У березні 2022 року, під час боїв за село Мощун на підступах до Києва, було вбито щонайменше близько сотні російських військових з елітних підрозділів, які мали завдання захопити столицю України. Про це йдеться в розслідуванні «Радіо Свобода».
Згідно з розслідуванням, за місяць важких боїв у селі Мощун великих втрат зазнали батальйонно та ротно-тактичні групи зі складу щонайменше трьох елітних російських дксантних дивізій: 76-ї «Псковської», 98-ї «Іванівської», 106-ї «Тульської» та двох бригад морської піхоти ‒ 155-ї із Владивостоку та 40-ї із Камчатки.
Вдалося встановити, що саме у боях за Мощун зазнав великих втрат і 331-й парашутно-десантний полк із Костроми. Щонайменше 45 десантників цього елітного підрозділу були вбиті під час цієї битви.
Серед ідентифікованих загиблих 12 брали участь у так званих Парадах побєди на Красній Площі у Москві, шестеро ‒ воювали в Сирії, а троє ‒ отримали медаль за окупацію Криму.
Журналісти також встановили близько трьох десятків одиниць різної російської військової, інженерної техніки, яка була знищена, пошкоджена чи покинути безпосередньо в Мощуні. Значна її частина належала саме 331-му парашутно-десантному полку із Костроми.
Втікаючи, костромські десантники, зокрема, покинули рідкісні зразки російської військової техніки. Наприклад, бронемашину зі складу комплексу розвідки та управління протиповітряною оборною із секретним модулем «Барнаул-Т».
Костромський десантний полк був одним із тих російських підрозділів, які у серпні 2014 року перейшли українсько-російських кордон та атакували українські війська в районі Іловайська.
Відчутних втрат під час штурму Мощуна та подальшого відходу з цього села зазнала й 155-а окрема бригада морської піхоти із Владивостока. Вдалося ідентифікувати, що тоді російські морпіхи втратили вбитими щонайменше близько 30 своїх бійців. Зокрема в Мощуні загинув капітан роти Андрій Іванов, якому пізніше посмертно присвоїли звання «Героя Росії».
Цю найвищу російську нагороду за програну битву в Мощуні отримали загалом щонайменше п’ятеро російських військових, троє з них ‒ посмертно. Розгром російської армії в Мощуні ‒ одна із ключових перемог України в першій фазі повномасштабної агресії Росії. Тоді окупанти так і не змогли прорватися в столицю, а невдовзі були змушені втікати із Київщини.
Мощун – село в Україні, у Бучанському районі Київської області. Битва за Мощун стала однією з найважливіших битв оборони Києва в березні 2022 року. Мощун став одним із форпостів який зупинив російські окупаційні війська на підступах до Києва.
Після висадки російського десанту на Гостомельський аеропорт, основні сили російських військ пішли в масований наступ на Київ з Білорусі через Чорнобильську зону відчуження. В ході стрімкого просування російські окупаційні війська взяли під контроль Чорнобиль, Іванків, Димер, Бородянку, і підійшли впритул до Бучі. Відступаючи, українські війська підірвали мости через річку Ірпінь з метою стримування наступу противника.
11 березня російські війська почали масований штурм Мощуна з усіх боків. Українські війська ввели в село додаткові сили, щоб відбити наступ. В наступні дні українські сили, під впливом «вогневого валу», поступово відступали на околиці села, основні сили українських військ займали оборону в лісі біля Мощуна.
Приблизно 14 березня командир 72-ої ОМБр Олександр Вдовиченко, у розмові з Головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, запропонував відступити українським силам із Мощуна, на що генерал Залужний відповів: «Якщо відійдете – далі Київ». Полковник Вдовиченко ухвалив рішення змінити тактику. Він почав проводити ротацію сил не довше, ніж на три дні, і ввів у бій додатковий батальйон.
Через кілька днів його підрозділи заблокували Мощун з двох боків і почали обстрілювати з важкої артилерії місця переправи і зосередження російських військ. Українська армія відтіснила російські війська до річки Ірпінь. 21 березня ЗСУ повністю звільнили село Мощун від російських загарбників. Під час важких боїв у селі Мощун було знищено 2 тисяч будинків із 2,8 тисяч.