений акредитації, її швидко поновлять.

Доповнено 20:30. Спікер Верховної Ради України Дмитро Разумков надав термінове доручення прес-службі Апарату Верховної Ради України переглянути та прийняти виважене рішення щодо переліку ЗМІ та підстав позбавлення їх акредитації. Про це повідомила прес-секретарка спікера ВР Ольга Туній на своїй сторінці в Facebook.

«Перебуваючи з візитом у Німеччині, ми з подивом дізналися про пропозицію прес-служби Апарату Верховної Ради України щодо позбавлення деяких ЗМІ акредитації до Верховної Ради. Розуміючи важливість неупередженого та об‘єктивного висвітлення роботи Верховної Ради, Дмитро Разумков надав термінове доручення прес-службі Апарату Верховної Ради України переглянути та прийняти виважене рішення щодо переліку ЗМІ та підстав позбавлення їх акредитації»,повідомила Туній.

За її словами, Разумков наголосив, що журналісти таких проектів, як, наприклад, «Слідство. Інфо» мають беззаперечне право доступу до першоджерел у парламенті та гарантоване право на журналістську діяльність.

Оновлено і доповнено 29 жовтня о 07:50. Речниця апарату парламенту Ірина Кармелюк заявила, що рішення про скасування акредитації журналістів скасовано. Також вона вибачилася за таке рішення.